Czy namawiać nieśmiałe i wycofane dziecko do zabaw z innymi?

Czasem rodziców martwi to, że ich dziecko jest bardzo zamknięte i nie chce się bawić z innymi dziećmi.
Czy namawiać nieśmiałe i wycofane dziecko do zabaw z innymi?
fot. istock.com
12.04.2024
Katarzyna Lemanowicz

Jednak to, że maluch jest introwertyczny nie oznacza, że nie posiada umiejętności społecznych. Bardzo często dzieci takie mają sprecyzowane, komu chcą poświecić swoją uwagę. Widać to gdy taki maluch zaczyna dorastać i woli swój czas oraz energię poświęcić tylko bliskim kolegom czy rodzinie. Osoby introwertyczne nawet w dzieciństwie częściej słuchają, niż mówią, zastanawiają się dłużej, zanim cos powiedzą.

Introwertyczne dziecko

Ekstrawersja jest niezwykle atrakcyjnym typem osobowości, ale nie każdy taki musi być i nie każdemu może taki sposób bycia pasować. Dlatego, jeśli maluch trzyma się na uboczu, obserwuj i nie zmuszaj do zabaw z innymi dziećmi. Choć wspólna zabawa z rówieśnikami może być wartościowa, nie u każdego dziecka socjalizacja przebiega dokładnie w ten sam sposób.

Maluchy w wieku trzech lat szczególnie wykazują oznaki nieśmiałości i wolą by otaczali je bliscy. W tym czasie następuje rozwój osobowości dziecka , maluch "porządkuje" otoczenie i definiuje siebie. Jest to wiek, gdy przynależność i lojalność ma szczególne znaczenie.

fot. istock.com

Są też dzieci, które całe dnie spędzają w przedszkolach a popołudniami czy w weekendy stronią od dzieci. To normalne, często przedszkolakowi wystarcza ten kontakt, który ma z dziećmi w przedszkolu a pozostały czas wolą spędzać najzwyczajniej z rodzicami, bo ten wydaje im się atrakcyjniejszy. Pozwól maluchowi nacieszyć się tobą w weekend i naładować akumulatory na nowe wyzwania w przedszkolu.

Wbrew temu, co się mówi o uspołecznianiu dzieci, nie można dziecka zmuszać o zabawy z innymi. Maluch nie potrzebuje dużej grupy osób, z którymi jest blisko.

Pamiętaj także, że w przypadku przedszkolaka naśladownictwo jest jedną z najbardziej charakterystycznych tego okresu. Dzieci przejmują nieświadomie wzory zachowań i reagowania na określone sytuacje od dorosłych, którzy stanowią dla nich naturalny wzór do naśladowania. Zanim zaczniesz się martwić o malucha, pomyśl jak wyglądają twoje relacje z ludźmi. Masz wielu znajomych, a może tylko małą sprawdzoną grupę przyjaciół? To może mieć duży wpływ na twoje dziecko i jego podejście do relacji z innymi. W tym okresie najłatwiej "zaszczepić" w dziecku model określonego typu zachowań społecznych i uczuciowych odniesień.

Jeśli maluch dobrze się bawi sam lub z tobą - jest śmiech, zabawa, ruch i nie szuka kontaktu z innymi dziećmi, nie panikuj. To może być etap rozwoju lub charakter dziecka, a nie "problem".

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie