Płacz niemowlęcia jest ciężki do zniesienia - dlaczego?

Płacz dziecka - każdy rodzic wie, jakie uczucia wywołuje, ale naukowcy odkryli, dlaczego nie da się wobec niego przejść obojętnie.
Płacz niemowlęcia jest ciężki do zniesienia - dlaczego?
fot. istock.com
28.03.2024
Katarzyna Lemanowicz

Niektóre dźwięki, które słyszymy, wyzwalają strach, a także pobudzają mózg do działania. Do takich dźwięków należą między innymi alarm samochodowy czy dźwięk budzika. Naukowcy postanowili sprawdzić, dlaczego właśnie takie, a nie inne odgłosy wywołują natychmiastowe i silne reakcje. Do badań wykorzystano rezonans magnetyczny, za pomocą którego monitorowano mózgi badanych, którzy słuchali różnych dźwięków w tym płaczu dziecka.

Dlaczego płacz dziecka bywa nie do zniesienia?

Płacz i krzyk dziecka posiadają "unikalne cechy" działające na mózg, dzięki którym rzeczywiście może wywołać strach u osób, które go słyszą – wyjaśnia David Poeppel, autor nowych badań opublikowanych w periodyku "Cell Biology".

Eksperyment pokazał, że krzyk jest przez słuchaczy oceniany jako wyjątkowo przerażający i wywołuje najwyższy poziom aktywacji. Krzyk ma "wyjątkową zdolność" do wywoływania aktywność w jądrze migdałowatym, które ma kluczową rolę w powstawaniu strachu. Jaki ma to związek z płaczem dziecka? Poeppel podejrzewa, że dzieci mają silnie rozwinięty instynkt przetrwania. Płaczą, krzyczą, bo dzięki temu wywołują natychmiastową aktywację ciała migdałowatego opiekuna.

fot. istock.com

Zespół badaczy z Oxfordu odkrył kilka lat temu, że płacz niemowlaka wywołuje emocjonalną reakcję w mózgu w zaledwie 100 milisekund, a ostre reakcje w mózgu nie pozwalają na ignorowanie płaczu. Wcześniej uważano, że mózg nie jest w stanie w tak krótkim czasie przetworzyć skomplikowanych dźwięków. Naukowcy twierdzą, że taka reakcja mózgu jest zmianą ewolucyjną i wytworzyła się byśmy mogli szybciej reagować na potrzeby dziecka.

Jak mózg dorosłego reaguje na płacz dziecka?

Co ciekawsze badacze z Oxfordu przebadali zarówno kobiety, jak i mężczyzn, osoby z dziećmi i bezdzietne, a także te, które mają do czynienia z cudzymi dziećmi i okazało się, że u wszystkich mózg reagował jednakowo szybko na płacz. Badacze zaznaczają jednak, że na rozpoznanie potrzeb dziecka i przyczyny płaczu mózg potrzebuje więcej czasu. Naukowcy zaznaczają także, że mózg kobiety po porodzie, która przechodzi depresję poporodowa, nie koniecznie musi właściwie odbierać wskazówki wysyłane przez dziecko.

Badania te potwierdzają, że jesteśmy niejako "zaprogramowani" na reagowanie na płacz dziecka. A więc okazuje się, że to nie o nadopiekuńczość matki sprawia, że ta ma ochotę utulić szlochającego maluszka. Oprócz badań naukowych pokazują to różne sytuacje określane mianem cudów. Pokazują one, że płacz dziecka rzeczywiście trafia znacznie szybciej i głębiej niż jakikolwiek inny dźwięk.

Shelly Ann Cowley 5 września 2014 roku przeszła cesarskie cięcie, dzięki któremu na świat przyszła jej córeczka. W trakcie operacji jednak doszło do zakrzepu i młoda mama zapadła w śpiączkę. Pielęgniarki niemal bez zastanowienia rozebrały malutką Rylan i położyły na matce, by utrzymać kontakt skóra do skóry”. Dopingowały maleństwo, by jak najgłośniej płakało...

Kobiety chciały, by matka pogrążona w śpiączce usłyszała płacz swojego dziecka. Po dziesięciu minutach stał się cud! Shelly się obudziła!

Rok po tym tragicznym dniu, mama Rylan udzieliła wywiadu dla magazynu "People" i powiedziała w nim między innymi: - Patrząc na moją córkę, mam dowód na ogromną siłę więzi pomiędzy matką i dzieckiem. Kiedyś będę mogła jej powiedzieć, że uratowała mi życie.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 28.03.2024 21:36
moja siostra po porodzie miała problemy ze skurczeniem pochwy... nieprzyjemna dolegliwość, pomogły dopiero dilatory Femila i ćwiczenia pomogły. Są wodoodporne, mają wygodny uchwyt, są przyjemne, miękkie w dotyku, hipoalergiczne, a w zestawie jest 5 rozmiarów.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie