Jak pomóc dziecku odnaleźć się w grupie?

Wspólna zabawa przygotowuje do funkcjonowania w społeczeństwie.
Jak pomóc dziecku odnaleźć się w grupie?
fot. istock.com
13.03.2024
Katarzyna Lemanowicz

Plac zabaw to nie tylko idealne miejsce do trenowania motoryki dużej, sprawności, szybkości, równowagi. Maluch trenuje nie tylko mięśnie, ale także mózg. Rozwija zmysły - słuchając, wąchając, dotykając i widząc otaczający go świat. Obserwując otoczenie, nieustanie maluch eksperymentuje i wyciąga wnioski.

Jak pomóc dziecku odnaleźć się w grupie?

Wszystko, co napotyka, może być tym wszystkim, co tylko by chciał, trenując w ten sposób wyobraźnię. Do tego wszystkiego dochodzi kontakt z innymi maluchami. Niepozorna zabawa z innymi dziećmi jest bardzo poważnym wstępem do funkcjonowania w społeczeństwie. Dziecko obserwuje inne dzieci, bawi się z nimi, dzieli i kłóci. Są to cenne lekcje, gdyż zespołowa zabawa przynosi wiele dobrego nawet już dla rocznego maluszka.

Dzieci, które nie mają jeszcze dwóch lat, bawią się raczej obok siebie niż ze sobą, jednak nie oznacza to, że tak małe dzieci nie potrzebują kontaktu z rówieśnikami. Dla niektórych dzieci problem stanowi ciągle zmieniające się towarzystwo. Warto więc odwiedzać ten sam plac zabaw o tej samej porze - jest szansa na to, że towarzystwo będzie "stałe". Możesz także umówić się z innymi mamami na konkretny dzień, porę i miejsce, by maluszki czuły się bezpieczniej i swobodniej w swoim towarzystwie.

fot. istock.com

Jakie cenne lekcje kryją się w zabawie z innymi dziećmi?

Współpraca: mimo że maluchy początkowo raczej nie bawią się razem, z czasem odkrywają, że można bawić się wspólnie i np. wspólnie kopać dół, czy budować zamek, bawić w berka, czy puszczać bańki. Maluchy odkrywają, że zabawa z innym dzieckiem może być przyjemna i wspólnie można zdziałać więcej. Maluszki uczą się pomagać i przyjmować pomoc. Jednak jest to bardzo długa droga. Aby pomóc maluszkowi, podpowiadaj, że może pobawić się z jakimś dzieckiem, np. "Może razem porobicie baby?" lub "Pożycz chłopcu łopatkę, to on pożyczy ci grabki."

Rywalizacja: wyścigi, wspinaczka, wysokie bujanie się na huśtawce. Na placu zabaw jest bardzo dużo okazji, by maluchy ze sobą rywalizowały. To fantastyczna lekcja, podczas której dziecko się uczy, że nie zawsze się wygrywa. Duma, radość, złość, smutek są potrzebne w życiu. Zachęcaj, ale nie zmuszaj do zabaw, nawet jeśli dziecko wypada gorzej i przegrywa. Zaproponuj, że ty pomożesz mu potrenować. Małe konflikty pozwól rozwiązywać po swojemu - to także element rywalizacji. W sytuacjach, gdy dochodzi do rękoczynów i szarpaniny, oczywiście powinnaś wkroczyć i wytłumaczyć spokojnie, że zabawek się nie wyrywa, czy się nie bije ludzi. Nawet jeśli to zabawka twojego dziecka ucz, że należy poprosić o zwrot.

Pewność siebie i odwaga: gdy dziecko już rozumie, że nie wszystko jest jego i o zabawkę wypadałoby poprosić, maluch staje przed nie lada wyzwaniem. Proszenie o pożyczenie zabawki, czy o zwrot jego zabawki mogą sprawiać, że maluch będzie zawstydzony. Przezwyciężanie własnej nieśmiałości jest bardzo cenna lekcją. Jeśli maluch się wstydzi dzieci i chowa się za twoją spódnicą, nie zmuszaj, pokaż dziecku jak może się bawić z innymi maluchami i próbuj się wycofać po chwili, gdy dziecko zainteresuje się wspólną zabawą z rówieśnikami.

Pierwsze znajomości i sympatie: dziecko, które jeszcze nie ma dwóch lat, już rozpoznaje dzieci i ma swoje preferencje. Dwulatek, choć nie umie się bawić wspólnie, jest w stanie mieć czułe i opiekuńcze zachowania wobec dzieci, które zna, natomiast może się wstydzić obcych dzieci. Podpowiadaj maluszkowi jak “zaczepiać” dzieci przedstawiać się i pytać o imię. Dziecku poniżej trzech lat będziesz musiała w tym trochę pomóc. Wybieraj na początku dzieci, które maluszek może już kojarzyć nawet tylko z widzenia.

Kultura osobista: na palcach zabaw często można być świadkiem niegrzecznych zachowań maluchów. Jeśli maluszek jest z mamą w domu to idealny czas i miejsce, by tłumaczyć wiele sytuacji, z którymi ten nie ma do czynienia w domu, szczególnie gdy nie ma rodzeństwa. Ucz cierpliwie używania “dziękują”, “proszę”, czekania w kolejce i przepraszania, jeśli dziecko zrobiło coś niewłaściwego.

Daj się dziecku bawić! Warto na placu zabaw trochę “wyluzować” zwiększyć dystans i dać dziecku samodzielnie się bawić. Choć dla ciebie to małe dziecko, to potrzebuje także zaufania i niezależności, niezbędnych do prawidłowego rozwoju.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie