Nietrafione metody wychowawcze - jakie błędy popełniamy najczęściej?

Sprawdź, które metody wychowawcze są nieskuteczne, a nawet mogą szkodzić dziecku.
Nietrafione metody wychowawcze - jakie błędy popełniamy najczęściej?
fot. istock.com
05.03.2024
Katarzyna Lemanowicz

Metod wychowawczych jest wiele. Niestety wiele z nich, choć jest powszechnie stosowana, po prostu nie działa. Warto z nich zrezygnować nie tylko dlatego, że są nieskuteczne, ale także dlatego, że mogą zaszkodzić maluchowi. O czym mowa? Przekonaj się sama!

Nietrafione metody wychowawcze

#1 Krzyk i podniesiony głos: Aż ciężko sobie wyobrazić, by nie podnosić głosu na dziecko w sytuacji, gdy bardzo się przestraszyłaś o jego bezpieczeństwo. Tymczasem nie dość, że maluch i tak nie słucha, co pewnie zauważyłaś, to dodatkowo pokazujesz brak opanowania. Brak powściągliwości u rodzica może także skutkować brakiem zaufania ze strony dziecka. Upokorzone dziecko traci wiarę w siebie. Do tego wszystkiego pokazujemy dziecku, że najlepszą metodą radzenia sobie z emocjami, bo przecież chodzi o emocje rodzica, który już nie wytrzymał, jest krzyk. Chciałbyś, by twoje dziecko rzucało się na ziemię i krzyczało? Więc musisz nauczyć siebie i dziecko lepszych metod rozwiązywania problemów.

#2 Kary: Wielu rodzicom się wydaje, że kara to dobra metoda. Jednak, jeśli maluch coś przeskrobie i za karę ma stać w kącie, nie oznacza, że będzie wiedział, co zrobił źle i jak powinien się zachować. Dzieci do 12 roku życia także samodzielnie nie potrafią jeszcze wyciągać wniosków. Najważniejsze, by po zaistniałej złej sytuacji, tłumaczyć dziecku co zrobiło nie tak. Warto jednak przede wszystkim chwalić dobre zachowanie. Dlaczego? Kara zwraca uwagę na niedociągnięcia, a nagroda pozytywnie wzmacnia dobre zachowanie. Stosowanie kar może wywoływać u dziecka lęk, agresję i pozbawić nawet malucha chęci do działania. Akceptowaną formą kary może być pozbawianie przywilejów , czyli brak nagrody.

#3 Ustępowanie: Niestety wielu rodziców dla świętego spokoju często jest niekonsekwentnych. W rezultacie malucha nie obowiązują stałe zasady, bo wciąż są jakieś odstępstwa. Ustępowanie dziecku z błahego powodu lub widzimisię malucha, uczą jedynie tego, że płaczem może coś ugrać. Oczywiście nie oznacza to, że koniecznie dziecko, które usnęło w samochodzie, musisz budzić na mycie zębów. Jednak zasady są po to, by się do nich stosować.

fot. istock.com

#4 Wykłady: Rodzice często mówią dużo, długo i niezrozumiale. Maluch po chwili się wyłącza i nie ma pojęcia, o czym mama czy tata prawi. Mówiąc do dziecka, powinnaś używać krótkich i prostych sformułowań. Istotny także jest sposób komunikacji - zniż się do poziomu dziecka i patrz w oczy. Jeśli dziecko jest czymś zajęte, poproś, by przerwało zabawę.

#5 Wyręczanie: Troska o dziecko może prowadzić do sytuacji, gdy we wszelkich czynnościach wyręczasz dziecko, nie pozwalając mu uczyć się samodzielności. Zaczyna się od prostych rzeczy jak wiązanie butów czy zakładanie czapki. Zachęcając dziecko od małego, do samodzielności. Nie chcesz przecież, by dziecko zawsze oczekiwało, że je wyręczysz. Zachęcaj malucha do samodzielnego sprzątania, zakładania butów itp. z małą pomocą mamy, a potem się powoli wycofuj. Wszakże trening czyni mistrza.

#6 Szantaż: "Stara" metoda, którą każdy z nas pamięta z dzieciństwa - "Jeśli zjesz obiad, kupię ci lody". W ten sposób niestety nie zachęcasz dziecka do zjedzenia obiadu, a uczysz, że coś za coś. W rezultacie maluch będzie oczekiwał korzyści za wszystkie czynności, które musi wykonywać. Strasznie, jak "będziesz niegrzeczny, baba cię zabierze", też nie działa, bo po pierwsze dziecko w końcu zauważy, że nigdy nic takiego nie następuje, a po drugie może wywoływać niepotrzebne lęki np. w nocy.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Tosia (Ocena: 5) 06.03.2024 17:37
Po porodzie miałam problemy ze skurczeniem pochwy... nieprzyjemna dolegliwość, pomogły dopiero dilatory Femila i ćwiczenia pomogły. Polecam, bo są wodoodporne, mają wygodny uchwyt, są przyjemne, miękkie w dotyku, hipoalergiczne, a w zestawie jest 5 rozmiarów.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie