Rodzice! Uczcie swoje dzieci dobrych manier!

Rodzice w toku zajęć i obowiązków coraz częściej zapominają, że maniery są naprawdę ważne.
Rodzice! Uczcie swoje dzieci dobrych manier!
fot. istock.com
24.01.2024
Katarzyna Lemanowicz

Wydaje się, że dla niektórych rodziców znaczenie nauczania dzieci manier drastycznie spadło na liście priorytetów. Nie chodzi o podstawowe „proszę” czy „dziękuję”, które na szczęście dalej spotykamy. Bardziej chodzi o pozostałe elementy, jak zachowanie przy stole, które mówią, że dziecko jest dobrze wychowane.

Coraz częściej widać dzieci, które wyrywają przedmioty z rąk dorosłych w obecności rodziców, a Ci nawet nie drgną, by zareagować. Czy rodzice naprawdę myślą, że urocza buźka dziecka przykryje plamę złego zachowania? Pamiętajmy, że tylko w naszych oczach dziecko jest tak urocze i słodkie. Inni mają zupełnie inne zdanie na ten temat. Podczas gdy my uważamy nasze dziecko za cudownego rozrabiakę, inni postrzegają je jako rozwydrzone i niewychowane.

Jak nauczyć dziecko dobrych manier?

W rzeczywistości, większość odstrasza widok dziecka, które jedząc grzebie w talerzu jakby prowadziło walkę z kotletem i ziemniakami. Niemiły jest również widok malucha smarkającego przy stole, lub podciągającego nosem tak, że wszystkim znana jest zawartość jego zatok. Wyciąganie resztek jedzenia z zębów w towarzystwie innych, również nie jest znakiem dobrego wychowania.

Od dawna wiadomo, że wchodząc do windy najpierw wypuszczamy osoby, które już w niej są, a nie pchamy się na siłę do środka. Kultura wymaga również cichego przeżuwania pokarmu z zamkniętą buzią i mówienia dopiero po przełknięciu jedzenia, a nie w trakcie.

Nauka cierpliwości u dzieci to niezbędna lekcja. Nie pozwalajmy, by maluchy przerywały nam rozmowę, a jeżeli naprawdę potrzebują naszej uwagi w danym momencie, nauczmy je używać słowa „przepraszam”. To naprawdę nie jest takie trudne.

Zobacz więcej: Możesz się nie zgadzać, ale taka jest prawda - każdy rodzic faworyzuje!

Maniery są wyborem, którego dokonujemy, kiedy chcemy odpowiednio zachowywać się w towarzystwie innych ludzi i godnie prezentować się przed innymi. Dobre wychowanie wiele mówi o jednostce, ale też o jej rodzicach, a tak naprawdę nic nie kosztuje. Odpowiednie zachowanie jest oznaką rozwoju, pozytywnym aspektem wychowania i jednoznacznie świadczy o człowieku. Maniery są prostym sposobem by być uprzejmym, wychowanym i taktownym.

fot. istock.com

Jeżeli rodzice uważają maniery za przestarzałą ideologię z dawnych czasów, to bardzo się mylą. Maniery są zasadniczym elementem współżycia z innymi ludźmi i interakcji pełnych szacunku i uprzejmości. Możliwe, że w erze cyfrowej znacznie łatwiej nam się komunikować za pomocą internetu czy telefonów niż osobiście, ale nawet tam dobre wychowanie jest mile widziane.

Nauka manier to również nauczenie dzieci, że życie nie kręci się tylko wokół nich. Rodzice, którzy zawczasu nie uświadomią tego swoim maluchom, robią im ogromną krzywdę. Gdy dziecko zaczyna rozwijać skrzydła i poszerzać relacje o te spoza kręgu domowego, a umiejętności społeczne zawiodą je, będzie to miało istotny wypływ na zdolność tworzenia przez nich przyjaźni.

Uczenie dziecka dobrych manier to dar, który trzeba dostarczać maluchowi już do samego końca. Większość zgodzi się, że chcemy uprzejmych i dobrze wychowanych dzieci, ale to nie stanie się w magiczny sposób. Potrzebni do tego są rodzice i ich nieoceniona praca. Dobre wychowanie będzie miało miejsce tylko wtedy, gdy damy dzieciom wyraźnie do zrozumienia, że to bardzo ważna kwestia oraz sami będziemy służyć im za przykład.

Nie ma idealnych dzieci. Każde dziecko popełnia błędy, ale po to jest dzieciństwo. To czas uczenia się nie tylko czytania czy pisania, ale odpowiedniego zachowania. Zadaniem rodziców jest zrobić wszystko, co nauczy dzieci być niezależnymi. Zadaniem rodziców jest pomoc dzieciom w przyswojeniu odpowiednich umiejętności, które pomogą im odnieść sukces w życiu. Pamiętajmy, że dzieci są naszą wizytówką. To jak się zachowują, jak mówią, czy są kulturalne, miłe i uprzejme, wiele mówi o nas, jako o rodzicach. Można to nazwać staroświeckim myśleniem, ale dobre wychowanie jest fundamentem wszystkich innych umiejętności, które czynią nas dobrymi ludźmi.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie