Jakie są konsekwencje faworyzowania dziecka?

Możesz się nie zgadzać, ale taka jest prawda - każdy rodzic faworyzuje!
Jakie są konsekwencje faworyzowania dziecka?
fot. istock.com
19.01.2024
Katarzyna Lemanowicz

"Kocham was tak samo" - zapewnia swoje dzieci każdy rodzic, jednak badania pokazują, że wcale tak nie jest. Katherine Coger, socjolożka z Uniwersytetu Kalifornia, przez 3 lata monitorowała 384 rodziny, w których różnica wieku między rodzeństwem wynosiła 4 lata lub mniej. Jej badania potwierdzają, że dzieci są różnie traktowane i w każdej rodzinie jest "ulubione" dziecko.

Faworyzowanie dzieci - dlaczego to robimy?

Żaden z rodziców początkowo nie odważył się wskazać, które ze swoich dzieci kocha bardziej lub lepiej traktuje. Po jakimś czasie jednak część z nich zgodziła się, że przedkłada dobro jednego z dzieci ponad innych członków rodziny. Aż 74% matek i 70% ojców, nierówno traktuje swoje dzieci. Z obserwacji wynika, że większa uwaga i wsparcie są kierowane do tych dzieci, które są "bardziej podobne" do danego rodzica. Innym czynnikiem jest chęć zrealizowania swoich niedoszłych ambicji poprzez dziecko. Obserwowani rodzice, także twierdzili, że łatwiej budować im relacje z potomkiem tej samej płci co oni.

fot. istock.com

Badanie zostało oparte na hipotezie, że faworyzowane jest najstarsze dziecko, gdyż było pierwsze. Rodzice mieli z tym dzieckiem szanse spędzać więcej czasu i co oczywiste rodzice mieli ten "czas sam na sam" zanim pojawiło się młodsze rodzeństwo. Jednak badania wykazały, że nie jest to regułą.

"Każde dziecko ma wrażenie, że jego brat czy siostra ma lepiej. Nieważne, na którym dziecku się skupiamy, młodsi i starsi wiedzą, że zawsze istnieje jakiś faworyt" - mówi socjolożka. W związku z czym nawet jeśli masz świadomość, że nierówno traktujesz swoje dzieci, nie ma powodu do wstydu. Na różnych etapach życia, bez względu na sposób traktowania przez rodziców dzieci czują się nierówno traktowane. Jak przekonuje badaczka, faworyzowanie jest nieodłącznym elementem naszej natury, dlatego pojawia się także w przypadku rodzicielstwa.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie