Dlaczego dzieci kłamią? Oto 3 powody!

"Tak, mamo, wyniosłem śmieci, To pies zjadł moją pracę domową, To nie była moja wina, tylko Jasia!" – każdy rodzic słyszał podobne zdanie.
Dlaczego dzieci kłamią? Oto 3 powody!
fot. istock.com
19.01.2024
Katarzyna Lemanowicz

Co tak naprawdę skłania dzieci do mówienia nieprawdy? Rodzice czują się zadziwieni i sfrustrowani, kiedy ich grzeczne i mądre dziecko ma powtarzające się napady „bycia mniej szczerym”. Często nie ma oczywistego i dobrego powodu, dla którego dziecko postanawia zataić prawdę. Innym razem, zdają sobie sprawę, że zostaną przyłapani na kłamstwie, a mimo wszystko nie skłania ich to do zmiany zdania.

3 powody, dla których dzieci kłamią?

Dla rodziców najtrudniejsze jest uczucie, które podpowiada, że nie mogą zaufać temu, co mówi ich własne dziecko. Kiedy kłamstwo nie jest tylko jednorazowym wybrykiem, a zaczyna zdarzać się regularnie mimo wszelkich działań ze strony rodziców, zaczynają oni wątpić w swoje umiejętności wychowawcze. Zastanawiają się: Co skłoniło moje dziecko do kłamstwa? Czy pozwalam mu bawić się z nieodpowiednimi rówieśnikami? Czy jestem złym rodzicem? Rodzice nie mogą się winić za każdy błąd, który popełni ich dziecko. Poznaj 3 powody, dlaczego dobre i szczere dziecko nie zawsze mówi prawdę.

Zobacz więcej: Naucz swoje dzieci radzić sobie z emocjami

Kłamstwo jako łatwa i bezpieczna droga do rozwiązania problemów

Zanim mózg dzieci w pełni się rozwinie, nie rozumieją one ciągu przyczynowo-skutkowego jak dorośli. W takim momencie, korzyść z bycia nieuczciwym przewyższa ryzyko wykrycia kłamstwa głównie dlatego, że dzieci nie potrafią całkowicie przemyśleć ryzyka. Nie dostrzegają, jakie konsekwencje mogą na nich czekać na końcu obranej drogi.

Próbują "zachować twarz"

Nikt nie lubi przyznawać się do błędu, nawet dzieci. Wielu dorosłych ma problemy z byciem uczciwym, gdy sprawy nie idą po ich myśli. Skoro uczciwość jest trudna dla dorosłych, dlaczego miałaby być łatwiejsza dla dzieci? Tym bardziej, że dzieci popełniają błędy znacznie częściej, niż dorośli.

fot. istock.com

Rozumieją „prawdę” na różny sposób

W życiu wszystko zależy od percepcji, czyli postrzegania. Można zakończyć rozmowę i mieć zupełnie inne wspomnienie z nią związane, niż nasz rozmówca. Czasami naprawdę myślimy, że zrobiliśmy coś, bo planowaliśmy to zrobić, albo robimy to tak często, że staje się to rutyną. Szczególnie zdarza się to młodszym dzieciom, które mają mniej rozwiniętą pamięć roboczą. Przedszkolakowi może się wydawać, że nakarmił rano psa, bo robi to przecież codziennie. W rzeczywistości jednak tego nie zrobił, ale nie zdał sobie z tego sprawy.

W takim razie, jak oduczyć dziecko kłamania nawet, jeśli ma ku temu prawdziwe powody?

Bądź dobrym wzorem do naśladowania. Dzieci widza i słyszą więcej, niż dorosłym się może wydawać. Każdy ma swoją własną skalę uczciwości. Jedni są szczerzy w każdym aspekcie, a inni wolą przemilczeć pewne sprawy dla własnej korzyści. W takim przypadku, dzieci mogą uznać, że czasami jest lepiej, gdy unika się pełnej uczciwości.

Nagradzaj uczciwość. Kiedy dzieci mówią prawdę, należy im za to dziękować, nawet jeśli chodzi o kwestię, w której nie spisały się zbyt dobrze. Docenianie ich szczerości zachęci je, by nie zatajały prawdy w obawie przed konsekwencjami. Okaż zrozumienie. Bycie szczerym nie zawsze jest łatwe. Istnieją pewne (prawie) uzasadnione powody, dla których dzieci mijają się z prawdą. Dobre rodzicielstwo wymaga, by pomóc dzieciom nauczyć się uczciwości, a nie od razu karać je za coś, co jest trudne do zrobienia nawet dla dorosłych.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 20.01.2024 09:14
Dzieci kłamią z trzech powodów: by zwrócić na siebie uwagę dorosłych, by uniknąć konsekwencji i by coś uzyskać.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie