Czy pozwolić dziecku wygrywać?

Jeśli będziesz mądrą nauczycielką życia dla swojego dziecka, nauczysz je wyciągać z porażek także dobre lekcje lub nawet nie traktować przegranej jako porażki.
Czy pozwolić dziecku wygrywać?
fot. istock.com
04.12.2023
Katarzyna Lemanowicz

To pytanie na pewno zadał sobie każdy rodzic przynajmniej raz. Na pewno wiele razy grałaś w różne gry ze swoim dzieckiem, czy to ruchowe czy planszowe. Wiadomo, że do pewnego momentu dziecko nie ma szansy na wygranie z tobą. Co wtedy robić? Pozwolić, żeby przegrało i czuło się źle, niepewnie? Czy może pozwolić mu wygrać, przez co nie będzie wiedziało, co to znaczy porażka? Każda decyzja ma dobre i złe strony, a postaramy się pomóc ci ją podjąć. Możemy dać ci prostą i krótką odpowiedź na te pytania: czasem. Czasem można pozwolić wygrywać. Ale warto zapoznać się z dłuższą odpowiedzią i rozważyć inne możliwości.

Czy pozwolić dziecku wygrywać?

Według opinii lekarzy, kiedy twoje dziecko jest małe, tak naprawdę nie koncentruje się na wygranej czy przegranej, tylko na samej grze i zabawie. Co więcej, na tym etapie nie postrzega ono innych dzieci czy rodzica jako konkurencji, ale potencjalnych towarzyszy zabaw (lub potencjalne ofiary do pogryzienia. Poza tym, w tak młodym wieku dzieci zwykle nie znają jeszcze dobrze zasad i nie umieją dobrze grać, więc nie są w stanie być przeciwko komukolwiek. Zjawisko konkurowania pojawia się w okolicach późniejszych grup w przedszkolu, bo tam po raz pierwszy pojawia się konieczność "walki" o swoje czy rywalizowania w celu uzyskania czegoś. Tam również dzieci po raz pierwszy lepiej poznają wszystkie gry. Ale co ważne, uczą się grać zgodnie z zasadami. A zasady mówią, że jeśli wygrasz to świetnie, jeśli przegrasz, to trudno, nic się nie stało i trzeba próbować dalej.

Zobacz więcej: Dlaczego dziecko jest grzeczniejsze pod nieobecność rodziców?

Ważne jest, żeby rodzice dawali dobry przykład dziecku. Co z tego, jeśli dziecko widzi, że mama gra z tatą w Scrabble, a gdy przegrywa, obraża się na wszystkich. Wtedy dziecko będzie bało się porażek i przegranych, będzie się bało ewentualnych konfliktów. Wiele dzieci obserwując takie sceny, potem woli przegrywać, żeby np. rodzic czy kolega się na nie nie pogniewał. Dlatego kiedy w coś gracie razem i któreś z was przegra pokażcie, że to nic strasznego. Pogratuluj wygranemu, dbajcie o dobrą atmosferę. Dzięki temu dziecko zobaczy, że to tylko zabawa. Że ważna jest dobra gra, bo o to chodzi w zabawie. Czyli powinnaś dać im czasem wygrać czy nie?

fot. istock.com

Czasem możesz mu na to pozwolić. Chociażby po to, żeby pokazać mu swoim przykładem, jak ładnie i z honorem można przegrywać. To też jest dobra lekcja. Na pewno twoje dziecko częściej będzie miało okazję widzieć cię jako zwycięzcę niż jako przegranego, dlatego warto spróbować. Ale trzeba zrobić to w odpowiedni sposób. Pamiętaj, że w praktyce dziecko nie ma z tobą szans, więc albo postaraj się zmniejszyć swoją przewagę albo zwiększyć jego. Jeśli mierzycie się np. w bieganiu, wystartuj później albo biegnij na dłuższej trasie, ustalcie wspólnie reguły wcześniej. Nie możesz też udawać, że zupełnie wolno biegniesz, dzieci są mądre i będą wiedziały, że ściemniasz.

Co zrobić, jeśli dziecko zareaguje gniewem lub złością na przegraną?

Trzeba z nim wtedy porozmawiać i wytłumaczyć, ale też wykazać zrozumienie. "Rozumiem, że przegrana spowodowała u ciebie smutek i złość" - powiedz. Może być to początek ważnej rozmowy o emocjach, złości i porażkach. Przypomnij również wtedy, że wszelkie gry są przeznaczone do zabawy i to wszystko na tym polega, że są wygrani i przegrani. Raz jedna osoba przegrywa, raz inna i tak to właśnie funkcjonuje. Rodzice popełniają duży błąd mówiąc: "wiadomo, nikt nie lubi przegrywać", bo to z góry sugeruje, że dziecko źle się zachowuje i powodować może złe skojarzenia z przegraną, której dziecko może się bać. Zasugeruj, że przegrywać też trzeba umieć i opowiedz mu o kilku swoich porażkach, może masz nawet jakąś śmieszną historię w zanadrzu? To na pewno poprawi dziecku humor.

Niestety, takie jest życie, że spotykają nas nie tylko dobre, ale też złe rzeczy. Twoje dziecko musi doświadczyć jednych i drugich. To będzie budowało jego doświadczenie i charakter, dlatego nie bój się tego, na pewno to mu nie zaszkodzi. A dzięki temu jego młoda skórka stanie się trochę grubsza i następna przegrana nie sprawi mu już tyle przykrości. Co więcej, jeśli będziesz mądra, nauczysz je wyciągać z porażek także dobre lekcje lub wręcz nie traktować przegranej jako porażki.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie