Jak nauczyć dziecko sprzątać?

Oczywiście, jak wszystkiego - przez zabawę!
Jak nauczyć dziecko sprzątać?
fot. istock.com
18.09.2023
Katarzyna Lemanowicz

Wiosenne porządki to dobry pretekst do wprowadzania malucha w świat czystości. Od czego zacząć? Od pokazania dziecku, że sprzątanie może być fajne! Tak, tak- dbanie o porządek może być świetną okazją do udanej zabawy i ciekawym sposobem na to, jak miło i pożytecznie spędzić razem czas. A więc do dzieła!

Jak nauczyć dziecko sprzątać?

Kiedy zacząć wprowadzać malucha w świat porządku? Najlepiej od samego początku. Już trzyletnie dzieci powinny umieć uporządkować swoje zabawki czy posprzątać ze stołu po posiłkach. I chociaż najmłodsi wykazują sporo chęci i zapału, to jednak szybko się nudzą. I to nasza w tym głowa, żeby maluch nie zniecierpliwił się zbyt prędko oraz by dbanie o czystość nie było kojarzone z nudą. Pozostaje tylko jedno pytanie: co robić, by zwykłe sprzątanie zamienić w niezwykłą przygodę?

Zwykłe sprzątanie - niezwykła przygoda

Czy sprzątanie można uatrakcyjnić? Można, a nawet trzeba, jeśli chcemy, by pociecha ochoczo zajmowała się dbaniem o ład. I to właśnie dlatego zamiast zwykłego hasła: posprzątaj pokój, zaproponuj konkurs: kto pierwszy pochowa autka do pudełka, ten wygrywa! Nie dość, że brzmi lepiej, to i jest zwyczajnie bardziej efektywne. Rzuty klockami do skrzynki, czy jak najszybsze chowanie pluszaków do organizera też brzmi dobrze i zachęcająco. A gdy po wszystkim maluch otrzyma nagrodę w postaci pocałunku, przytulenia i podziękowania, będzie najszczęśliwszy na świecie.

Wraz z pojawieniem się malucha w domu, pojawia się i bałagan

Czasem mniejszy, czasem większy, ale jest. I ten nieład trzeba po prostu zaakceptować. Nie oznacza to bynajmniej, że o porządek nie trzeba dbać. Wprost przeciwnie. A im więcej jest w domu rozwiązań i akcesoriów ułatwiających dzieciom dbanie o porządek, tym łatwiej zachęcić malucha do sprzątania. Maluch powinien mieć gdzie schować zabawki - zadbaj o porządne kosze lub pudełka na nie, może mieć też własny kosz na pranie (taki jak na zdjęciu) i na koniec dnia, kiedy się rozbiera, już od małego niech uczy się, że skarpetki wędrują do niego, a nie na podłogę obok krzesła czy łóżka.

Jak we wszystkim, rodzice też muszą świecić przykładem. Jeśli więc dziecko od małego będzie obserwowało, że wszyscy domownicy uczestniczą w czynnościach mających na celu dbanie o porządek w domu, w pewnym momencie samo również do nich dołączy.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie