Czego możesz nauczyć się od swoich dzieci?

Spójrz na tego malca. Ile w nim szczerości, otwartości, bezkompromisowości. Niemal każde działanie takiego dziecka jest bezwarunkowe. Bądź jak ono.
Czego możesz nauczyć się od swoich dzieci?
21.07.2023
Katarzyna Lemanowicz

Większość czasu, gdy nasze dzieci są małe, upływa nam na odpowiadaniu na ich niekończące się pytania i na uczeniu ich wszystkiego, od umiejętności nawiązywania relacji społecznych, poprzez liczenie do dziesięciu, po umiejętność prawidłowego posługiwania się nożem i widelcem. Ale od czasu do czasu, warto zatrzymać się przy chwilach, kiedy to nasze dzieci mogą nas czegoś nauczyć. Możemy się zdziwić, jak wiele mądrych, pouczających rzeczy robią, takich, których na co dzień nie zauważamy.

Uśmiechaj się, kiedy patrzysz w lustro

Lustro w twoim domu powinno być przedmiotem służącym rozrywce i zabawie, a nie krytycznemu przyglądaniu się sobie pod kątem znalezienia wad w wyglądzie. Polub swój lustrzany obraz i uśmiechaj się do niego. A co tam, nawet czasem ucałuj swoje oblicze. Czy nie tak właśnie robi Twój maluszek?

Podejmuj ryzyko

Dąż do poszukiwania nowych doświadczeń i eksplorowania świata tak, jak codziennie robią to dzieci. Nie zamykaj się w swojej skorupce i nie cofaj w rozwoju, a pytaj, szukaj i sprawdzaj. Zadawanie pytań to jedna z rzeczy, których dorośli się wstydzą. Wolą się nie odezwać, aby tylko nie zapytać. Boją się ośmieszenia. Niepotrzebnie. Umiejętność stawiania pytań to dowód na odwagę i inteligencję.

Daj sobie więcej luzu i zabawy

To, że jesteś dwudziesto, trzydziesto czy czterdziestoparoletnią mamą z dzieckiem lub kilkorgiem dzieci na karku, kredytem mieszkaniowym oraz nudnym mężem w kapciach typu "wsuwki" w pakiecie, nie oznacza, że to coś zdrożnego wbić się w sexy sukienkę i wyrwać się z koleżankami do miasta na imprezę. Nie ma w tym także żadnego grzechu, że wyjedziesz sama na trzy dni na wycieczkę na drugi koniec Polski lub za granicę. Ciesz się życiem, bo bycie matką to nie więzienie.

Bądź bardziej pewna siebie: Chyba nigdy nie widziałaś na plaży cztero czy sześciolatki, która wychodząc z wody od razu zasłania się, aby inni przypadkiem na nią nie spojrzeli i nie ocenili tego, jak wygląda? Naprawdę nie ma powodu, abyś miała się nad tym zastanawiać zaraz po wyjściu z wody na plaży skąpanej w słońcu czy na basenie. Nikt nie jest chodzącym ideałem, a już na pewno nie osoby, które patrzą na innych oceniającym wzrokiem. W ogóle się tym nie przejmuj.

fot. istock.com

Skupiaj się na tym, co dobre u ludzi

Ciesz się chwilami spędzonymi w towarzystwie innych ludzi, niech nie służy Ci ten czas do analizowania i oceniania całego ich życia i jego wszystkich aspektów, ale do tego, by dostrzegać w nich dobre cechy. Twoje dziecko, kiedy widzi kogoś po raz pierwszy, podchodzi do niego z kontrolowaną ufnością. Decyduje o tym naturalny instynkt zachowawczy w połączeniu z potrzebą nawiązywania relacji i interakcji. Dorośli przeważnie reagują skrajnie – albo są zbyt ufni albo zbyt zamknięci. Zawsze zacznij od uśmiechu. Zobaczysz jak wiele zmieni to w Twoich relacjach z ludźmi.

Okazuj uczucia

Przytulaj, przytulaj, przytulaj.  Przytulanie to same korzyści zarówno dla przytulanego jak i przytulającego. Gest przytulenia niesie z sobą duży ładunek pozytywnej energii, dowartościowuje i daje poczucie bezpieczeństwa.

Ubieraj się w to, co lubisz: Niech w twoim ubiorze będzie widoczna i podkreślona twoja osobowość, a nie obowiązujące trendy modowe za wszelką cenę. Czuj się wolna w tym zakresie. Patrzący na Ciebie krzywo niech lepiej sami zrewidują swoje wyczucie smaku i intencje, z jakimi co rano stają przed lustrem.

Zwykłe dni mogą być niezwykłe - ciesz się chwilą!

Twojemu dziecku nie przeszkadza plucha za oknem czy brak pliku banknotów w portfelu. W mig znajduje zajęcie dla siebie, zadowalając się tym, co ma wokół. Fakt, dziecko nie lubi być samo. Jednak mało kto lubi samotność. Najważniejsze to miłe towarzystwo i dobra zabawa nawet w pochmurny dzień. Odłóż smartfon, wyłącz komputer i ciesz się chwilą! Z bliskimi, przyjaciółmi, znajomymi. Z pewnością uczyni to Wasze relacje wartościowszymi. Nie myśl stale o przyszłości, beztroska też czasem jest potrzebna.

Odkryj w sobie dziecko. Na pewno gdzieś tam w środku, w zakamarkach Twojej duszy, ono wciąż kuli się w kąciku.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Olga (Ocena: 5) 08.08.2023 10:04
Bardzo źle wspominam połóg, przez co jakoś nie zamierzam mieć więcej dzieci. Po porodzie musiałam używać rozszerzaczy pochwy przez pewien czas... Kupiłam Vagiwell, pomogły na moje schorzenie, jednak nie było to nic przyjemnego...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.08.2023 09:54
Wiele par ma problem ze spłodzeniem dziecka. Są jednak środki wspomagające poczęcie, jak np. żel Prefert, więc warto stosować
odpowiedz
Jagna (Ocena: 5) 08.08.2023 09:31
Podziwiam ludzi, którzy w dzisiejszych czasach planują dziecko. Ja wolę się zabezpieczać przed ciążą... Mam nieregularne okresy, więc wyznaczam dni płodne za pomocą testu owulacyjnego na ślinę Afrodyta, polecam
odpowiedz
Polecane dla Ciebie