>

Rola taty w rodzicielstwie - dlaczego jest tak ważna?

Bycie Tatą to nie tylko same słowa czy gesty, ale również ciężka praca, na której efekty niekiedy trzeba czekać bardzo długo, a sukcesem i nagrodą za to będzie uśmiech, pierwszy postawiony krok, każdy wspólnie spędzony dzień i przyjaźń z dzieckiem do końca życia.
Rola taty w rodzicielstwie - dlaczego jest tak ważna?
17.07.2023
Katarzyna Lemanowicz

Ciąża, poród a potem połóg, to bardzo trudny i wyczerpujący czas dla przyszłych rodziców. Musisz pamiętać, że to na kobiecie spoczywa główny ciężar związany z tym okresem, zarówno ten fizyczny jak i psychiczny.  Dlatego ważne jest, abyś w tym czasie miała wsparcie męża, partnera, kogoś bliskiego, na kogo w każdej sytuacji będziesz mogła liczyć.

Dlaczego rola taty jest tak ważna w rodzicielstwie?

Należy pamiętać, że ojcostwo to nie tylko pieluchy, karmienie, nieprzespane noce czy zabawa. To także opieka i dbanie o zdrowie, a niekiedy nawet troska o życie malca. To piękne, gdy mężczyzna już od momentu, kiedy dowiaduje się, że będzie tatą, angażuje się w przygotowania do przyjścia na świat dziecka. Wspólne wizyty lekarskie, dbanie o to, by mama odżywiała się zdrowo i łykała witaminy, to rzeczy, w których powinien wspierać. Czasami przyszła mama może być zagubiona w ilości informacji, jakie do niej docierają, dlatego to właśnie mężczyzna, który z reguły podchodzi bardziej racjonalnie do pewnych rzeczy, może być najlepszym wsparciem i głosem doradczym.

Zobacz więcej: 9 rzeczy, których NIE POWINNAŚ MÓWIĆ ojcu swoich dzieci

Obecność ojca a wychowanie dziecka

Brak ojca w życiu dziecka ma swoje konsekwencje także w jego dorosłym życiu. Rosnąca liczba sekt i popularność grup subkulturowych wśród młodych ludzi, coraz częściej utożsamiana jest z sytuacją rodzinną dziecka, które wchodząc w dorosłość jest niezdolne do miłości, odpowiedzialności i dojrzałości. Przykładem tego są badania przeprowadzone w Kanadzie, według których ponad 85% dzieci wykazujących zaburzenia zachowania to osoby wychowywane bez ojca. Inne badania pokazują, że do 3 roku życia najważniejszą osobą w życiu dziecka jest matka. Potem role odwracają się i to tatuś staje się największym idolem dla malucha, zwłaszcza dla syna, ale nieoceniona jest również rola ojca w wychowaniu córek.

fot. istock.com

Oczywistym jest, że nie zmusi się mężczyzny do tego, by stanął na wysokości zadania, jeśli sam tego nie chce. Jednak przyszła mama musi również pamiętać o tym, że mężczyźni są psychicznie tak skonstruowani, że w pewnych dziedzinach życia, szczególnie tych bardzo „kobiecych”, nie lubią wyrywać się przed szereg. Często stopień ich zaangażowania w dużej mierze zależy od tego, na ile my, kobiety, im pozwolimy. Dopuśćmy ich do sfer, w których zwyczajowo rzadko bywają, dajmy im szansę wykazać się wiedzą, troską i zaangażowaniem. Nie krytykujmy, jeśli strzelą jakąś gafę.

Bycie tatą to dla Twojego mężczyzny wyzwanie i odpowiedzialność, które z jednej strony napawa radością i dumną, a z drugiej obawą przed zupełnie nieznaną rolą, jaką jest rodzicielstwo. Rozterki są tym większe, im więcej pytań pozostaje bez odpowiedzi.

Pamiętaj, że to od Waszych wspólnych decyzji, podejmowanych na samym początku rodzicielstwa, a więc już wtedy, gdy zobaczycie dwie kreski na teście ciążowym, będzie zależała przyszłość Waszego malucha. W tej przyszłości zarówno mama, jak i tata są bardzo ważni.

Na następnych stronach obejrzyjcie fotografie z sesji zdjęciowych par spodziewających się dziecka. Są wśród nich zdjęcia piękne, zmysłowe, romantyczne, a niektóre bardzo zabawne. Po prostu miłe dla oka.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Ewelina (Ocena: 5) 20.07.2023 15:13
Starania o dziecko to często żmudny proces. Wiem, że do wyznaczania dni płodnych są takie specjalne urządzenia. Słyszałam dobre opinie o termometrze owulacyjnym MySense
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.07.2023 15:00
Polecam żel Prefert na pobudzenie plemników
odpowiedz
Polecane dla Ciebie