>

Jak powiedzieć dziecku, że będzie miało rodzeństwo?

Psycholog podpowiada, jak delikatnie powiedzieć dziecku o tym, że będzie miało rodzeństwo, abyście razem mogli czerpać radość z tego wydarzenia!
Jak powiedzieć dziecku, że będzie miało rodzeństwo?
fot. istock.com
10.07.2023
Katarzyna Lemanowicz

Stało się! Właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w kolejnej ciąży, ale obawiasz się reakcji pierwszej pociechy na tę nowinę. Nasz psycholog podpowiada, jak delikatnie powiedzieć dziecku o tym, że będzie miało rodzeństwo, abyście razem mogli czerpać radość z tego wydarzenia!

Według psychologów, tak naprawdę nie ma idealnego momentu na kolejne dziecko, ponieważ każda różnica wieku, czy to dwa lata, czy to dwanaście, ma swoje wady i zalety (więcej o wieku między rodzeństwem przeczytasz tutaj). To, co dobre dla dziecka, niekoniecznie jest najlepsze dla jego mamy i odwrotnie, dlatego informację o nowym członku rodziny należy przekazać w delikatny i przemyślany sposób.

Jak rozmawiać z dzieckiem, że będzie miało rodzeństwo?

#1 Rozmowa z przedszkolakiem?

Rozpieszczony maluch, który do tej pory był jedynakiem i skupiał na sobie 100% uwagi rodziców, z pewnością nie ucieszy się z wiadomości o rodzeństwie. Nawet jeśli wcześniej informował cię, że chciałby mieć braciszka albo siostrzyczkę, gdy stanie się to rzeczywistością, jego entuzjazm może osłabnąć.

Najważniejsze, aby o radosnej nowinie powiadomili przedszkolaka nie dziadkowie, życzliwe ciocie albo świetnie poinformowany kuzyn, a rodzice. Najlepszym momentem na przeprowadzenie takiej rozmowy będzie 4 - 5 miesiąc, kiedy brzuszek zaczyna już być widoczny. Powinnaś go pokazać brzdącowi i wytłumaczyć, że on też tam kiedyś mieszkał, a teraz wyrósł na mądrą dziewczynkę/dużego chłopca i na pewno zaopiekuje się nowym maleństwem. Pierwsza reakcja z pewnością nie będzie przepełniona radością, a wręcz przeciwnie. Przedszkolak może stać się osowiały, czasami popłakiwać, a nawet głośno mówić, żebyś „oddała komuś dzidzię”. W tym czasie twoim zadaniem powinno być utwierdzanie smyka w przekonaniu, że nigdy nie przestaniesz go kochać i zarówno on, jak i kolejne dziecko są dla ciebie najważniejszymi osobami na świecie.

Aby przekonać malucha do rodzeństwa i przygotować go na pojawienie się „rywala”, warto wybrać się na zakupy i wspólnie urządzić pokój dla bobasa. Należy jednak pamiętać, że w ferworze wybierania śpioszków, grzechotek i kołysek, nie można zapomnieć o kilkulatku. Z pewnością ucieszy go nowa gra, wymarzony pluszak albo rower, który stanie się symbolem wkraczania przedszkolaka w nowy, doroślejszy etap życia.

#2 Rozmowa z 6-, 10-latkiem?

W tym wieku grupą autorytatywną stają się dla dziecka rówieśnicy, więc masz ułatwione zadanie. Po pierwsze, pociecha ma nowe zainteresowania, obowiązki i przyjaciół, więc nie spędza już tak dużo czasu z rodzicami. Oprócz tego, z pewnością zauważyła, że większość koleżanek i kolegów z klasy ma już rodzeństwo, więc posiadanie brata albo siostrzyczki stanie się dla niej sposobem na znalezienie nowego tematu do podwórkowych rozmów.

Kilkulatek w okresie szkolnym powinien dowiedzieć się o radosnej nowinie wcześniej niż Przedszkolak. Najlepiej, abyście poinformowali go o tym w momencie, gdy sami dowiecie się o ciąży. Inaczej, dziecko może być zaniepokojone twoimi częstymi wizytami u lekarza albo pytaniami męża, czy na pewno dobrze się czujesz.

fot. istock.com

Reakcja małego ucznia powinna cię miło zaskoczyć, choć będziesz musiała odpowiedzieć na wiele nurtujących pociechę pytań, np. kiedy dokładnie pojawi się bobas, w którym pokoju zamieszka albo… skąd się biorą dzieci. Spróbuj w pełni zaspokoić ciekawość jedynaka i włączyć go do przygotowań na pojawienie się nowego członka rodziny. Razem zaplanujcie, jak będzie teraz wyglądał podział pokoi, wspólnie wybierzcie łóżeczko dla niemowlaka i oglądajcie zdjęcia z USG. To przekona malca, że jest już na tyle duży, aby uczestniczyć w tak ważnych dla was chwilach. Możesz również delikatnie przyzwyczajać go do nowych obowiązków, prosić o pomoc w drobnych pracach domowych albo zachęcić do samodzielnego odrabiania lekcji. Dzięki temu, gdy na świecie pojawi się długo oczekiwane maleństwo, starsze dziecko wykaże się odpowiedzialnością i zaradnością.

#3 Rozmowa z nastolatkiem?

Czeka cię trudna przeprawa. Nastolatek, od lat przyzwyczajony, że ma rodziców na wyłączność, może doznać szoku na wieść o rodzeństwie. Nie zwlekajcie jednak zbyt długo z informacją o ciąży, bo jeśli dziecko samo domyśli się zmian, jakie go czekają, może mieć dodatkowe pretensje o to, że coś przed nim ukrywacie. Przy rozmowie z nastolatkiem powinni być obecni mama i tata. Możecie na przykład powiedzieć, że macie cudowną nowinę, która może być nieco zaskakująca, ale też bardzo radosna. Pierwsza reakcja gimnazjalisty czy licealisty będzie raczej pragmatyczna. Mogą pojawić się pytania oto, czy zmniejszy się jego kieszonkowe albo czy będzie musiał odstąpić swój pokój. Poza tym, nastolatek, który zaczął właśnie interesować się wszystkim, co związane z seksem, może skierować pod waszym adresem nieprzyjemne komentarze, np. „myślałam/em, ze w tym wieku nie uprawia się już seksu” albo „mi tłumaczycie na czym polega antykoncepcja, a sami nie potrafiliście się zabezpieczyć?”. Choć będzie wam trochę przykro, nie powinniście się boczyć na dziecko za te uwagi – to normalna reakcja na tak wielką życiową rewolucję. I bądź spokojna – nawet najbardziej zbuntowany i nieodpowiedzialny nastolatek na widok słodkiego bobasa zmieni się w rozsądnego oraz kochającego brata albo siostrę!

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 12.07.2023 15:36
Dbajcie o siebie po porodzie i nie wstydźcie się mówić o swoich problemach. U mnie doszło do takiego skurczenia pochwy że konieczne było wykonywanie ćwiczeń z rozszerzaczami pochwy. Miałam rozszerzacze Femila, bylam zadowolona. Trauma jednak pozostaje...
odpowiedz
amelka (Ocena: 5) 12.07.2023 15:25
Normalnie... Nie zaszkodzi wspomnieć dużym dzieciom o antykoncepcji! Dla dziewczyn i kobiet super sprawdza się diafragma dopochwowa Caya
odpowiedz
Polecane dla Ciebie