Jak przygotować dziecko na rozwód rodziców?

Tradycyjny model rodziny zakłada, że dziecko wychowuje się z mamą oraz tatą.
Jak przygotować dziecko na rozwód rodziców?
fot. istock.com
31.05.2023
Katarzyna Lemanowicz

W życiu bardzo często bywa jednak tak, że młody człowiek w obliczu różnych sytuacji zostaje tylko z jednym rodzicem. Bez względu na to, czy jest to tylko matka, czy ojciec, dorastanie wyłącznie z jednym z nich jest z pewnością inne niż wychowywanie się w kompletnej rodzinie. Gdy znajdziesz się w takim położeniu, na pewno z początku możesz czuć się zagubiona. Pamiętaj jednak, że nie jest to koniec świata. Od tej pory wiele będzie zależało od ciebie i twojej postawy. Czeka cię większa samodzielność i odpowiedzialność za własne czyny oraz decyzje. Nadejdą zmiany, którym musisz stawić czoła. 

Rozwód rodziców - jak przygotować dziecko?

Rozwód ukochanych rodziców to najczęściej dla dziecka koniec świata. Choć czasem może oznaczać wybawienie dla podupadającej rodziny, najczęściej jest bardzo bolesny i oznacza wielki ból. dziecko, zwłaszcza małe, nie rozumie końca miłości ich rodziców. Widzi tylko jedno – traci mamę albo tatę, a jego rodzina przestaje istnieć. Najczęściej rozwód oznacza podzielenie się opieką nad dzieckiem bądź dziećmi. Najgorsza sytuacja jest wtedy, kiedy jeden rodzic dostaje pod skrzydła jednego malucha, a drugi rodzic – jego rodzeństwo. Podział w rodzinie dla dorastającego człowieka jest często traumatycznym przeżyciem. Jeżeli twoi rodzice się rozwodzą, a ty zostajesz tylko z jednym z nim, z pewnością odczujesz brak mamy albo taty. Niewykluczone, że będziesz wściekła na cały świat. Młody człowiek, którego rodzice się rozchodzą, może przeżywać okres buntu i efektem takiego zachowania często jest odsunięcie od tego rodzica, który z nim został. 

Pamiętaj jednak, że koniec miłości rodziców to nie koniec ich miłości do ciebie. Im również jest bardzo ciężko w sytuacji, w jakiej się znaleźli. Bo czy ludzie, którzy pobrali się w szczęściu, miłości, przez wiele lat żyli razem i którzy posiadają dzieci, mogą w ogóle być zadowoleni, że się rozwiedli? Oczywiście, że nie – i to oni tak naprawdę przeżywają teraz najtrudniejsze chwile. Dlatego spróbuj się nie izolować ani nie zwracać na siebie uwagi za wszelką cenę. Stając się podporą dla rodzica, z którym zostałaś, zyskacie wzajemne wsparcie. Teraz będziecie zdani tylko na siebie. Rodzic będzie starał się zastąpić ci zarówno mamę jak i tatę. Nie dostarczając mu dodatkowych problemów i wczuwając się w sytuację, z pewnością wiele zyskasz – zwłaszcza przyjaciela w rodzicu, z którym być może miałaś do tej pory średni kontakt. 

Separacja rodziców

Dla wielu osób separacja jest rozwodem bez legalizacji, czyli nieoficjalnym rozejściem się małżonków. Dotychczasowi partnerzy nie mieszkają razem, nie spędzają ze sobą czasu, ale na papierze wciąż są małżeństwem. dziecko w takim układzie jest najbardziej pokrzywdzone – sytuacja jest trudna zwłaszcza dla młodzieży uczącej się, która może mieć problem z wytłumaczeniem swojego nowego położenia koleżankom czy nauczycielom. Jeśli twoi rodzice postanowili żyć w separacji, daj im obydwojgu czas na oswojenie się z tą sytuacją. Przynajmniej na początku postaraj się nie pytać, czy jednak się rozejdą ostatecznie, czy może do siebie wrócą. Nawet jeśli jest to sytuacja przejściowa, nie szukaj na siłę rozwiązania – to muszą znaleźć rodzice. 

Choć będzie ci ciężko, dobrze jest w tym czasie spojrzeć na rodziców z innej perspektywy. Nie jak na mamę i tatę, ale jak na partnerów, którzy pogubili się ze swoim uczuciem i stali się dla siebie obcy. To paradoksalnie może być wskazówka dla ciebie, jak żyć w związku z drugim człowiekiem. – Jesteśmy lustrem rodziców, często nawet nieświadomie powielamy ich błędy – uważa dr Anna Chotecka, psycholog i socjolog rodzinny. – Ich rozwód czy separacja powinna być dla dziecka wskazówką, jak nie postępować w dorosłym życiu. Dzięki temu młody człowiek może się nauczyć, co tak naprawdę liczy się w związku z drugim człowiekiem i na czym polega prawdziwe partnerstwo – dodaje specjalistka. 

Niewykluczone, że rodzice wściekli na siebie nawzajem będą próbowali nastawić cię przeciwko drugiemu rodzicowi. Przykładowo – gdy zostaniesz pod jednym dachem z mamą, ta może wieszać psy na twoim tacie. To normalne zachowanie, oboje są bowiem na siebie wściekli i na tobie wylewają swoje żale. Ty jesteś również żywą pamiątką po ich związku i po tym, jak blisko kiedyś ze sobą byli, zanim się nie rozstali. Twoim zadaniem jest być na to przygotowaną i po prostu się... uodpornić. Zmienianie frontów pod wpływem rodziców zaszkodzi tobie, waszym relacjom – słowem: nikomu nie wyjdzie na dobre! 

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 31.05.2023 13:46
Żałosne wypociny niemające nic wspolnego z poradami
odpowiedz
Polecane dla Ciebie