>

Dlaczego dzieci nie rozumieją dorosłych?

5 sposobów, aby dziecko zaczęło cię słuchać i rozumieć.
Dlaczego dzieci nie rozumieją dorosłych?
fot. istock.com
12.05.2023
Katarzyna Lemanowicz

Masz wrażenie, że twoje dziecko ignoruje cię przez 95% czasu? Zwłaszcza, gdy opowiadasz o planach dnia, jego mina mówi “Co?”. Dlaczego nasze dzieci nie zawsze nas rozumieją? Okazuje się, że problem leży w tym, że mówimy za dużo i używamy “dorosłych” słów, do opisania rzeczy i czynności. 

5 sposobów, aby dziecko zaczęło rozumieć, co do niego mówisz

#1 Klarowność to podstawa

Nikt z nas nie lubi, gdy zdania są wypowiadane chaotycznie, bez logicznego sensu. To samo dzieje się z dziećmi. One, w odróżnieniu od dorosłych, nie dociekają sensu tylko ignorują wiadomość, której nie zrozumiały. Z tego powodu, aby dziecko cię słuchało i rozumiało musisz mówić powoli i używać prostych słów. Dodatkowo możesz gestami rąk wizualizować to, o czym mówisz. 

fot. istock.com

#2 Mów o tym, co się dzieje teraz

Mówienie o tym, co było wczoraj lub szczegółowo o tym, co będzie jutro, może być trudne do zrozumienia. Większość dzieci nie rozumie pojęcia czasu, bo jest on zbyt abstrakcyjny. Będziesz mieć większe szanse na wysłuchanie do końca, jeśli będziesz mówić o tym, co tu i teraz.

#3 Wyłącz hałasy w tle

Grający telewizor, radio czy hałasy z zewnątrz mogą zakłócać zdolność dziecka do przetwarzania języka. Zanim zaczniesz mówić do dziecka, upewnij się, że nic ci nie przeszkadza i nie będzie cię zagłuszać. Zmaksymalizuj szanse na dotarcie do swojego dziecka.

#4 Mów do dziecka już od pierwszych dni życia

Dzieci już w wieku 6 miesięcy znają swoje imiona, dlatego już od pierwszych dni życia warto im opowiadać o świecie. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko cię słuchało wypowiedz jego imię i poczekaj, aż podniesie wzrok. Potem opowiedz o tym, co się dzieje. Może się to wydawać śmiesznie, że kilkumiesięcznemu dziecku opowiadasz o zmianie pieluchy, ale dla dziecka jest to kluczowe, bo rozumie, co się z nim dzieje.

#5 Rób przerwy w rozmowie

Dla dorosłych przerwy i długie spacje w rozmowie są niezręczne, ale przy rozmowie z dziećmi są bardzo potrzebne. Po dokończeniu zdania lub zadania dziecku pytania, daj mu kilku sekund na przemyślenie odpowiedzi i ustosunkowanie się do twoich słów.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie