Dlaczego dzieci nie rozumieją dorosłych?

>
Masz wrażenie, że twoje dziecko ignoruje cię przez 95% czasu? Zwłaszcza, gdy opowiadasz o planach dnia, jego mina mówi “Co?”. Dlaczego nasze dzieci nie zawsze nas rozumieją? Okazuje się, że problem leży w tym, że mówimy za dużo i używamy “dorosłych” słów, do opisania rzeczy i czynności.
Nikt z nas nie lubi, gdy zdania są wypowiadane chaotycznie, bez logicznego sensu. To samo dzieje się z dziećmi. One, w odróżnieniu od dorosłych, nie dociekają sensu tylko ignorują wiadomość, której nie zrozumiały. Z tego powodu, aby dziecko cię słuchało i rozumiało musisz mówić powoli i używać prostych słów. Dodatkowo możesz gestami rąk wizualizować to, o czym mówisz.
fot. istock.com
Mówienie o tym, co było wczoraj lub szczegółowo o tym, co będzie jutro, może być trudne do zrozumienia. Większość dzieci nie rozumie pojęcia czasu, bo jest on zbyt abstrakcyjny. Będziesz mieć większe szanse na wysłuchanie do końca, jeśli będziesz mówić o tym, co tu i teraz.
Grający telewizor, radio czy hałasy z zewnątrz mogą zakłócać zdolność dziecka do przetwarzania języka. Zanim zaczniesz mówić do dziecka, upewnij się, że nic ci nie przeszkadza i nie będzie cię zagłuszać. Zmaksymalizuj szanse na dotarcie do swojego dziecka.
Dzieci już w wieku 6 miesięcy znają swoje imiona, dlatego już od pierwszych dni życia warto im opowiadać o świecie. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko cię słuchało wypowiedz jego imię i poczekaj, aż podniesie wzrok. Potem opowiedz o tym, co się dzieje. Może się to wydawać śmiesznie, że kilkumiesięcznemu dziecku opowiadasz o zmianie pieluchy, ale dla dziecka jest to kluczowe, bo rozumie, co się z nim dzieje.
Dla dorosłych przerwy i długie spacje w rozmowie są niezręczne, ale przy rozmowie z dziećmi są bardzo potrzebne. Po dokończeniu zdania lub zadania dziecku pytania, daj mu kilku sekund na przemyślenie odpowiedzi i ustosunkowanie się do twoich słów.
Przeczytaj również: