>

Czy dziewczynki muszą mieć długie włosy?

Dzieci żyją w rzeczywistości, w której każda dziewczynka musi być jak księżniczka. Ale czy to aby na pewno prawda?
Czy dziewczynki muszą mieć długie włosy?
fot. istock.com
09.05.2023
Katarzyna Lemanowicz

W społeczeństwie utarło się przekonanie, że każda płeć ma nie tylko swoją rolę, ale i cechy, tj. odpowiedni ubiór czy fryzurę. I choć przez wieki wiele się w tym kierunku zmieniło, wciąż długie włosy funkcjonują jako znak rozpoznawczy kobiet. Dorosłe kobiety coraz częściej decydują się na krótkie włosy, za to dziewczynki przeważnie noszą długie. Dlaczego? I - czy jest to konieczne?

Istotne znaczenie ma z pewnością fakt, że włosy dziecka są jeszcze młode i zdrowe, więc również ładniejsze, a pielęgnacja ich – łatwiejsza.

Dlaczego dziewczynki chcą mieć długie włosy?

Większość dziewczynek także po prostu lubi mieć długie włosy – chcą się podobać chłopcom w trakcie pierwszych niewinnych zauroczeń lub upodobnić do matki, którą uważają za najpiękniejszą na świecie. Traktują więc włosy jako swój atut, gdy wciąż są jeszcze za młode na makijaż i noszenie szpilek.

Nie ma jednak sensu na siłę zapuszczać włosy dziewczynce, gdy tego nie chce, bo gdy dziecko nie będzie o nie dbać, będą wyglądać nieestetycznie.


fot. istock.com

Niech dzieci decydują same!

Długie włosy są nawet mniej praktyczne od krótkich. Nie licząc argumentów urodowych, jedynym plusem długich włosów jest możliwość ich spięcia, by nie wpadały do oczu. Z kolei krótkie mają ich kilka – łatwa pielęgnacja, szybkie schnięcie po umyciu, wygoda, lekkość głowy, brak przegrzania latem, mniej czesania, mniej kołtunów.

Jeśli więc dla rodzica nie jest to kłopot, aby pomagać córce w dbaniu o włosy, warto tę decyzje pozostawić dziewczynce, żeby sama zadecydowała, w jakiej fryzurze czuje się najlepiej.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 09.05.2023 10:45
nie zawsze mają długie włosy. Moja córka teraz szła do komunii na tę uroczystośc kręciłam jej loki lokówką philipsa, więc dlatego miała długie włosy. A teraz już chce je ściąć tak do ramion i oddać włosy do fundacji na peruki.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie