Tak nigdy nie powinnaś mówić do swoich dzieci

Jakiekolwiek by nie było i cokolwiek by się nie działo – dziecko nigdy nie powinno tego usłyszeć!
Tak nigdy nie powinnaś mówić do swoich dzieci
fot. istock.com
18.04.2023
Katarzyna Lemanowicz

Zdarza wam się czasem myśleć, jak prawidłowo wychować dziecko? Czytacie o modelach rodzicielstwa, o tym, jak ułożyć odpowiednio relację z dzieckiem, jak rozmawiać, co robić, a czego unikać. Nie odpowiemy wam, jak dobrze wychować dziecko, bo każdy rodzic wie to najlepiej, natomiast możemy trochę pomóc i podpowiedzieć, czego absolutnie nigdy nie należy mówić dziecku!

Nie mów dzieciom tych sformułowań

#1 Dobrze to zrobiłeś, ale czy nie możesz robić tak tego zawsze? Co rozumie dziecko: wiecznie robię coś źle i teraz tylko ten jeden jedyny raz coś mi się udało.


fot. istock.com

#2 Co dostałeś ze sprawdzianu? Czwórkę. A Filip? A Karolina? A Basia? A Kaja? Co oni dostali?

Co rozumie dziecko: nieważne, jaką ocenę dostanę, ważne, żeby była wyższa niż ocena tych osób z klasy, które kojarzy mama.

#3 Strasznie mnie denerwujesz! Co rozumie dziecko: mama przeze mnie się denerwuje, przeze mnie jest niespokojna, mama byłaby szczęśliwsza, gdyby mnie nie było.

#4 Nie jedz tego, bo będziesz gruba! Co rozumie dziecko: trzeba ograniczać jedzenie, bo jak przytyję, to wszyscy się będą ze mnie śmiać, a mama będzie się za mnie wstydzić!

#5 Czemu nie chcesz jeść groszku? Przecież jest zdrowy! Co rozumie dziecko: wszystko, co jest zdrowe jest niedobre, bleee!

#6 Natychmiast przestań płakać, skończ z tymi cyrkami! Co rozumie dziecko: to, co dla mnie jest ważne, dla mamy jest nieważne.

#7 Przestań, co ludzie powiedzą?! Co rozumie dziecko: nieważne, co zrobię i nieważne, jak będziemy się zachowywać, najważniejsze jest to, co na ten temat myślą sobie obcy ludzie. Pozoranctwo popłaca.

#8 Jesteś duży, nie bój się! Co rozumie dziecko: nie wolno mi się bać, bo będą się ze mnie śmiać. Nawet jeśli się boję, to muszę to ukrywać.

#9 Nie bądź taki, podziel się! Co rozumie dziecko: nie mam prawa do własności, każda rzecz w każdej chwili może należeć do kogoś innego.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie