5 pytań, które powinna zadać sobie każda samotna mama

Czasami nie wszystko układa się zgodnie z planem, ale jakoś musimy sobie poradzić w nieprzewidzianej sytuacji.
5 pytań, które powinna zadać sobie każda samotna mama
fot. istock.com
04.04.2023
Katarzyna Lemanowicz

Dobrze wiedzą o tym wszystkie mamy, które nagle zostały same z dziećmi, choć zawsze marzyły o pełnej rodzinie. Prędzej czy później staną przed dylematem - poświęcić się wyłącznie potomstwu czy zawalczyć także o siebie. Wejście w nowy związek to dla wszystkich stresujące doświadczenie, dlatego decyzja musi być dobrze przemyślana. Nie można podjąć jej zbyt szybko i bez przewidzenia ewentualnych konsekwencji.

5 pytań, które warto sobie zadać przed wejściem w nowy związek

Zanim w twoim życiu pojawi się kolejny mężczyzna, powinnaś zrobić rachunek sumienia - sugeruje portal. I podpowiada 5 najważniejszych pytań, które warto sobie w tej sytuacji zadać. Dopiero wtedy nabierzesz pewności, czy rzeczywiście jesteś gotowa na ten krok.

#1 Czy miałaś wystarczająco dużo czasu, żeby go dobrze poznać? Cotygodniowe randki w restauracji to dobra okazja, aby pogadać, ale zdecydowanie za mało, by wiedzieć o sobie wszystko. Pamiętaj, że ten facet nie jest tylko kandydatem na twojego chłopaka, ale także na ojczyma twoich dzieci. Musisz mieć absolutną pewność, że można na nim polegać i nagle się nie wycofa. Ideały oczywiście nie istnieją, ale warto mierzyć wysoko. I nie narażać pociech na stres związany z nagłym pojawieniem się i równie szybkim zniknięciem adoratora.

#2 Czy rozmawiałaś z nim szczerze na temat swojego potomstwa? Mężczyzna, którego chcesz przedstawić swoim dzieciom, powinien być odpowiednio przygotowany. Czytaj: wiedzieć, kto jest kim i czego należy się po nich spodziewać. Im więcej mu powiesz, tym łatwiej będzie im dojść do porozumienia. Unikniesz też sytuacji, że jemu coś nie odpowiada i nagle postanowi się wycofać. Nowy partner musi zostać wtajemniczony w wasze rodzinne życie, jeśli chcesz, aby stał się jego nieodłączną częścią.

fot. istock.com

#3 Czy on akceptuje twoje metody wychowawcze? Nie ma nic gorszego niż dwugłos w tej kwestii. Jako matka masz pełne prawo podejmować własne decyzje, bo w końcu najlepiej znasz swoje dzieci. Partner musi wiedzieć, jakimi wartościami się kierujesz, bo jeśli będzie miał z tym problem - raczej nie stworzycie szczęśliwej rodziny. Mądre rady są zawsze w cenie, jednak on nie może nagle zgrywać troskliwego tatusia, który wie wszystko lepiej od mamy.

#4 Czy jesteś gotowa, aby otworzyć się przed swoimi dziećmi? Aktualnie jesteś sama, więc to będzie zupełnie nowa sytuacja. Potomstwo pierwszy raz zobaczy cię w nieco innej roli - już nie tylko matki, ale także partnerki. W jaki sposób przedstawisz im swojego partnera? Jak go nazwiesz? Czy będziesz chciała okazywać mu uczucia w ich obecności? Wydaje się, że to drobne kwestie bez większego znaczenia, ale wkrótce staniesz przed podobnymi dylematami. Warto wcześniej to wszystko przemyśleć i nie dać się zaskoczyć.

#5 Czy w obecnej sytuacji on rzeczywiście będzie dla ciebie wsparciem? Jako samotna mama doskonale wiesz, co to znaczy nadmiar pracy i zbyt krótka doba. Nie potrzebujesz dodatkowych zmartwień, ale realnej pomocy. To nie oznacza, że partner ma przejąć rolę opiekunki, ale niech przynajmniej nie sprawia kolejnych problemów. Życie we dwoje ma dać ci szczęście i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli jest inaczej - warto poważnie zastanowić się nad tym związkiem. Nie potrzebujesz kogoś, kto szarga ci nerwy i nie pozwala spokojnie zasnąć.

Cytowana przez portal ekspertka daje jasno do zrozumienia, że w tej sytuacji spontaniczność nie jest dobrym doradcą. Warto zadbać o swoje szczęście, ale nie kosztem dzieci. Najpierw nabierz pewności, a dopiero wtedy poznaj ich ze sobą. Falstart może to wszystko zepsuć.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie