Twoje dziecko nałogowo kłamie? Jak zareagować?

Dzieci lubią zmyślać i jest to normalne.
Twoje dziecko nałogowo kłamie? Jak zareagować?
fot. istock.com
10.03.2023
Katarzyna Lemanowicz

Wydaje nam się często, że nasz ukochany, niewinny maluch nie jest zdolny do kłamstwa. Okazuje się jednak, że może być nie tylko zdolny, ale i robić to z czystą przyjemnością. Dlaczego tak jest i jak na to reagować?

Powodów kłamania przez dziecko może być wiele – począwszy od chęci uniknięcia kary za popełniony czyn po zwyczajne eksperymenty naginania rzeczywistości do swoich potrzeb. Źródłem zamiłowania do kłamstwa jest zwykle brak pełnej świadomości dziecka, jak bardzo jest ono złe.

Jak postępować z małym kłamczuchem?

Kierujmy się przede wszystkim zasadą, która mówi, że warto mówić co dziecko powinno robić, a rzadziej czego nie powinno. Doskonałym rozwiązaniem jest zatem wpojenie dziecku, że to szczerość pomaga w życiu i jest prostsza od kłamstwa; stworzenie warunków do kierowania się nią. Zamiast więc pytać malucha „czy”, pytajmy „dlaczego”; gdy trzyletni Janek stłucze szklankę nie pytaj go „Czy Ty zbiłeś szklankę?”, tylko „Dlaczego zbiłeś szklankę?”. Postawisz wtedy synka przed faktem dokonanym, a jemu nie wejdzie w nawyk kombinowanie i rozmyślanie nad inną drogą niż powiedzenie prawdy.

fot. istock.com

A gdy jednak dziecko kłamie i nie dajesz sobie już z tym rady?

Za każdym razem, gdy nakryjesz dziecko na kłamstwie, nie kryj swojego niezadowolenia, a wówczas maluch będzie kojarzył je z czymś negatywnym. Istotnym też jest fakt, że często dla dziecka wystarczającą karą jest świadomość sprawienia przykrości rodzicowi. Warto więc w obliczu szczerego przyznania się do winy na takiej karze poprzestać, by malec wiedział, że brak szczerości w relacji z rodzicami po prostu się nie opłaca.

I nie martw się - to, że dzieci kłamią jest zupełnie normalne. Powody do obaw zaczynają się, gdy nie jesteś w stanie odróżnić fikcji od prawdy, dlatego tak bardzo istotne jest, by nauczyć się odpowiednio reagować i postępować w sytuacjach, gdy dziecko zachowuje się nieodpowiednio. Jeśli teraz odpuścicie, możecie mieć poważne problemy w przyszłości.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie