Dobry kontakt dzieckiem - czy wiesz, co zrobić?

Rodzice zawsze pragną tego, by mieć jak najlepszy kontakt z dzieckiem. Nie zawsze jednak wiedzą, jak to zrobić. Przekonajcie się sami!
Dobry kontakt dzieckiem - czy wiesz, co zrobić?
fot. istock.com
09.03.2023
Katarzyna Lemanowicz

Każdy rodzic marzy o tym, żeby mieć ze swoim dzieckiem dobry kontakt oparty na zaufaniu i wzajemnej sympatii. Jak jednak postępować, by zachować tę kruchą granicę między rodzicem a kumplem? Są na to sposoby, które powinni znać wszyscy rodzice.

Jak mieć dobry kontakt z dzieckiem?

#1 Relacja oparta na zaufaniu: Nie dopuść nigdy do tego, aby twój maluch nabył nawyku kłamania. Jeśli tak się stało – zrobiłeś coś nie tak. Najczęściej dziecko kłamie pod wpływem strachu przed prawdopodobną karą. Zawsze więc dobieraj karę odpowiednią do dokonanego występku i chwal za szczerość. Twoje dziecko musi koniecznie wiedzieć, za co zostało ukarane, zrozumieć to. Inaczej zamiast poprawy postępowania wybierze kłamstwo, a brak zaufania jest najgorszym, co może by w każdej relacji.

#2 Pozwól mu być przy tobie sobą: Potrafisz sobie wyobrazić, że twój maluch przy tobie zachowuje się zupełnie inaczej niż przy rówieśnikach. Z jednej strony jest to naturalne, z drugiej – niekoniecznie. Naturalnym będzie to, że wśród kolegami i koleżankami może poruszać nieco inne tematy czy bawić w inny sposób niż z tobą. Co jednak zrobić, gdy dziecko marzy o nauce tańca, ale boi się przyznać ojcu, który kocha koszykówkę i wysyła syna na zajęcia tylko z tego? Traktuj dziecko tak, aby nie obawiało się tego powiedzieć na głos. Dzięki temu będzie do ciebie przychodziło ze swoimi rozterkami, co niewątpliwie wpłynie pozytywnie na budowanie wspólnej więzi.


fot. istock.com

#3 Nie wyładowuj się na nim: Twoje problemy w pracy nie powinny być jego zmartwieniami. Twój powrót z pracy powinien być dla malucha wydarzeniem radosnym, a nie kojarzonym z krzykami i pretensjami o każdą drobnostkę. Inaczej dziecko zamiast cię witać, zacznie unikać.

#4 Dużo rozmawiaj z dzieckiem: Nie bagatelizuj nigdy spraw, które dla dziecka są ważne. Ono żyje jeszcze w swoim małym świecie, ma inne priorytety. Odpowiadaj na pytania z uśmiechem, nie gaś w brzdącu iskry chęci poznawania świata. Dzięki temu twoje zdanie będzie dla niego bardzo ważne, będzie cię traktować jako przewodnika oprowadzającego go po świecie.

#5 Wyłącz telewizor: Po prostu spędzaj czas ze swoją pociechą. Bądź spontaniczny, zabieraj go na przygody, przygotowuj niespodzianki, pozwól się czasami naciągnąć na kupienie lizaka. Okazuj emocje i wywołuj je w dziecku. Niech wie, że jako rodzic nie tylko się nim opiekujesz, ale również spędzasz z nim czas z radością.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie