Dlaczego dzieci potrzebują swobody?

Szacunku, zrozumienia, wsparcia, wysłuchania, wychowania i... swobody! Tego właśnie oczekują od nas nasze dzieci.
Dlaczego dzieci potrzebują swobody?
fot. istock.com
03.03.2023
Katarzyna Lemanowicz

Eksperci są zgodni co do tego, dlaczego rodzice tak często ponoszą porażkę pedagogiczną. Dlaczego tak wielu rodziców nie jest w stanie sprostać trudom wychowawczym?

Dlaczego dzieci potrzebują swobody?

Dzieci potrzebują od rodziców naprawdę wiele. Potrzebują nieustannej miłości, ciągłego zrozumienia, wsparcia, wrażliwości, czułości, ciepła i spokoju. Wszystko to wiemy i staramy się zapewnić naszym dzieciom wszystko to, czego potrzebują. Zapewniając im jednak sto procent tego, co zapewnić im musimy i chcemy, zapominamy o tym, że poza ciągłym trzymaniem za rękę, dzieci potrzebują również swobody.

Neurolodzy, psycholodzy i inni eksperci są przekonani, że mózgi dzieci wymagają niezaplanowanego czasu, oddzielnego od dorosłych, do mrzonek, przetwarzania i integracji informacji zgromadzonych podczas ich pracowitych dni. Według Lenore Skenazy, założyciela ruchu rodzicielskiego Free Range, i prezesa LetGrow czas zaplanowany od początku dnia aż do nocy szkodzi dzieciom.

Dziecko radość
fot. istock.com

Dlaczego nie pozwalamy naszym dzieciom na swobodę?

Odpowiedź jest prosta – są trzy typy rodziców: rodzice, którzy boją się, że ich dziecko wykąpie się we wrzątku, spadnie z drzewa albo wyskoczy z okna, rodzice, którzy paranoicznie boją się, że ich dziecko zostanie uprowadzone i rodzice, którzy za wszelką cenę chcą, by ich dziecko dostało się na najlepszy kierunek na najlepszej uczelni. Co ich łączy? Ciągła kontrola. Nieustanne trzymanie za rękę, chroniczny strach, który paraliżuje rodzica i wyrządza ogromną krzywdę dziecku.

Dlaczego dawanie swobody jest takie ważne?

Dzieci są przystosowane do tego, by samodzielnie odkrywać świat. Dzieci w naturalny sposób lubią badać otoczenie. Dzieci mają własne zainteresowania, które niekoniecznie pokrywają się z zainteresowaniami rodziców. Dlatego właśnie tak ważne jest, by dać dziecku miejsce na swobodę.

Co zatem mogą zrobić rodzice?

Wyluzować. Zrobić kawę i usiąść. Reszta potoczy się sama. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami!

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie