Mężczyźni rzadko reagują na płacz dziecka... Dlaczego tak jest?

Mama w nocy zrywa się natychmiast, gdy usłyszy płacz maluszka, tata śpi spokojnie w najlepsze. Zastanawiacie się, dlaczego tak jest?
Mężczyźni rzadko reagują na płacz dziecka... Dlaczego tak jest?
fot. istock.com
28.02.2023
Katarzyna Lemanowicz

Przeprowadzono eksperyment, w którym zbadano ochotników obojga płci. Zaczęto im odtwarzać różne dźwięki. Celem było ustalenie, które z nich wybudzą ze snu poszczególne osoby.

Co wybudza ze snu poszczególne osoby?

Oto pierwsza trójka dźwięków, które najczęściej budzą kobiety:

  1. Płaczące dziecko, niezależnie od tego czy kobieta jest matką czy nie.
  2. Cieknący kran.
  3. Hałas z ulicy.

Pierwsza trójka dźwięków budzących mężczyzn:

  1. Alarm samochodowy.
  2. Wyjący wiatr.
  3. Brzęcząca mucha.

Płacz dziecka znalazł się poza pierwszą 10. Jak twierdzi psycholog, dr David Lewis, taka duża rozbieżność między reakcjami płci może wiązać się z tym, że kobiety są bardziej przystosowane do reagowania na dźwięki, które stanowią potencjalne zagrożenie dla ich potomstwa, natomiast mężczyźni reagują na dźwięki, które mogą stanowić zagrożenie dla całej rodziny.


fot. istock.com

Dlaczego mężczyźni nie słyszą płaczącego dziecka?

Wynika to prawdopodobnie z różnicy w konstrukcji mózgu między obiema płciami. Uczestnikom podobnego badania odtwarzano tzw. biały szum – równomierny szum akustyczny, którego używa się do maskowania dźwięków w tle. Co jakiś czas przerywano go nagraniem płaczu głodnego niemowlaka. W trakcie sprawdzano, jak mózg reaguje na puszczane dźwięki.

Co się okazało? Płacz dziecka natychmiast alarmował mózg badanych kobiet, niezależnie od tego, czy były one mamami. Natomiast mózg mężczyzn nadal zatopiony był w kojącym szumie i nie przeszkadzał mu w tym płacz malucha domagającego się posiłku. Efekt był taki sam, niezależnie od tego, czy mężczyzna jest bezdzietny, czy też został już szczęśliwym tatą.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie