Mężczyźni rzadko reagują na płacz dziecka... Dlaczego tak jest?

Przeprowadzono eksperyment, w którym zbadano ochotników obojga płci. Zaczęto im odtwarzać różne dźwięki. Celem było ustalenie, które z nich wybudzą ze snu poszczególne osoby.
Oto pierwsza trójka dźwięków, które najczęściej budzą kobiety:
Pierwsza trójka dźwięków budzących mężczyzn:
Płacz dziecka znalazł się poza pierwszą 10. Jak twierdzi psycholog, dr David Lewis, taka duża rozbieżność między reakcjami płci może wiązać się z tym, że kobiety są bardziej przystosowane do reagowania na dźwięki, które stanowią potencjalne zagrożenie dla ich potomstwa, natomiast mężczyźni reagują na dźwięki, które mogą stanowić zagrożenie dla całej rodziny.
Wynika to prawdopodobnie z różnicy w konstrukcji mózgu między obiema płciami. Uczestnikom podobnego badania odtwarzano tzw. biały szum – równomierny szum akustyczny, którego używa się do maskowania dźwięków w tle. Co jakiś czas przerywano go nagraniem płaczu głodnego niemowlaka. W trakcie sprawdzano, jak mózg reaguje na puszczane dźwięki.
Co się okazało? Płacz dziecka natychmiast alarmował mózg badanych kobiet, niezależnie od tego, czy były one mamami. Natomiast mózg mężczyzn nadal zatopiony był w kojącym szumie i nie przeszkadzał mu w tym płacz malucha domagającego się posiłku. Efekt był taki sam, niezależnie od tego, czy mężczyzna jest bezdzietny, czy też został już szczęśliwym tatą.
Przeczytaj również: