Mamo, skąd się biorą dzieci? Czyli jak odpowiadać na trudne pytania?

Jeżeli jesteś rodzicem, przekonaj się, jak najlepiej przekazać dziecku wiedzę dotyczącą tego, skąd wzięło się na świecie.
Mamo, skąd się biorą dzieci? Czyli jak odpowiadać na trudne pytania?
fot. istock.com
25.02.2023
Katarzyna Lemanowicz

Rodzice, zwłaszcza bardzo małych dzieci, przez długi czas bagatelizują kwestie, o których powinni rozmawiać ze swoimi pociechami. Okres dzieciństwa często przecieka mamom i tatom przez palce do tego stopnia, że zanim się zorientują, ich maleństwo jest już ciekawym świata i dociekliwym małym człowiekiem. Jednym z podstawowych pytań, jakie prędzej czy później pada z ust dzieci, jest: „Mamusiu, skąd się wziąłem”?

Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?

Większość rodziców, gdy słyszy to zdanie, chowa głowę w piasek i rzuca pierwszą lepszą odpowiedź, która ma zaspokoić ciekawość malca. Kiedy twój synek lub twoja córeczka zapytają cię wprost o to, skąd biorą się dzieci, nie odkładaj tej rozmowy, a po prostu ją z dzieckiem przeprowadź. Oczywiście, optymalnym rozwiązaniem byłaby obecność ciebie i twojego męża, jednak nawet jeśli jesteś sama, porozmawiaj z pociechą od razu. Posadź ją na krześle, kanapie lub fotelu i rozpocznij tę bardzo ważną rozmowę. Musisz pamiętać, że to, w jaki sposób będziesz o tym mówić, jest bardzo ważne - maleństwo wyczuje w twoim głosie lęk, nieszczerość lub zakłopotanie, dlatego staraj się mówić miękko i spokojnie. Zapomnij o bajeczkach o bocianie lub dzieciach wyskakujących z kapusty. Sprostowanie będzie jeszcze gorsze niż prawda, choć ta może wydawać ci się dość wstydliwa. 

Oczywiście, jeśli twoje dziecko ledwo odrosło od ziemi, niewyraźnie mówi i bombarduje cię pytaniami jak armata, tłumaczenie mu, skąd się biorą dzieci, może mijać się z celem. dziecko i tak nie zrozumie tych informacji, o ich zakodowaniu już nie wspominając. Jednak nawet już 5-letnie dzieci powinny poznać prawdę i nie powinnaś myśleć, że są na nią za małe. 

Jak „ten cały seks” ubrać w słowa, które będą zrozumiałe dla małego człowieka? To jasne, że nie musisz wchodzić w żadne anatomiczne szczegóły, ani tym bardziej tłumaczyć (nawet pieszczotliwie), na czym polega zbliżenie kobiety i mężczyzny. Najlepiej powiedzieć dziecku, że posiadanie maleństwa to wynik miłości mamusi do tatusia, którzy bardzo się kochają i dzięki temu na świecie pojawiają się owoce ich uczucia. Dla dziecka może być to niejasne, ale przecież nie chodzi o to, żeby w waszej rozmowie pojawiały się słowa typu „plemnik”, „zapłodnienie” czy „poród”. Chodzi raczej o to, żeby małej osobie pojawienie się dziecka na świecie kojarzyło się z miłością między rodzicami - to zabieg, który zaprocentuje w przyszłości twojej pociechy. 

fot. istock.com

Jak odpowiadać na krępujące pytania dzieci?

Najprawdopodobniej twoja córka lub twój synek będzie zadawać mnóstwo dodatkowych pytań. Sama miłość jego rodziców wiele mu nie powie. Postaraj się spokojnie na nie odpowiedzieć i nie zdziw się, jeśli z ust twojego szkraba padną nawet najbardziej zaskakujące zdania. dziecko czułość twoją i męża może odebrać jako wzajemny atak na siebie lub próbę wyrządzenia sobie krzywdy. Jeśli powiesz mu, że maluchy biorą się na świecie dzięki miłości kobiety i mężczyzny, czego przejawem jest przytulanie się, pocałunki i przebywanie w swoich objęciach, pociecha nie będzie przerażona, gdy zobaczy was nieszczędzących sobie czułości. Od miłości warto zacząć, powiedzieć o zbliżeniu, potem o czasie oczekiwania na dziecko w brzuchu mamy i o narodzinach. Dobrze, gdybyś swoją wypowiedź wzbogaciła np. swoimi fotografiami z czasu, gdy byłaś w ciąży. Przy dzisiejszej technice i setkach zdjęć, które przechowujemy na dysku, nie powinno być to trudne. Jeśli to tobie przypadnie uświadomienie dziecka, dobrze, żeby twój mąż poznał twoją wersję. Bo kiedy wasz maluch o to samo zapyta tatę (co jest bardzo możliwe), wasze odpowiedzi powinny się zgadzać. Inaczej wasza pociecha może się zniechęcić, a jego rozwijający się umysł może nie przetworzyć tych wszystkich informacji. 

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Hania (Ocena: 5) 25.02.2023 12:46
Chciałabym zajść w ciążę, tyle czasu już próbujemy i nic. Koleżanka coś mi mówi o żelu pobudzającym plemniki, wspomagającym poczęcie Prefert, może używałyście, pomogło?
odpowiedz
Olga (Ocena: 5) 25.02.2023 12:32
Dobrze jest kontrolować płodność za pomocą urządzenia do wyznaczania dni płodnych, np. monitor płodności Afrodyta Smart
odpowiedz
zyta (Ocena: 5) 25.02.2023 12:17
Nie wyobrażam sobie mieć dzieci i dlatego zabezpieczam sie mechanicznie, używam diafragmy Caya
odpowiedz
Polecane dla Ciebie