Dajesz dziecku wygrywać? To błąd

Dając dziecku "fory" opóźniasz jego rozwój. Dlaczego?
Dajesz dziecku wygrywać? To błąd
fot. istock.com
24.02.2023
Katarzyna Lemanowicz

Granie z dzieckiem w gry planszowe to bez wątpienia wspaniała zabawa i nauka, ale jest jedno “ALE”. Wielu z nas, by nie zniechęcać dziecka, czasem nagina zasady i delikatnie mówiąc, pozwala dziecku wygrać. Okazuje się, że takie zachowanie może szkodzić rozwojowi dziecka.

Dajesz dziecku wygrywać? To błąd

Nowe badania sugerują, że rodzice, którzy dają "fory" maluchom nie wychowują zwycięzcy, jakby się mogło wydawać, a wręcz przeciwnie podburzają pewność siebie u dziecka. Sukces, który przychodzi zbyt łatwo może być w rzeczywistości bardzo szkodliwy dla naszych pociech.

Badacze z Kolegium Amherst odkryli, że kiedy dziecku ułatwia się zwycięstwo, cierpią na tym jego zdolności do formułowania i ustalania wyroków o własnej wydajności. Nie jest to bez znaczenia! To, czego maluchy mógłby się nauczyć przegrywając, mógłby wykorzystać w przyszłym procesie decyzyjnym. Dając dziecku "fory" niejako programujemy na ignorowanie cennych informacji.

Badacze wykonali serię eksperymentów. Czterolatki i pięciolatki zostały poproszone o znalezienie ukrytych obiektów na podstawie wskazówek od dorosłych. Część wskazówek była bardzo precyzyjna, a cześć bardzo niedokładna. Połowa dzieci bez względu na to, gdzie dzieci zaglądały, zawsze znajdowały ukryte obiekty. Sukcesy pozostałych dzieci zostały pozostawione przypadkowi.

Po grach naukowcy poprosili dzieci, aby wybrały, które z dwóch osób dających wskazówki chcieliby prosić o pomoc w znalezieniu dodatkowych ukrytych przedmiotów.

fot. istock.com

fot. istock.com

"Dzieci, które brały udział w sfałszowanej wersji gry, nie wybierały częściej tej bardziej pomocnej osoby. W zasadzie nawet nie myślały o niej jako o szczególnie pomocnej" – mówi dr Palmquist, autor badania.

Dzieci, które były w wersji bez "łatwego zwycięstwa", wykazały wyraźną preferencję dla współpracy z pomocną osobą.

"Kiedy dzieci lepiej radziły sobie w grze, zdawały się ignorować odpowiednie wskazówki co do tego, kto byłby lepszym źródłem informacji" - mówi Palmquist.

"Jest to ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, to sugeruje, że dzieci mogą nie być tak bystre, jak sugerują poprzednie badania. Po drugie, badania pokazują, że w realnym świecie, kiedy dzieci doświadczają wielu sukcesów w wykonywaniu zadań - na przykład mama i tata zawsze pozwalają im wygrać w grze - mogą stać się mniej świadome ważnych informacji, które mogłyby wykorzystać, by dowiedzieć się czegoś nowego o świecie, ponieważ widzą je jako mniej potrzebne do osiągnięcia ich przyszłego sukcesu" – dodaje.

Jak wniosek? Kolejnym razem, kiedy będziesz chciała dać dziecku wygrać, zastanów się dwa razy. Maluchy, które muszą podjąć większy wysiłek, by wygrać lepiej poznają świat, a tym samym zdobywają wiedzę, która może być przydatna w przyszłości.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie