Co to jest „syndrom szczęśliwej dziewczyny”?

Czy to zagrożenie dla nastolatek?
Co to jest „syndrom szczęśliwej dziewczyny”?
06.02.2023
Katarzyna Lemanowicz

Co oznacza ten trend, który na TikToku zyskuje coraz większą popularność? Syndrom szczęśliwej dziewczyny odnosi się do przekonania, że jesteś najszczęśliwszą dziewczyną na świecie i że wszystko co się dzieje, kto cię otacza działa na twoją korzyść. To coś w rodzaju przekonania, że wszystko pójdzie po jego myśli tylko dlatego, że ma szczęście, że przyciąga same dobre rzeczy.

Syndrom szczęśliwej dziewczyny – na czym polega?

To przede wszystkim myślenie pozytywne, afirmowanie, czyli potwierdzanie swojego szczęścia. Wizualizowanie sytuacji, których pragniemy, marzeń, które chcemy zrealizować.

I nie byłoby w tym nic złego, dziwnego, gdyby nie fakt, że pojawiają się osoby, które chcą na kreowaniu syndromu szczęśliwej dziewczyny zarobić. Coraz częściej można spotkać na TikToku „trenerki”, które przeprowadzają hipnozę, swojego rodzaju trening mózgu, który ma zapewnić to szczęście.

Sekret polega na przyjęciu i uwierzeniu we własne możliwości, zanim pojawi się jakaś konkretna myśl. Jedna z TikTokerem przyznaje, że dostała wiele możliwości, odkąd kupiła „syndrom szczęśliwej dziewczyny”.

@emilieleyes.hypnosis Replying to @court4short92 rewire your brain to access #luckygirlsyndrome#braintraining #manifestation #manifestyourdreams #manifestationtips #psychologytricks #mentalhealth #selfhelp #lawofattraction #selfcare #neuroplasticity #hypnosis ♬ Lucky - Britney Spears

Pomysł ten spotyka się z krytyczna opinią. Lekarze zajmujący się zdrowie psychicznym nazywają ten proceder niczym innym jak żerowanie i próbę wzbogacenia się na naiwności innych. Prawdą jest, że dzisiejsza młodzież boryka się co rusz ze złymi wiadomościami, konfliktami, kryzysami i nic dziwnego, że tak bardzo popularne są praktyki mające na celu wyciszyć, poprawić nastrój, sprawić, że będziemy turbo szczęśliwi.

Syndrom szczęśliwej dziewczyny – czy są plusy?

Owszem! Bo afirmowanie szczęścia, pozytywnych emocji jest nieszkodliwe. Praca nad sobą jest pomocna w budowaniu poczucia własnej wartości. A to prowadzi do osiągania celów i marzeń w życiu. Co więcej, wiara w to, że wszystko co dobre przyjdzie może dodać pewności siebie i przede wszystkim siły by stawić czoła wyzwaniom.  Sposób w jaki myślimy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie, a także na wykrzesanie z siebie optymizmu i chęci działania.

Syndrom szczęśliwej dziewczyny – wady

Oczywiście należy uważać na osoby, które ze stworzenia syndromu szczęśliwej dziewczyny zrobiły sobie sposób na zarabianie. Ale jest też głębszy aspekt, mianowicie ciągłe uczucie toksycznej wręcz pozytywności i obwiniania wszystkich wokół za swoje potknięcia.

Radzenie sobie z emocjami polega na równowadze. Odczuwanie emocji, takich jak złość, smutek jest ważne. Nie można się przed nimi bronić. Tylko raczej uczyć się radzenia sobie w sytuacjach ogólnie rzecz ujmując negatywnych.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie