Amerykańscy naukowcy ostrzegają! 13-latkowie są za młodzi na korzystanie z social mediów!

Wśród algorytmów i chwytliwych trendów dzieci nie mają szans.
Amerykańscy naukowcy ostrzegają! 13-latkowie są za młodzi na korzystanie z social mediów!
03.02.2023
Katarzyna Lemanowicz

Martwisz się wpływem mediów społecznościowych na rozwój i bezpieczeństwo twojego dziecka? Totalnie rozumiemy! Niedawno, naczelny chirurg, Vivek Murthy wydał ostrzeżenie, że 13-latkowie nie powinni korzystać z social mediów.

13-latkowie są za młodzi na korzystanie z social mediów!

Podczas konferencji dla CNN, lekarz wyjaśnił, że 13-latkowie są za młodzi, aby korzystać z mediów społecznościowych i że te platformy mogą wyrządzić realną i konkretną krzywdę. I choć wytyczne wiekowe, dla Instagrama, Twittera czy Snapchata są ustawione na granicę wieku 13 lat, to już TikTok pozwala założyć profil użytkownikom poniżej 13 roku życia. Co prawda istnieją pewne wytyczne co do bezpieczeństwa dziecka w social mediach, jak na przykład gromadzenie informacji o użytkowniku, uniemożliwienie wysyłania wiadomości do użytkowników czy ukrycie profilu przed obcymi osobami, tak wydaje się to niewystarczające.

Dr Vivek Murthy podkreślił, że kształtowanie własnej wartości na bazie korzystania z social mediów jest pozorne, a droga nie tak pożądana jak się wydaje.

Wypaczone i zniekształcone środowisko mediów społecznościowych może wyrządzić dziecku krzywdę. Co więcej, warto wspomnieć, że zeszłej jesieni, w Kalifornii rozpoczęło się postępowanie w sprawie wyrządzania szkód nastolatkom w mediach społecznościowych. Prawnicy zajmujący się ta sprawą porównali korzystanie z mediów społecznościowych do stosowania tytoniu czy opioidów.

W Seattle szkoły publiczne również złożyły pozew przeciwko gigantom socialowym, gdzie podkreślone jest niewłaściwe postępowanie, które było istotnym czynnikiem powodującym kryzys zdrowia psychicznego młodzieży.

Dr Murthy podkreśla, że powinny być podjęte decyzje, aby uczynić media społecznościowe zdrowszymi doświadczeniami, które sprawiłyby, że dzieci czułyby się lepiej same ze sobą. Dodatkowo sugeruje się, że i tak nastolatki borykają się z problemami natury psychologicznej, a media społecznościowe pogarszają ten stan.

Wpływ mediów społecznościowych na nastolatków, również znalazł się w centrum uwagi w 2021 roku, gdzie okazało się, że 1 na 3 dziewczynki obwinia Instagram za pogorszenie problemów z obrazem ciała.

Jakie jest rozwiązanie? Zdecydowanie nie należy zostawiać dziecko bez kontroli przy korzystaniu z mediów społecznościowych. Ważne jest również, żeby z dzieckiem rozmawiać, zawsze i wszędzie, na każdy możliwy temat!

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Ala (Ocena: 5) 10.02.2023 11:55
Staram się by moje dzieciaki jak najmniej siedziały w telefonach i oczywiście kontroluje co robią. Do tego mają też sporo zajęć dodatkowych córka od kiedy dostła ukulele z megasceny chodzi na lekcje gry na instrumencie, syn oczywiście gra w piłkę nożną. Mają też inne zajęcia również domowe także tego wolnego czasu nie maja aż tak wiele
odpowiedz
Polecane dla Ciebie