>

Czy delikatne rodzicielstwo działa?

Rodzice, a szczególnie matki wywierają na siebie ogromną presję by być doskonałą dla swoich dzieci!
Czy delikatne rodzicielstwo działa?
23.11.2022
Katarzyna Lemanowicz

Czy to jest możliwy standard do spełnienia? Czy nie przez wygórowane ambicje wymyślamy kolejne schematy jak najlepiej wychować dziecko? A przecież wystarczy kierować się sercem, nie kryć emocji i traktować dziecko z szacunkiem.

Czy delikatne rodzicielstwo działa?

Delikatne rodzicielstwo, wychowywanie bezstresowe zyskało ogromną popularność w ciągu ostatnich lat. Pytanie brzmi – czy to działa? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi i ta zależy od samych rodziców.

Rodzicielstwo wymaga cierpliwości, samokontroli i dyscypliny. To co ważne, nie warto popadać w skrajności i wywierać na siebie ogromną presję, aby być doskonalą. Niestety, wraz z popularnością tego łagodnego rodzicielstwa pojawia się presja, by działać i reagować w określony sposób w tych trudnych i niestabilnych sytuacjach. Teoria, teorią, ale w praktyce często jesteśmy bezradni. Idealnie byłoby wszystkie spory, kłótnie, fochy czy po prostu złe zachowanie rozwiązywać w klimacie spokoju, rozsądnej rozmowy. Tylko my, rodzice też mamy ograniczoną cierpliwość i czasami zdarzają się sytuacje, kiedy krzyczymy… Jak poradzić sobie z poczuciem porażki?

Pamiętaj, jesteś tylko człowiekiem i najwspanialszym rodzicem, jakie twoje dziecko mogło sobie wymarzyć. Pomimo podniesionego głosu w sytuacji kryzysowej nadal jesteś dobrą mamą. Warto nad sobą pracować, a kiedy popełnisz błąd, krzykniesz czy z bezradności i zmęczenia w niemiły sposób odpowiesz dziecku po prostu przeproś. To ważne, żeby dziecko widziało w tobie człowieka, a nie ponad naturalną istotę.

Co warto wiedzieć o łagodnym/bezstresowym rodzicielstwie?

#1 Utrata panowania nie kończy rozmowy

To, że czasami stracisz panowanie nad sobą, nie oznacza, że skończyłaś rozmowę. Nie oznacza również, że wyrządziłaś dziecku nieodwracalną szkodę. Ta chwila nieuwagi daje możliwość wykrzesania z siebie empatii i zrozumienia. Nawet jeśli krzykniesz, stracisz cierpliwość, weź głęboki oddech i przeprowadź z dzieckiem otwartą rozmowę. Powiedz, że ty też popełniasz błędy i że czasami każdemu może się zdarzyć stracić panowanie nad sobą. Najważniejsze, żeby wyciągnąć wnioski i starać się nie popełniać błędu. Bądź szczera w stosunku do swoich dzieci i przyznaj się do tego, dlaczego akurat w taki sposób zareagowałaś w danej sytuacji. Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa, to klucz do udanego rodzicielstwa.

#2 Weź głęboki oddech i zejdź do poziomu dziecka

Brzmi prosto, trochę trudniej z wykonaniem. Ale… takie postępowanie ma ogromny wpływ na to, jak twoje dziecko cię postrzega. Wypróbuj tę metodę w momencie, kiedy twoje dziecko wpada w szał, krzyczy, kopie i żąda niemożliwego. Powiedz, że rozumiesz, że jest zdenerwowany, ale nie pomożesz mu, jeśli się nie uspokoi. Poczekaj cierpliwie. Czy to to trudne? Bardzo! Ale bycie na poziomie dziecka i przeczekanie naprawdę pomaga przetrwać ciężkie chwile.

#3 Delikatne rodzicielstwo nie oznacza braku dyscypliny

Nie oznacza również edukowania, czy odnalezienie się w danej sytuacji. Delikatne rodzicielstwo to nauka empatii i zrozumienia. Ważne, żeby dziecko nauczyło się wyrażać swoje emocje i czuło się bezpieczne w każdej sytuacji. Ale to nie oznacza, że dziecko może robić wszystko czego chce. Dyscyplina i konsekwencja są wpisane w delikatne rodzicielstwo. Przez całe życie funkcjonujemy według zasad i nie może być tak, że dziecko jest wychowywane w poczuciu totalnego luzu, że może robić wszystko i że nie ma konsekwencji jego zachowań.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
beata (Ocena: 5) 24.11.2022 15:37
Myślę, że powinno poruszać się problem objawów schorzeń poporodowych, jak np. skurczenie pochwy. Ja miałam taki problem, że musiałam wykonywać ćwiczenia z rozszerzaczami pochwy. Używałam Vagiwell, pomogło, ale psychicznie czułam się źle jeszcze długo po tym
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.11.2022 15:25
Dla planujących ciąże polecam domowy monitoring cyklu cyclotest MyWay
odpowiedz
Polecane dla Ciebie