12 MITÓW na temat wychowania według duńskich pedagogów

Każdy rodzić chce, by jego dziecko wyrosło na dobrego człowieka. Jednak wielu rodzicom trudno zrozumieć, że dziecku należy okazywać szacunek i zaufanie.
12 MITÓW na temat wychowania według duńskich pedagogów
fot. istock.com
19.10.2021

Jesper Juul, duński pedagog i terapeuta rodzinny, w swoich popularnych na całym świecie książkach o wychowaniu, nazywa dziecko "małym człowiekiem". Podkreśla, że dziecko to osoba, a zatem ktoś, kto posiada osobowość. Brzmi poważnie?

Z kolei duńska terapeutka rodzinna, w swojej najnowszej książce pt. "Porzuć wychowanie", zachęca, byś jako nowoczesna matka, znająca najnowsze trendy wychowania dzieci, choć to dla Ciebie zapewne trudne, wyłamała się z reguł, w których sama zostałaś wychowana.

12 MITÓW na temat wychowania według duńskich pedagogów

Skandynawski model wychowania - kojarzy się z wychowaniem bezstresowym, rozpuszczaniem i samowolą. To błędna opinia. Model skandynawski to wychowanie oparte na zaufaniu, a według wyników ostatnich badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Humboldta, Duńczycy, Szwedzi i Norwegowie to najbardziej uczynne i uprzejme narody w Europie.

Mit 1 - Powinnaś być jak typowa nauczycielka

Matka jako typowa nauczycielka uczy, powtarza dzieciom, co mają robić i jak się zachowywać, a sama najczęściej robi co innego. Jeśli będziesz mówić dziecku "mów wyraźnie", a sama mówisz niedbale, to nie zadziała, ponieważ ono naśladuje ciebie i będzie tak jak ty, mówić niedbale.

Wniosek jest taki, że wychowujesz swoje dziecko w każdej minucie, gdy jesteście razem poprzez swoje zachowanie. Bądź zatem dla niego wzorem i nie powtarzaj mu ciągle co i jak ma robić.

Zobacz więcej: Pokaż nam swój uśmiech, a powiemy co wyraża!

Mit 2 - Do/na dzieci trzeba krzyczeć

Wprost przeciwnie! Im więcej będziesz krzyczeć, tym szybciej wywołasz konflikt. Z czasem zaś znieczulisz dziecko na swoje argumenty. Stanie się po prostu głuche na to, co wykrzykujesz.

Poza tym, gdy krzyczysz na dziecko, ranisz jego duszę. To akt agresji. Dziecko musi potem użyć dużo siły, żeby się pozbierać, zanim skoncentruje się na czymś innym.

Najlepszym sposobem na zdobycie uwagi malucha jest mówienie do niego stonowanym głosem i powtarzanie wiele, wiele razy. Gdy dziecko dalej cię nie słucha, nawiąż z nim kontakt wzrokowy i powtórz jeszcze raz, to co masz do powiedzenia. Lepsze to niż "mówienie do ściany".

Mit 3 - Dziecku należy się wyjaśnienie

Tak, ale to powinno być jedno, najwyżej dwa zdania. Dziecko wyłączy się, jeśli będziesz mówić za dużo. Gdy zobaczysz u niego błędny wzrok, to oznacza, że czas zakończyć kazanie. Jeśli dziecko o coś spyta, sama oceń, czy potrzebne jest wyczerpujące wyjaśnienie. Czasami, ale nie za często, możesz pozwolić sobie na: "tak ma być, bo ja tak mówię".

Jeśli nie znasz odpowiedzi na pytanie, nie wstydź się powiedzieć "nie wiem".

Wychowanie dziecka

fot. istock.com

Mit 4 - Bliska obecność zawsze oznacza zabawę

Wielu rodziców tak uważa. Siedzą z dzieckiem na podłodze, bawią się, pomimo, że nie mają na to ochoty. Ono to wyczuwa i zaczyna się żalić: "Tato, nie słuchasz mnie!", "Mamo, nie możesz być cały czas fryzjerką!". To jest znak dla was, że zabawa idzie w złym kierunku - zniecierpliwienia i irytacji.

Dlatego lepiej jest powiedzieć dziecku "nie", jeżeli nie macie ochoty się z nim bawić. Dzięki temu jesteś wobec niego uczciwa. A bliskość możesz wyrazić na wiele innych sposobów.

Mit 5 - Dzieci testują, kto ma w domu władzę

Do walki o władzę potrzebnych jest dwoje i to najczęściej dorosły zaczyna wojnę. Często zapominamy, że dzieci też mają swój rozum czy upodobania. Wykorzystujemy swoją władzę mówiąc np. "załóż kurtkę, a jak nie, to nie pójdziesz na podwórko!", zamiast najpierw ustalić, dlaczego ono nie chce jej założyć.

Jeśli twoja córka powie "nie chcę kurtki, bo jest mi ciepło", mogłabyś powiedzieć "masz do tego prawo, ale ja będę się denerwować, że wyszłaś na dwór nieubrana" i podając kurtkę córce mówisz, dlaczego jest to dla ciebie takie ważne.

Nie próbuj straszyć córki "jest zimno na dworze i będziesz chora!". To nie pomoże.

Zobacz więcej: Anna Starmach ostro na pytanie fana - "to nie na miejscu!"

Mit 6 - Zostawiając dziecko w żłobku lub przedszkolu szybko się z nim pożegnaj i wyjdź

Bardzo często panie przedszkolanki pomagają rodzicom szybko rozstać się z dzieckiem, ale nie tego ono potrzebuje, gdy jest smutne czy przestraszone.

Oczywistym jest, że nie należy zbyt przeciągać rozstania, ale nie można też w tym momencie dziecka wyśmiewać słowami "nie bądź beksa" lub mówić "bądź twardzielem i zostań tutaj bez mamy".

Lepiej jest powiedzieć "Krzysiu, widzę, że jesteś ci przykro, że już idę. Chodź, przytulimy się mocno na pożegnanie".

Wychowanie dziecka

fot. istock.com

Mit 7 - Mądre dzieci nigdy się nie nudzą

Nasi rodzice uważali, że jeżeli ich dziecko się nudzi, to należy mu znaleźć zajęcie. A tak naprawdę dobrym jest dla dziecka czasami się ponudzić, bo właśnie wtedy będzie ono miało czas, by odnaleźć w sobie swoje upodobania i pasje. Jeśli twój maluch przyjdzie i powie, że się nudzi, spróbuj spokojnie to zaaprobować, choćbyś uważała inaczej i odpowiedzieć po prostu: "okay".

Dziecko musi sobie uświadomić, że nuda to nic złego i sam powinien sobie z tym poradzić. Ty nie możesz dziecku wciąż nerwowo szukać zajęcia.

Mit 8 - Jedzenia trzeba spróbować

Kupując jedzenie wspierasz się wzrokiem, który ci mówi "to wygląda smacznie, ale to chyba nie będzie dobre". Dlatego też nie powinnaś zmuszać dziecka do jedzenia lub posmakowania czegoś, jeśli nie ma na to ochoty. Najnowsze badania pokazują, że dziecko je to, czego akurat jego organizm potrzebuje. Pamiętaj, twoim obowiązkiem jest zaoferowanie dziecku czegoś zdrowego (trudne będzie to w domach, w których na stole zawsze leży czekolada i ciasteczka, a w lodówce stoi mnóstwo butelek z coca-colą), zaś jego zadaniem jest wybór i zjedzenie tego, na co ma ochotę.

Fie Hørby uważa, że zmuszając dziecko do jedzenia zabijasz w nim naturalną chęć do jedzenia i próbowania. Zaś wciskając jedzenie łyżeczką przez zaciśnięte usta wywołujesz wręcz traumę.

Mit 9 - Dzieci wybrzydzają przy stole, bo nie oferuje im się tego, co lubią lub dlatego, że są niejadkami

Wybrzydzanie dzieci przy stole często nie ma nic wspólnego z jedzeniem. Przyjrzyj się, może ono wybrzydza, ponieważ nie jest dla niego przyjemnym siedzenie z wami przy stole i słuchanie "wyprostuj się!", "ręce na stół!", "nie mlaskaj!" itd. A może problemem jest zupełnie coś innego, co wcale nie wiąże się z porami i jakością posiłków?

Może twoje dziecko ma jakieś rozterki? Porozmawiaj z nim o tym.

Mit 10 - Dzieci należy uczyć mówienia "dziękuję" i "przepraszam"

Z pewnością samą tak byłaś uczona, a gdy zapomniałaś powiedzieć "dziękuję" po jedzeniu, szybko ci o tym przypominano. Słowo "przepraszam" powinno wypływać ze szczerego serca, a nie ma być wypowiadane, bo tak trzeba. Musisz być wzorem do naśladowania. Jeśli ty mówisz "dziękuję", gdy twoje dziecko daje ci prezent, lub "przepraszam", ponieważ sprawiłaś mu przykrość, to twój maluch w sposób naturalny się tego nauczy.

Mit 11 - Rodzic powinien traktować swoje dzieci jednakowo

Nieprawda, bo dzieci są różne. Robimy wszystko, żeby je równo traktować, tylko po to, by nie było między nimi zazdrości. Ale niestety na świecie nie istnieje równość w każdym względzie. Dzieci muszą to wiedzieć. I tutaj najbardziej tracą dzieci starsze. Młodsze są zawsze przez wszystkich chronione, a starsze są po prostu... starsze.

Pamiętaj o przywilejach swojego starszego syna. Dla takiego dziecka już dużo znaczy pójście później spać, niż młodszy brat - choćby tylko o 15 minut lub dostanie większej porcji lodów.

Mit 12 - Rodzice muszą tworzyć jeden front i być zawsze zgodni

To jest bujda! Jesteście różni i ważnym jest, abyście pozostawali sobą.

Każde z was ma inne kompetencje i opinie i to nie jest nic złego, że jesteście niezgodni, że jedno z was na coś pozwala, a drugie nie. Macie jednak okazywać sobie szacunek i nie krytykować decyzji drugiego. Ważne dla dziecka jest, by, jeżeli jedno z rodziców powiedziało "nie", móc zapytać drugie. Dziecku chodzi w takiej sytuacji o urzeczywistnienie swoich chęci, a nie o wypróbowanie Was.

Drogie Mamy, co sądzicie o tym wszystkim?

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 3.33 / 5
gość (Ocena: 5) 31.03.2022 18:15
Mmm m. Mmmkmmmmkjkkmjjjjjj
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 20.03.2022 16:49
Zajmuje miejsca na tapecie
odpowiedz
Syntax Error (Ocena: 2) 05.02.2022 20:47
Syntax Error 420
odpowiedz
Polecane dla Ciebie