Jak zainteresować dziecko tematem ekologii?

Problemy klimatyczne, zanieczyszczenie oceanów i powietrza, nadmierne używanie plastiku - te tematy nie tracą na aktualności.
Jak zainteresować dziecko tematem ekologii?
fot. istock.com
28.03.2022
Katarzyna Lemanowicz

Znaczenia nabiera też obniżanie kosztów zużywanych zasobów naturalnych.Jak zmotywować dzieci do zagłębiania się w tematy środowiskowe? Poznajmy rekomendacje, które mogą pomóc nie tylko zainteresować dzieci ekologią, ale także wprowadzić przydatne eko-nawyki w codzienne życie rodziny.

Poznawanie dziecka z ekologią – od czego zacząć?

Wiola Lis, ekspertka z ekologicznego centrum Arkana Smaku podkreśla: „Jako rodzice stoimy przed ważnym zadaniem, jakim jest zachęcenie dzieci do poznania podstaw ekologii. W młodym wieku dziecka jesteśmy dla niego głównym autorytetem. Na początek powinniśmy uzupełnić swoją wiedzę i dokładnie przestudiować, co aktualnie dzieje się w inicjatywach ekologicznych, co jeszcze jest w planach. Następnie możemy wytłumaczyć dziecku, dlaczego ważne jest dbanie o otaczający nas świat, w jaki sposób ekologia pomaga zachować zdrową i czystą planetę”.

Arkana smaku

Bajki i literatura faktu dla najmłodszych będą dobrymi pomocnikami na pierwszym etapie zachęcenia dzieci do przygody z ekologią. W zabawny sposób, poprzez historie bohaterów, dzieci dowiedzą się o interakcjach między człowiekiem a naturą, o otaczającym nas świecie i zasobach naturalnych, z których korzystamy na co dzień w życiu.

Wytłumaczmy dzieciom powoli, szczegółowo, dlaczego wysypiska śmieci mają szkodliwy wpływ na naszą planetę. Góry śmieci emitują niebezpieczne substancje – metan, dioksyny, metale ciężkie. Zanieczyszczają powietrze, zatruwają wodę i glebę. Warto też wytłumaczyć dzieciom czas rozkładu różnych odpadów. Aby przygoda była jeszcze ciekawsza, można przekazać maluchom, jak poddawać recyklingowi odpady spożywcze w domu, instalując w kuchni specjalne pojemniki z kolorowymi symbolami.

Zainteresowanie dziecka ekologią w przystępny sposób

Gdy dziecko zapozna się już z podstawowymi pojęciami dotyczącymi ekologii, można przejść do kolejnego etapu – zaangażowania w ekologiczne działania w swoim otoczeniu. Zwykłą wycieczkę krajoznawczą czy spacer możemy zamienić na pożyteczne i uczące zbieranie śmieci (oczywiście w odpowiednim sprzęcie chroniącym przed ich zawartością).

Nie ma nic ciekawszego niż wspólna budowa karmnika dla ptaków, napełnienie go ziarenkami i oczekiwanie na pierwszych gości. Dzieci będą pod wrażeniem tego, jak pozytywnie mogą wpłynąć na własne otoczenie.

W domu z kolei można zachęcić je do ekologicznych prac w stylu zero waste. Jeśli mamy stare koszulki lub inne części garderoby, nie wyrzucajmy ich, ale pokażmy, że można je wykorzystać w kreatywny sposób, np.:

 • uszyć z nich nowe ubranka dla lalek czy misiów;
 • pociąć na pożyteczne ściereczki do kuchni lub pokoju;
 • oddać je do schroniska, dając im drugie życie;
 • ubrania w dobrym stanie przekazać fundacjom, które skierują je do najbardziej potrzebujących.

Dzieci lepiej odbiorą informacje, jeśli wytłumaczymy im, ile zasobów naturalnych wydaje się na produkcję tych samych koszulek i zabawek. Z całą pewnością zrozumieją lekcje, świadomie podchodząc do kwestii mycia zębów, rąk, czy kupowania nowych przedmiotów.

Dziecko - ekologia

Ekologia w życiu dziecka? Nauka poprzez praktykę

Mali ekolodzy po zastosowaniu powyższych rad powinni mieć już świadomość ludzkiego wpływu na planetę. Kolejnym krokiem będzie utrwalenie ekologicznych zasad w życiu codziennym. Pokażmy na przykładzie, jak przy pomocy prostych i nieskomplikowanych zasad można uratować naszą planetę.

Wyjaśniajmy w praktyczny sposób, dlaczego warto zakręcać cieknący kran czy gasić światło zawsze przy wyjściu z pokoju. Pokazujmy, jak ważna jest pomoc organizacjom charytatywnym i centrom pomocy. Takie gesty uruchamiają w dzieciach współczucie i zdrową empatię, które przy konkretnej nauce zaczną być stosowane przez nie na co dzień. Pakując posiłki, chowajmy je do wielorazowych pojemników, a wszystkie plastikowe torby zastępujmy ekotorbami z tkaniny.

Ponadto zainteresowanie ekologią wśród dzieci wzrasta, gdy są za to nagradzane. Włączając ekologiczne nawyki do obowiązków dzieci, np. recykling odpadów, nie kończmy tylko na chwaleniu, ale nagradzajmy wspólnymi zabawami czy nowymi, smacznymi tradycjami. W małej rywalizacji może brać udział cała rodzina!

Codzienne zasady ekologiczne, które warto nauczyć dzieci:

 • wyłączajmy światło, gdy nie jest nam potrzebne;
 • zakręcajmy wodę podczas mycia zębów;
 • nie kupujmy więcej jedzenia, niż możemy zjeść;
 • sprawdzajmy wspólnie z dziećmi daty ważności żywności.

Zabawne ekologiczne zadania w domu

Oprócz nagradzania dziecka za zainteresowanie się ekologią można podjąć równie ciekawe działanie, jakim jest wymyślenie zadań i konkurencji ekologicznych w domu, np.:

 • Kto jest lepszy w sortowaniu śmieci?
 • Kto najczęściej chodzi do sklepu z płóciennymi torebkami zamiast plastikowych?
 • Kto wyprodukował najmniej śmieci w tym tygodniu?
 • Kto zużywa najmniej przedmiotów jednorazowych?

Można to przetestować w formie gier lub zadań między wszystkimi członkami rodziny. Maluch uczy się poprzez zabawę i logiczne myślenie. Jednocześnie odczuje wsparcie rodziny, a regularna praktyka spowoduje, że ekologiczne wybory staną się w naszym domu codziennością.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie