Jak wychować geniusza?

Które dziecięce cechy i umiejętności odpowiadają za sukces w dorosłym życiu?
Jak wychować geniusza?
fot. istock.com
03.01.2022
Katarzyna Lemanowicz

Naukowcy wyróżnili siedem czynników, które gwarantują, że nasza pociecha zostanie kimś genialnym.

Oto katalog "cech geniusza":

  1. Umiejętności sprawnego pisania i czytania. Do takich wniosków skłaniają badania przeprowadzone w latach 60. XX wieku na 346 tys. uczniów w Stanach Zjednoczonych. Po 11 i 50 latach zbadano ich ponownie i okazało się, że osoby, które lepiej radziły sobie z pisaniem i czytaniem, wykonywały później lepsze zawody i zarabiały więcej od rówieśników.
  2. Zainteresowanie nauką w szkole. W przypadku tych pociech, dla  których edukacja jest koszmarem, można przewidywać, że w przyszłości nie osiągną sukcesów. Badania wykazały, że większa uwaga podczas lekcji przekłada się na lepsze życie.
  3. Odpowiedzialność, regularne uczęszczanie na zajęcia, odrabianie prac domowych i traktowanie z powagą egzaminów. Osobom wykazującym te cechy wiedzie się znacznie lepiej.
  4. Wykonywanie obowiązków domowych. Dowodzą tego badania już sprzed 80. lat. Zaś według Julie Lythcott-Haims z Uniwersytetu Stanforda, nawet zmywanie naczyń może mieć zbawienny wpływ na młodych ludzi. Uczą się one w ten sposób odpowiedzialności i tego, że nikt za nich pewnych rzeczy nie zrobi.
  5. Zdolności matematyczne. Dziecko, które szybko opanuje matematykę, ma szansę na lepszą pozycję w dorosłym życiu. Prowadzone w 2007 r. badania, obejmujące 35 tys. przedszkolaków ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Anglii, wykazały, że znajomość matematyki jest równie ważna, jak umiejętności czytania i pisania.
  6. Umiejętności społeczne - w postaci… chęci przeciwstawienia się rodzicom. Badania prowadzone w latach 60. XX wieku w Luksemburgu pokazują, że odrzucanie autorytetów skutkuje dłuższym i lepszym procesem edukacyjnym.
  7. Upór. Nie chodzi o tzw. upór ośli, ale o konsekwentne dążenie do celu i nie zrażanie się niepowodzeniami.

Zobacz więcej: Jak kształtować w dziecku pewność siebie?

Badacze pocieszają, że w znacznym stopniu od siebie się różnimy, więc w praktyce nie musimy posiadać wszystkich wymienionych cech, bowiem to, co jednej osobie pomaga w karierze, dla drugiej może okazać się barierą.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie