Jak wprowadzić w wychowanie dziecka edukację seksualną?

Wystarczą 3 proste kroki!
Jak wprowadzić w wychowanie dziecka edukację seksualną?
08.11.2021
Katarzyna Lemanowicz

Rodzicielstwo to jedna z najważniejszych ról, jakie przychodzi odegrać nam w życiu. Inna w stosunku do pozostałych ról, bo nie podlega żadnym egzaminom poprawkowym. Na swój sposób trudna, bo nie daje możliwości przestudiowania najmądrzejszych ksiąg świata, by przygotować się do nadchodzących wyzwań. Czerpiemy z wiedzy naszych przodków, z mądrych poradników o wychowaniu dzieci, obserwujemy otaczającą nas rzeczywistość, jednak wciąż jesteśmy świadomi, że każdy przypadek jest inny, wyjątkowy.

Edukacja seksualna dzieci - jak wprowadzić?

Wychowanie dziecka, to wieloetapowy proces, który nigdy się nie kończy. Najważniejsze są jednak te pierwsze etapy, trwające przynajmniej osiemnaście lat, wprowadzające pociechę w dorosłe życie. Na początku istotne jest przedstawienie podstawowych zasad życia w rodzinie, w społeczeństwie, wśród innych ludzi. Wyjaśnienie jak dziecko powinno zachowywać się podczas zabawy z rówieśnikami, spotkania rodzinnego, czy też w miejscach publicznych. Dla nas wydaje się to oczywiste, zapominamy jednak, że kiedyś również byliśmy dziećmi i wiele sytuacji nie potrafiliśmy zrozumieć. Dopiero stopniowe wyjaśnienia rodziców pozwalały przystosowywać się do wszelkich zasad i konwenansów.

Rodzic - autorytet

W pierwszych latach życia dziecka rodzic jest jedynym autorytetem i przewodnikiem po nieznanym świecie. Warto zastanowić się jak budować relację z pociechą, by pozostała trwała przez całe dzieciństwo, a także w dorosłym życiu. Nie jest to łatwe zadanie, szczególnie jeżeli na horyzoncie pojawia się stopniowe dojrzewanie, wchodzenie w dorosłość, a co za tym idzie konieczność przeprowadzenia przez rodziców rozmowy na temat edukacji seksualnej. Wielu z nas, bojąc się podejmować tematy tabu, zwyczajnie rezygnuje. Pamiętajmy, że taka decyzja może jedynie skrzywdzić dziecko. Warto mądrze podejść do tematu edukacji seksualnej i przeprowadzić rozmowę w odpowiednim momencie dorastania, by wyposażyć nieletnich w cenną wiedzę, pozwalającą chronić przed niebezpieczeństwem w codziennym życiu oraz w Internecie. Istnieją trzy proste kroki, które sprawią, że tematy tabu na zawsze zostaną przełamane.

Rozmowa ze specjalistą

Dla wielu rodziców tematy związane z seksem sprawiają, że zimny pot zalewa ich czoło, a twarz staje się czerwona. Wolą schować głowę w piasek, by uniknąć niepotrzebnego stresu niż właściwie przygotować się do rozmowy z dzieckiem, która może mieć wpływ na całe jego życie. Zanim jednak przejdzie wam przez głowę myśl, by skapitulować, spróbujcie rozmowy ze specjalistą. Wystarczy jedno spotkanie z osobą na co dzień zajmującą się rozwojem dzieci lub tematyką edukacji seksualnej, by zdobyć wiedzę dająca mocny fundament pod pierwsze rozmowy. Psycholog, pedagog szkolny, a przede wszystkim seksuolog to osoby, od których można uzyskać wiele cennych informacji. Jak najlepiej wyczuć moment na podjęcie tematu, czy warto wcześniej uprzedzić dziecko o tematyce rozmowy, czy oboje rodziców powinno być obecnych, czy można zaprosić na taką rozmowę więcej niż jedno dziecko, jeżeli są w podobnym wieku? Pozornie błahe kwestie okazują się niezwykle istotne podczas trudnych rozmów, dlatego warto wcześniej wszystko zaplanować. Aby jednak rozmowa przyniosła oczekiwany efekt, należy uzyskać wiedzę ze sprawdzonych źródeł. Niestety w ostatnich latach coraz częściej instynktownie szukamy odpowiedzi na codzienne dylematy w sieci. Pamiętajmy, że można tam znaleźć wyłącznie mnóstwo sprzecznych informacji.

Edukacja seksualna dziecka

Edukacja seksualna a odpowiednia literatura

Wsparciem dla rodziców przygotowujących się do rozmowy z obszaru edukacji seksualnej są również publikacje przygotowywane przez specjalistów. Pozwalają one zapoznać się z językiem oraz terminologią, jaką warto wykorzystać poruszając tematy, w których nie czujemy się swobodnie. Właściwe przygotowanie może zapobiec niezręcznej ciszy, wywołanej szukaniem właściwych słów przez dorosłych. W końcu nie na co dzień rozmawiamy z dziećmi o seksie.  

Wydawnictwo Babyonline, chcąc wspierać rodziny, dzięki swoim publikacjom, stopniowo przeprowadza czytelników przez „niezręczne” tematy. W ofercie dostępne są zarówno książki dla dzieci, które już w wieku pięciu lat mogą pytać w jaki sposób przyszły na świat, ale również poradniki dla chłopców i dziewczynek w wieku nastoletnim. Autorka książek podpowiada, że najlepiej czytać te książki wspólnie z dziećmi. Mają być one jedynie dodatkiem wskazującym kierunek rozmowy. Zanim jednak książka trafi w ręce dziecka jako pierwszy z ich treścią powinien się zapoznać rodzic. Pozwoli to przygotować z wyprzedzeniem odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie mogą zostać zadane przez dziecko.

Rozmowa o seksie w domowym zaciszu

Myśląc o miejscach, w których czujemy się bezpiecznie, najczęściej w głowie pojawia się dom. Bardzo dbamy o wystrój wnętrza, sprawiający, że pomieszczenie staje się ciepłe i przytulne. Oaza pełna ciszy i spokoju. Tam uciekamy w każdym trudniejszym momencie życia, tam łapiemy oddech po trudnym dniu, spędzamy czas z rodziną, czy też odpoczywamy w jesienne wieczory z ulubioną książką i kubkiem gorącej herbaty. Jest to idealne miejsce na rozmowy, do której przygotowujemy się jako rodzice od dłuższego czasu. W domowej przestrzeni bezpiecznie czują się obie strony, zarówno rodzice, jak i dzieci.

Jak podkreśla Jana Martincova, autorka książek oraz założycielka wydawnictwa Babyonline - wychowanie seksualne powinno dać dziecku odpowiedź na pytanie, skąd się wzięło na tym świecie ‒ musi to wiedzieć, by ukształtować własną tożsamość i rozwinąć niezależną, silną osobowość. Kiedy jednak w domu brakuje tych informacji dziecko jest zagubione. Wiedząc, że od rodziców nie uzyska żadnych odpowiedzi, szuka wiedzy w Internecie, wśród kolegów. Jest to niebezpieczne, ponieważ dziecko może natrafić na niepełne, błędne lub nieprawdziwe informacje, mogące wprowadzić je w błąd czy zbudować niewłaściwe wyobrażenie na temat życia seksualnego. Największym niebezpieczeństwem są jednak agresorzy działający w sieci, których ofiarami najczęściej padają nieletni.

Obowiązkiem rodzica jest przekazanie dziecku narzędzi pozwalających chronić się przed niebezpieczeństwem płynącym z otaczającego nas świata. Nigdy nie będziemy w stanie ochronić nasze pociechy przed każdym zagrożeniem. Pamiętajmy jednak, że wystarczy jedna rozmowa, by przełamać istniejące w rodzinie bariery i tematy tabu. Edukacja seksualna dzieci w trzech krokach, to wstęp do budowania głębszych relacji oraz wzajemnego zaufania w rodzinie, a przede wszystkim dbanie o bezpieczny rozwój dziecka.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 2.5 / 5
gość (Ocena: 1) 30.04.2022 15:39
Dlaczego na wszystkich obrazkach w tym artykule które mają przedstawiać objaśnienianie edukacji seksualnej są 5 - 7 letnie dzieci?
odpowiedz
Nikt ważny (Ocena: 4) 06.02.2022 21:13
Mam 13 lat tymczasem masz 18 lat. Ja. Tak. Naprawdę nie
odpowiedz
Polecane dla Ciebie