Twój nastolatek wysyła sprzeczne sygnały? Oto, jak rozszyfrować, co ma na myśli

Życie emocjonalne nastolatków jest złożone.
Twój nastolatek wysyła sprzeczne sygnały? Oto, jak rozszyfrować, co ma na myśli
fot. istock.com
02.08.2021
Dominika Stanisławska

Nastolatki mogą nie przyjść i powiedzieć, co dzieje się w ich życiu, ale mimo to chcą, żebyś wszystko wiedział. Okres dojrzewania to moment trudnych chwil dla rodzica i dziecka, jednak zawsze potrzebują konsultanta i sojusznika w wielu kwestiach. Oto niektóre z przemyśleń nastolatków.

Oto, jak rozszyfrować, co nastolatek ma na myśli

#1 Jestem bardzo samotny

Twoje dzieci mogą wydawać się zaangażowane w relacje z rówieśnikami, jednak obecnie każdy z nas żyje w epidemii samotności – nastolatki nie są w tym odosobnione. Niektóre z nich wychodzą same, aby uniknąć pytań od rodziców. Niektórzy twierdzą, że rozmawiają przez komunikatory ze znajomymi, gdy faktycznie oglądają Netflixa lub słuchają muzyki w samotności. Tak niewielki czas spędzany wśród innych nie sprzyja budowaniu relacji.
Usiądź z dzieckiem i obejrzyj z nim program lub film, chwyć słuchawki i posłuchaj jego muzyki lub zagraj w jego grę wideo. Porozmawiaj z nimi o ich zainteresowaniach, aby czuł się mniej samotny.
bunt nastolatka
fot. istock.com

#2 Nie wiesz, co mam na myśli

Nastolatki nie są szczególnie otwarte, więc rodzice muszą zgadywać, co myślą ich dzieci. Domysły są często błędne. Życie wewnętrzne naszych dzieci jest złożone. Młodzież porusza się po wielu tożsamościach jednocześnie. Swoją tożsamość mają w domu, w szkole, z przyjaciółmi, nauczycielami, online i z samym sobą. Życie wewnętrzne dzieci jest skomplikowane, a ponieważ porównują się z innymi. Dzieci częściej niż wcześniej cierpi na depresję i lęki, oceniając siebie w negatywnym świetle, przez które zakładają, że inni ich osądzają. Zawsze powtarzaj swojemu dziecku, że jest piękne i wyjątkowe.
Zobacz więcej: Ikea przekazuje dochód ze sprzedaży limitowanej, wielokolorowej edycji torby STORSTOMMA na telefon zaufania dla dzieci i młodzieży!

#3 Właściwie zależy mi na szkole, ale się do tego nie przyznam

Twoje dzieci mogą wydawać się ambiwalentne, jeśli chodzi o szkołę i unikają tematów z nią związanych. Mogą niechętnie zapisywać się na zajęcia pozalekcyjne. Wielu jest również zdenerwowanych niewiadomymi w nadchodzącym roku szkolnym. Połączenie tych czynników może brzmieć jak lenistwo, zapowiedź bitew o oceny i pracę domową. Tak naprawdę nastolatkom zależy na szkole, ale obawiają się, że nie będą tak dobrzy, jak rówieśnicy.
Po pierwsze, powiedz swojemu dziecku, że wierzysz w to, że odniesie sukces. Zachęć nastolatka, aby się trochę zrelaksował, a może się okazać, że spadek stresu poprawi jego oceny. 
Zobacz więcej: Szybsze dojrzewanie młodzieży prowadzi do wczesnej inicjacji seksualnej - tak wynika z badań!

#4 Nie zawsze jestem dla ciebie dobry, ale cię potrzebuję

Świat, w którym żyją nasze dzieci, może być dość surowy. Ich niepewność co do teraźniejszości i obawy o przyszłość mogą być przytłaczające. Dzieci często przynoszą te nieprzyjemności do domu poprzez zły stosunek do rodziny. Staraj się nie brać tego do siebie, ale raczej jako oznakę stresu, w jakim się znajdują. Dzieci często atakują rodziców swoimi negatywnymi emocjami, ponieważ wiedzą, że mogą im ufać, że rodzice kochają ich bezwarunkowo i nigdzie im nie uciekną.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie