Dlaczego moje dziecko jest nieśmiałe?

Nieśmiałość, cecha pozornie niegroźna i nawet dobrze postrzegana, może stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju dziecka.
Dlaczego moje dziecko jest nieśmiałe?
fot. istock.com
23.10.2021
Katarzyna Lemanowicz

Rodzicom, których dzieci mają problemy z nadpobudliwością lub agresją, może się wydawać, że mówimy tu o czymś zupełnie niegroźnym i naturalnym, wiele dzieci czuje się nieswojo w kontakcie z nowopoznanymi osobami, mogą mieć takie same problemy adaptacyjne w żłobku czy przedszkolu, jak wszystkie dzieci, a poza tym, jak są nieśmiałe, to raczej są grzeczne. Problem jednak jest dużo głębszy, gdyż nieśmiałe dziecko boryka się z negatywnymi emocjami, jak poczucie niższości i zazdrość. Nieśmiałość stanowi zagrożenie dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Cechy dziecka nieśmiałego

Nieśmiałość nie przeszkadza nikomu, dopóki dziecko nie zacznie chodzić do żłobka i przedszkola. Nieśmiałość powoduje wycofanie się dziecka z grupy, chłopcu lub dziewczynce może być trudno nawiązać relacje koleżeńskie z innymi dziećmi. Dziecko jest wystraszone, boi się odezwać. Malec jest małomówny, apatyczny, nie włącza się do rozmowy w towarzystwie, nie potrafi uzasadnić swojego zdania, może mieć problemy z komunikacją w ogóle, wybiera tylko spokojne i ciche zabawy, jego ruchy wydają się spowolnione.

Zobacz więcej: Możesz sama nauczyć swoje dziecko czytać. Poznaj metody!

Dziecko nieśmiałe nie pozwala sobie na spontaniczną zabawę i nie jest radosne, uśmiechnięte, jak inne dzieci. Malec nie potrafi dostrzec swoich mocnych strony, wydaje mu się, że nic nie potrafi, nie widzi swoich zalet i ciągle powstrzymuje chęci do działań. Taka postawa w przyszłości być przyczyną różnych kompleksów, nerwicy i depresji. Dlatego nie powinniśmy czekać, aż nieśmiałość przejdzie sama i dziecko z niej wyrośnie. Im szybciej dostrzeżemy problemy naszego dziecka, tym lepiej dla niego.

Nieśmiałość u dziecka a błędy rodziców

Po pierwsze, kiedy dziecko jest nieśmiałe, często sami chcemy rozwiązać ten problem i naciskamy, aby występowało na szkolnych akademiach w głównych rolach, zapisujemy na zajęcia dodatkowe, które mają pomóc w ośmieleniu dziecka i czasem zamiast rezultatów, problem się nasila. Niekiedy mamy ogromne wymagania wobec dziecka, narzucamy mu zbyt wiele i nie przyjmujemy porażki. Niektóre problemy wynikają z naszych własnych niespełnionych ambicji czy kompleksów. Poza tym oceniamy nasze dziecko i porównujemy je do rówieśników lub przyklejamy mu pewne etykiety „on już taki jest, on jest nieśmiały”.

Nieśmiałe dziecko

fot. istock.com

Jak pracować z nieśmiałym dzieckiem?

Naukowcy dowodzą, że nieśmiałość może być dziedziczona, gdyż jest związana z temperamentem dziecka, na który nie mamy wpływu, jednak dodają, że przez podjęcie pewnych kroków wychowawczych, możemy przezwyciężyć tę cechę. Jeśli Twoje dziecko ma problem z nieśmiałością, zacznij je chwalić. To podstawa, trzeba widzieć i doceniać każdy sukces dziecka, dawać mu zadania do wykonania na miarę jego możliwości i nagradzać pochwałami. Pomóż mu nazywać, to co czuje, powiedz „Rozumiem, że jesteś zawstydzony, niepewny, zaniepokojony, że się boisz, ja miałam podobnie”. Staraj się wyszukiwać takie bajki, które będą mówiły o tej postawie (np. „Nieśmiałek”, „Nieśmiała owieczka”), jeśli oglądacie książeczki, pytaj dziecka „Jak myślisz, co ta osoba może czuć, co mówi jej wyraz twarzy, czy jest uśmiechnięta, czy smutna?”.

Zobacz więcej: Jak rozmawiać z dziećmi o seksie?

Jak jeszcze możesz pomóc swojemu maluchowi?

Poszukaj takiego zainteresowania, które pozwoli dziecku na wyrażenie swoich emocji, śpiewanie, taniec, rysunki. Rozmawiaj z dzieckiem na temat tego, co rysuje, dlaczego używa takich kolorów, co znaczą te kształty, poproś, aby narysowało siebie i opowiedziało o tym. Bądź dobrym przykładem, kiedy jesteś z dzieckiem w sklepie, kiedy przychodzi listonosz, nawiązuj rozmowę, niech malec widzi, że mama nie boi się innych ludzi. Nie izoluj dziecka od rówieśników, zabieraj malca tam, gdzie będzie mogło pobawić się z innymi dziećmi, obserwuj tę zabawę, zapraszaj do domu znajomych z dziećmi. Pamiętaj, że nieśmiałe dziecko nie będzie się dobrze czuło w towarzystwie nadpobudliwego rówieśnika, dominującego w zabawie, szukaj spokojnych dzieci. Staraj się, aby Twój nieśmiałek miał szansę na akceptację ze strony innych dzieci.

Droga Mamo, nieśmiałość to taka przypadłość, z którą można walczyć. Wymaga to wiele pracy od ciebie i opiekunów dziecka w placówkach edukacyjnych, ale także wiele zależy do samego dziecka i jego chęci i nastawienia do zmian w zachowaniu.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie