5 obowiązków, które pokocha twoje dziecko

I jednocześnie stanie się bardziej niezależny.
5 obowiązków, które pokocha twoje dziecko
fot. istock.com
24.03.2021
Dominika Stanisławska

Z tego artykułu dowiesz się m.in.

  • jak zachęcić dziecko do sprzątania;
  • jakie czynności są odpowiednie dla dziecka;
  • dlaczego ważna jest nauka odpowiedzialności.

Zachęcanie do wykonywania obowiązków może być trudne. Dzieci wolą spędzać czas na zabawie, a nie na robieniu nieciekawych rzeczy. Jak zachęcić malucha do wykonywania obowiązków? Jakie obowiązki są odpowiednie dla małego dziecka?
Zobacz więcej: 
Dlaczego dzieci lubią się brudzić?

Jakie obowiązki są odpowiednie dla dziecka?

#1 Układanie ubrań

Tak samo jak podczas zabawy dziecko dopasowuje do siebie klocki, tak samo może dopasowywać ubrania. Parowanie skarpetek, układanie ubrań w szafie i składanie, mogą być dobrym sposobem nie tylko na porządek, ale i na miłe spędzanie czasu. Warto pamiętać, gdy dziecko zapamięta, że dobrze bawiło się podczas układania ubrań, chętniej będzie powtarzać czynności, które sprawiają radość. Z czasem nie będzie to obowiązek, a utrzymywanie porządku stanie się czymś naturalnym.
Z czasem nie będzie to obowiązek, a utrzymywanie porządku stanie się czymś naturalnym.
fot. istock.com

#2 Nakrywanie do stołu

Chociaż nie ma co od dziecka wymagać idealnie ułożonej zastawy na stole, to rozkładanie talerzy i szklanek nie powinno stanowić problemu. Poproś domowników, aby nakrywali do stołu. Dziecko zobaczy, że to nie tylko mama przygotowuje wszystko, a każdy jest jednakowo odpowiedzialny za nakrywanie do stołu. Po posiłku poproś o pomoc przy myciu naczyń.

#3 Przecieranie mebli

Wycieranie mebli może być dobrym sposobem na zdrową rywalizację między maluchem a rodzicem. To także moment, kiedy dziecko uczy się, że im szybciej coś zrobi, tym więcej będzie miało czasu na inne czynności.

#4 Układanie zabawek

Są dwa rodzaje sprzątania zabawek: odkładanie ich na bok, aby nie leżały na środku oraz odkładanie ich na właściwe miejsce. Nauczenie dziecka organizacji i układania rzeczy nie jest takie trudne, jeśli zrobisz z tego zabawę. Można układać zabawki na czas lub tak jak w przypadku ubrań, szukać podobnych, które można schować w jedno miejsce.
Zobacz więcej: 
Oto zwroty, które mogą zranić i namieszać w głowie twojemu dziecku.

#5 Dbanie o rośliny

Dbanie o domowe rośliny jest tak samo ważne, jak dbanie o porządek, czy prawidłowo nakryty stół. Nie ma w tej czynności niczego trudnego, dlatego są niewielkie szanse, że coś pójdzie nie tak. Ponadto dziecko uczy się w ten sposób opiekować innymi elementami przyrody, a także uczy się odpowiedzialności.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 30.03.2021 15:15
Moje maluch najbardziej lubią nakrywać do stołu i pomagać przy pieczeniu babeczek czy ciastek. Zabawki też sprzątają, bo wiedzą, że roomba nie może mieć przeszkód na drodze, by dokładnie posprzątać. :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie