Obalamy mit idealnego rodzicielstwa

Coś takiego nie istnieje, ale nadal wielu rodziców ma wyrzuty sumienia.
Obalamy mit idealnego rodzicielstwa
fot. istock.com
12.02.2021
Dominika Stanisławska

Rodzice często żyją mitem idealnego rodzicielstwa. Wielu z nich wpędza się w kompleksy i wyrzuty sumienia przez media społecznościowe, które potrafią kreować wiele kłamstw. Niektórzy mimo wiedzy na ten temat i tak próbują przenosić życie wirtualne do realnego. Jak wpływa na nas presja filtrowania obrazów?
Zobacz więcej: 
Czujesz, że nie jesteś dość dobrą mamą?

W jaki sposób starania o bycie idealnym rodzicem mogą zaszkodzić?

W 2019 roku WaterWipes zleciło ogólnoświatowe badanie, w którym udział wzięło 13 tysięcy rodziców. Okazało się, że aż 55% z nich czuje, że zawodzi swoje dziecko w pierwszym roku jego życia. Zdecydowanie na przodzie są mamy, bo aż 60% z nich udzieliło takiej odpowiedzi. 50% rodziców nie potrafi odnieść się do tego, co widzi w mediach społecznościowych, a aż 70% z nich chciałoby, aby rodzicielstwo było pokazywane w prawdziwy, uczciwy sposób. Badanie zostało zlecone na rzecz kampanii This is parenthood.
Badanie zostało zlecone na rzecz kampanii This is parenthood.
fot. istock.com

Rodzice często wyobrażają sobie, jak ma wyglądać rodzicielstwo, oraz w jaki sposób doprowadzić do idealnych zachowań dzieci. Prawda jest taka, że wielu z nich spotyka się z rzeczywistością, z którą nie potrafią sobie poradzić. Nigdy nie będziemy w stanie dostosować się do wyobrażeń, ponieważ życie ma wiele aspektów. Jest dynamiczne, kolorowe i szybko się zmienia. Do tego dochodzą biologiczne czynniki, takie jak brak snu, głód, rozwój i zmiany, jakie zachodzą w mózg twojego dziecka podczas odkrywania świata. 
Zobacz więcej: 
Jak przejść przez rozwód, aby dzieci mniej cierpiały?

Dlaczego rodzice dążą do ideału?

Głównie chodzi o perfekcjonizm, który jest chorobą naszych czasów. Widzimy idealny wirtualny świat i tego samego żądamy od rzeczywistości. Łatwo popaść w skrajności typu - idealna matka-zła matka. Wiąże się to z myśleniem czarno-białym, ale wystarczy zacząć myśleć abstrakcyjnie, aby sprawy zaczęły toczyć się inaczej. Nie trzeba wszystkiego upraszczać oraz brać całkowicie serio. Rodzice muszą nauczyć się bycia dobrymi dla samych siebie. Jeśli sami zaczną być dla siebie mili i empatyczni, łatwiej będzie im zmagać się z trudami rodzicielstwa. Tylko w ten sposób rodzice będą najlepsi dla swoich dzieci.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie