Jak poznać, że twoje dziecko jest empatyczne?

4 proste sposoby, które w tym pomogą.
Jak poznać, że twoje dziecko jest empatyczne?
fot. istock.com
05.02.2021
Dominika Stanisławska

Wielu rodziców zastanawia się, czy ich dzieci są w stanie dogadywać się z innymi dziećmi, czy są w stanie wziąć odpowiedzialność za roślinę lub zwierzaka. Te proste testy mogą dać całkiem spory pogląda na to, jakie jest nasze dziecko, czy radzi sobie w kontaktach z rówieśnikami, czy jest odpowiedzialne. Co jeszcze mogą zrobić rodzice, aby sprawdzić, czy ich dziecko jest empatyczne?
Zobacz więcej: 
3 najważniejsze umiejętności społeczne, które powinny znać dzieci

4 proste sposoby na sprawdzenie, czy dziecko jest empatyczne

#1 Twoje dziecko jest wrażliwe

Najczęstszym sygnałem, że dziecko jest empatyczne jest jego wrażliwość - fizyczna i emocjonalna. Takie dzieci często wykazują wiele oznak bardzo wrażliwej osoby, np.: z przejęciem opowiadają, co się działo w szkole, wspominają, że koleżankę z klasy spotkała jakaś smutna rzeczy lub są wrażliwe na głośne dźwięki - hałas za oknem lub muzykę. 
Twoje dziecko jest wrażliwe
fot. istock.com

#2 Potrzebują więcej czasu na samotność

Kolejną oznaką empatyczności twojego dziecka jest to, że często przebywa we własnym towarzystwie. Ma także wymyślonych towarzyszy zabaw oraz dobrze potrafi zorganizować sobie czas. Często dzieci bardzo empatyczne i wrażliwe nie lubią gier zespołowych, dlatego bawią się same.

#3 Potrafią czuć ból innych osób

Obserwowanie, jak inni walczą lub się kłócą może być ogromną traumą dla dziecka, które silnie odczuwa empatię. Nawet zastraszanie może być czynnością, która będzie silnie oddziaływać na psychikę empatycznego dziecka - nawet, jeśli nie dotyczy to konkretnie jego. Może to powodować w dziecku uczucie przygnębienia, ale może stać się też dużo bardziej niespokojne. 

#4 Trudności w radzeniu sobie z emocjami

Dzieciom mającym wysoki współczynnik empatii zdarza się zapomnieć o panowaniu nad sobą. Osiągnięcie spokoju po emocjonującym dniu może być bardzo trudne do osiągnięcia. Takie dzieci często są bardzo zmęczone i senne po powrocie do domu.
Zobacz więcej: 
Co zrobić, aby dziecko było bardziej empatyczne?

Trudno być rodzicem dziecka bardzo empatyczne, bo często przekładają cudze emocje i uczucia nad swoje. Oczywiście empatia jest bardzo ważna w rozwoju, bo tylko dzięki niej jesteśmy w stanie budować relacje międzyludzkie. Jednak dzieciom, które są wyjątkowo empatyczne warto pokazać proste techniki radzenia sobie ze stresem, bo są na niego dużo bardziej narażone.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie