Jak pomóc dziecku z ADHD rozwijać się dzięki nauce zdalnej?

4 proste sposoby.
Jak pomóc dziecku z ADHD rozwijać się dzięki nauce zdalnej?
fot. istock.com
03.02.2021
Dominika Stanisławska

Jest wiele wyzwań związanych z uczeniem się na odległość. Dzieci są zmęczone i zestresowane, ale największy problem mają dzieci z ADHD, które nie radzą sobie z siedzeniem ciągle w tym samym miejscu i w tej samej przestrzeni. Jak rodzice mogą pomóc w takim wypadku? Istnieje kilka sposób na pomoc dziecku z ADHD, aby mogło się rozwijać pomimo nauki zdalnej.
Zobacz więcej: Objawy depresji u dziecka - jak rozpoznać depresję u dziecka?

4 proste sposoby na wspomaganie rozwoju dziecka z ADHD

#1 Nie więcej niż dwa zadania

Mózg dziecka z ADHD nie jest w stanie przetworzyć więcej niż jedną lub dwie informacje. Może to wyglądać tak, jakby dziecko się buntowało, ale w rzeczywistości chodzi o to, że mózg się blokuje i nie przyjmuje więcej informacji. To, co może zrobić rodzic to sporządzić listę zadań i przypomnieć dziecku, że o konkretnej godzinie ma zajęcia z matematyki, które mogą zobaczyć razem.
To, co może zrobić rodzic to sporządzić listę zadań i przypomnieć dziecku, że o konkretnej godzinie ma zajęcia z matematyki, które mogą zobaczyć razem.
fot. istock.com

#2 Pomóż dziecku zorganizować i utrzymać w czystości miejsce pracy

Utrzymywanie porządku to wyzwanie dla dziecka z ADHD, dlatego często ich pokoje, plecaki i szafy wyglądają jak miejsca po kataklizmie. Chaotyczna przestrzeń wzmaga tylko objawy ADHD, dlatego warto pomóc dziecku utrzymać najbliższe otoczenie w czystości. Łatwiej wtedy znaleźć potrzebne przybory szkolne, czy inne rzeczy, a to ogranicza stresowe sytuacje i wybuchy furii. Pomóż dziecku stworzyć system, który pozwoli na utrzymanie porządku.

#3 Liczba otwartych kart w przeglądarce

Jak się okazuje bałagan może być też wirtualny. Kilkadziesiąt otwartych kart to nie lada problem przy zajęciach zdalnych, bo dziecko zamiast słuchać nauczyciela, przegląda ich zawartość. Zanim rozpoczną się lekcje warto uporządkować otwarte okna, aby całą uwagę poświęcić nauczycielowi. Zachęć do stworzenia folderów, które pomogą utrzymać porządek na pulpicie.
Zobacz więcej: 5 działań wczesnej interwencji w zakresie autyzmu

#4 Pokaż, jak można sobie radzić z nieprzyjemnymi uczuciami

Dzieci z ADHD często mają problem z emocjami. Ich reakcje często są nieadekwatne do sytuacji, często także wybuchy gniewu są niekontrolowane. Pomocna może być rozmowa. Tłumaczenie, że rzeczy nie są aż tak złe w rzeczywistości, jak się wydają, może przynieść wspaniałe efekty. Możesz tłumaczyć dziecku, że też byłaś zła, gdy pomyliłaś się w raporcie dla szefa, ale wzięłaś kilka oddechów uspokoiłaś się i podeszła do zadania jeszcze raz.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie