Co robić, gdy jedno z rodziców rozpieszcza dzieci?

Jak postawić wspólne granice przy wychowaniu?
Co robić, gdy jedno z rodziców rozpieszcza dzieci?
fot. istock.com
02.02.2021
Dominika Stanisławska

Wielu rodziców różni się w sposobach wychowywania dzieci. Często dochodzi do podziału w poglądach, co tylko utrudnia rozumienie przez dzieci sytuacji oraz niebezpiecznie je rozpieszcza. Rodzice powinni przyjąć jedną linię wychowania, aby jedno z was nie rozpieszczało dziecka np.: słodyczami przed obiadem. Co robić, gdy jeden z partnerów ciągle ulega maluchowi?
Zobacz więcej: Jak nauczyć dziecko pozytywnego myślenia?

Co robić, gdy jedno z rodziców rozpieszcza dziecko?

#1 Rozpoznaj problem

Wielu rodziców długo szuka wspólnego języka w kwestii wychowywania dzieci. Najważniejsze jest to, aby rodzicielstwo było pozbawione skrajności. Gdy para nie potrafi się porozumieć w tej kwestii, jedno z rodziców będzie chciało być bliżej dziecka, a aby to osiągnąć, będzie je rozpieszczać. Rodzice robią tak, bo nie umieją poradzić sobie z konfliktem, dlatego dochodzi do pozwalania na wszystko, co rozprasza konflikt między rodzicami. Do takich sytuacji dochodzi, gdy jedno z rodziców ma wyrzuty sumienia za surowszy styl wychowania stosowany przez partnera.
Do takich sytuacji dochodzi, gdy jedno z rodziców ma wyrzuty sumienia za surowszy styl wychowania stosowany przez partnera.
fot. istock.com

#2 Wspólne granice i jedno zdanie

To, co można zrobić, to rozpoznać style rodzicielstwa. Niektórzy maja łagodną naturę, dlatego mniej wymagają, a bardziej rozpieszczają. Porozmawiajcie ze sobą, bo być może jedno z was preferuje system autorytarny, a drugie jest bardziej liberalne. Najlepszym sposobem jest znalezienie złotego środka. Uzgodnijcie między sobą, że dziecko nie dostanie np.: deseru przed obiadem. Jeśli dziecko jest starsze uzgodnijcie wspólną godzinę policyjną i się jej trzymajcie. W ramach znalezienia wspólnego zdania możecie ją wydłużyć o godzinę, ale musi być bezwzględnie przestrzegana.
Zobacz więcej: Dlaczego lepiej nie zmuszać swoje dziecka do przyjaźni?

#3 Obwinianie dziecka

Kiedy dojdzie do zdania sobie sprawy z tego, że jedno z rodziców rozpieściło dziecko dochodzi do sytuacji, w której rodzice przerzucają się winą. To jednak nie koniec, bo rodzice mogą obwiniać także dziecko za złe zachowania, do których sami dopuścili. Aby zmiany w zachowaniu rodziców i dziecka były udane, trzeba wziąć odpowiedzialność za swoją część wychowania. Powody rozpieszczania są różne – od łagodnego charakteru rodzica, po strach, że dziecko za szybko dorośnie i opuści gniazdo.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 05.02.2021 23:40
Córka jest oczkiem w głowie tatusia i mimo moich protestów mąż ją rozpieszcza. Przymykam na to oko, bo mąż jest zaangażowany w wychowanie. Uczy małą odpowiedzialności i przydziela jej domowe zadania np. opróżnianie roomby czy karmienie pieska. Natomiast w kwestii obsypywania prezentami nie jestem w stanie nic wyegzekwować :)
odpowiedz
Gośka (Ocena: 5) 04.02.2021 15:25
U nas na szczęscie nie ma takich sytuacji ani ja ani mąż nie rozpieszczamy naszych pociech. Ostatnio jak córka miała urodziny to dostała córkę grę karcianą Ucieczkę z Lochu. Niby taki drobiazg, ale bardzo ją ucieszył. Nie marudziła, tak jak niektóre dzieci potrafią, że chciałaby dostać coś innego :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie