Boisz się, że twoje dziecko nie jest gotowe na domowe obowiązki?

Oto 3 korzyści, które cię przekonają.
Boisz się, że twoje dziecko nie jest gotowe na domowe obowiązki?
fot. istock.com
02.02.2021
Dominika Stanisławska

Wielu rodziców nie może pogodzić się z tym, jak szybko dzieci rosną. Co za tym idzie? Rodzice często odpuszczają dzieciom obowiązki domowe, chociaż nie zdają sobie sprawy, jak ogromną moc ma branie odpowiedzialności za np.: posprzątane zabawki. Jak powinna wyglądać lista obowiązków, aby dziecko podołało? Dlaczego obowiązki to taka ważna sprawa?
Zobacz więcej: 5 rzeczy, którymi lubią się chwalić rodzice, a które nie mają nic wspólnego z wychowaniem.

3 korzyści płynące z obowiązków domowych

#1 Twoje dziecko może odnieść większy sukces w przyszłości

Dzieje się tak, bo poczucie odpowiedzialności rozwija się wraz z dzieckiem. Dzięki obowiązkom domowym również nauka w szkole przynosi lepsze efekty. Dziecko, które ma więcej zadań, jest dużo lepiej zorganizowane, ponieważ lepiej planuje czas na poszczególne czynności oraz nie marnuje go na bezczynne siedzenie, czy przeglądanie mediów społecznościowych oraz oglądanie telewizji. Jeśli chce mieć czas dla siebie, musi dobrze wszystko rozplanować. To, co ważne, to elastyczność rodziców. Nie chodzi o to, aby dziecko nie miało ani chwili dla siebie, ale żeby miało poczucie, że w razie konieczności będzie mogło wykonać jakieś zadanie godzinę lub dwie godziny później. Od czego zacząć naukę obowiązkowości? W pierwszej kolejności od poukładania zabawek na swoim miejscu.
Od czego zacząć naukę obowiązkowości? W pierwszej kolejności od poukładania zabawek na swoim miejscu.
fot. istock.com

#2 Dziecko będzie szczęśliwsze, gdy dorośnie

Zdolność do pracy oraz bycie zorganizowanym pozwala na zachowanie dobrej kondycji psychicznej, a co za tym idzie – bycie szczęśliwszym. Chociaż trudno w to uwierzyć, to badania przeprowadzone przez Harvard nie pozostawiają złudzeń. Po przebadaniu 456 uczestników, naukowcy odkryli, że obowiązki domowe są jednym z lepszych sposobów na zachowanie zdrowia psychicznego w dorosłości. Jak się okazało, wyprzedzają nawet klasę społeczną i stosunki panujące w rodzinie.

#3 Lepsze zarządzanie czasem

Dorosłe życia wymaga od nas wielu obowiązków. W końcu nie siedzimy w szkole całe życie, ani też nie odrabiamy ciągle prac domowych. Jeśli teraz twoje dziecko ma dużo obowiązków związanych ze szkołą, może się pojawić chęć odpuszczenia obowiązków na rzecz lepszych ocen. Warto jednak pamiętać, że mywania naczyń lub ustawienie ich do zmywarki nie zajmuje więcej niż 10-30 minut. To niewiele, w porównaniu do całego dnia. Ponadto oderwanie się od tego, co robimy cały czas może przynieść relaks i oczyścić głowę. Gdy dziecko dorośnie, może się zdarzyć, że będzie pracować do późna, ale przecież nadal będzie musiało zrobić zakupy i posprzątać mieszkanie.
Zobacz więcej: 5 działań wczesnej interwencji w zakresie autyzmu

Obowiązki dostosowane do wieku, co powinno umieć dziecko?

Co powinno robić dziecko w wieku 2-3 lat? Podnosić zabawki i odkładać je na miejsce, karmić zwierzęta, jeśli są jakieś w domu.
Co powinno umieć dziecko w wieku 4-5 lat? Przygotować stół do obiadu, odkładać artykuły spożywcze na miejsce, ścierać kurze.
Co powinno umieć dziecko w wieku 6-8 lat? Wynosić śmieci, odkurzać, składać i odkładać na miejsce swoje pranie.
Co powinno umieć dziecko w wieku 9-12 lat? Zmywać naczynia i załadować zmywarkę, wyczyść łazienkę, uruchomić pralkę, pomóc w prostym przygotowaniu posiłku.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 05.02.2021 10:34
Uważam że im szybciej nauczy się dzieci obowiązków tym lepiej. Oczywiście trzeba je dobierać ze względu na wiek. Już swojego 2 latka uczę, że trzeba po sobie pozbierać zabawki, by irobot mógł sobie swobodnie jeździć i sprzątać. Z czasem będę też go uczyć innych rzeczy.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie