Dlaczego lepiej nie zmuszać swoje dziecka do przyjaźni?

Nie wszystkie dzieci się lubią i dobrze dogadują.
Dlaczego lepiej nie zmuszać swoje dziecka do przyjaźni?
fot. istock.com
29.01.2021
Dominika Stanisławska

„Nie musisz się ze wszystkimi kolegować” – to zdanie powinni powtarzać dziecku rodzice. Chociaż w szkole nauczyciele wpajają zupełnie inną „prawdę”. Kolegowanie się ze wszystkimi nie prowadzi do niczego dobrego, bo w końcu i tak trzeba opowiedzieć się po jednej ze stron. Ponadto zmuszanie dziecka do wspólnej zabawy z kimś, kto jest dla niego podły i złośliwy to skazywanie go na cierpienie.
Zobacz więcej: Jak zmieniają się relacje rodzeństwa, gdy dzieci dorastają?

Dlaczego lepiej nie zmuszać swojego dziecka do przyjaźni z innymi?

Wspólne zabawy mogą być czymś przyjemnym, ale aby do tego doszło trzeba się szanować. O tym bardzo często się zapomina, wpajając dzieciom, że mają się wszyscy między sobą lubić. Świat dzieci jest tak samo skonstruowany jak świat dorosłych – są jednostki spokojne, ciche oraz jednostki hałaśliwe i dominujące. O ile jako dorośli umiemy sobie z tym poradzić, potrafimy powiedzieć „nie” lub powstrzymać naszą dominującą naturę, o tyle wśród dzieci może to prowadzić do agresji. Słabe dzieci idą wtedy po pomoc do nauczyciela, który w odpowiedzi może jedynie powiedzieć „Musicie się razem dogadywać”. Trudno funkcjonować, gdy sami dorośli nakazują wykonywanie czynności wbrew sobie i filozofii rodziców.
Trudno funkcjonować, gdy sami dorośli nakazują wykonywanie czynności wbrew sobie i filozofii rodziców.
fot. istock.com

Jakie są konsekwencje zmuszania dziecka do przyjaźni?

Zakładanie, że dzieci mogą nawiązywać przyjaźnie z każdym dzieckiem, z którym mają kontakt, jest nierozsądne i może mieć negatywne konsekwencje. Zabiera to dziecku autonomię i prawo do wyboru, z kim może spędzać czas, a kogo powinno ignorować. Ponadto dziecko może po prostu czuć urazę do rówieśnika i dorosłego, który dał „radę”. W dłuższej perspektywie może to spowodować, że dziecko poczuje, że nie może się bronić. Będzie czuć się bezsilne – jakby nie miało prawa głosu. Wymuszone przyjaźnie zachęcają do złego traktowania innych i siebie. Kiedy mówimy ludziom, że muszą być mili i przyjaźnić się ze wszystkimi, dajemy im do zrozumienia, że muszą znosić zachowanie lub słowa innych ludzi, które mogą być dla nich samych upokarzające, na rzecz bycia miłymi – tak nie powinno być. Zawsze trzeba prowadzić otwarty dialog z dzieckiem na temat jego stosunku do rówieśników oraz ich zachowań.
Zobacz więcej: 4 kroki do szczęśliwego rodzicielstwa

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie