4 kroki do szczęśliwego rodzicielstwa

Rodzice często zastanawiają się, jak wychować szczęśliwe dziecko, a zapominają o sobie.
4 kroki do szczęśliwego rodzicielstwa
fot. istock.com
27.01.2021
Dominika Stanisławska

Poczucie u dziecka, że rodzice mogą być nieszczęśliwi sprawia, że dziecko samo zaczyna być nieszczęśliwe. Wiele osób mówi to samo: jedz zdrowo, poświęć sobie trochę czasu, ciesz się życiem. Chociaż są to przydatne rady, to warto zastanowić się, co jeszcze można zrobić, aby być szczęśliwym rodzicem?
Zobacz więcej: Dlaczego rola taty jest tak ważna w rodzicielstwie?

4 kroki do szczęśliwego rodzicielstwa

#1 Nie traktuj rodzicielstwa zbyt poważnie

Często rodzice są dla siebie zbyt surowi. Przeżywają każdy błąd, a przecież każdy je popełnia. Warto zdać sobie sprawę, że dwie różne skarpetki z nogach dziecka lub porażka w nauce korzystania z nocnika nie przekreśla bycia wspaniałym rodzicem. Wychowywanie dzieci to trudne i stresujące przedsięwzięcie, na które nie da się przygotować. Rodzicielstwo rozwija nas na płaszczyźnie, o której nawet nie widzieliśmy. Ciąża wcale nie przygotowuje do bycia rodzicem – wręcz przeciwnie. Usypia czujność. Gdy będziesz się bardzo starać i uważać błędy przegapisz, jak twoje dzieci dorastają.
Usypia czujność. Gdy będziesz się bardzo starać i uważać błędy przegapisz, jak twoje dzieci dorastają.
fot. istock.com

#2 Bądź fair w stosunku do siebie

Czasami nasze wyobrażenia o sobie nie pokrywają się z rzeczywistością. Jest to prosta droga, do przejęcia nad nami kontroli przez osoby postronne. Rodzina, przyjaciele, specjaliści, którzy mają dobre intencje mogę przyczynić się do zmiany naszych stanowisk. Niestety, wiele rad jest ogólnych, niedopasowanych do pojedynczych sytuacji – a przecież każdy rodzic i każde dziecko jest inne. Zdecyduj, jakie wartości cenisz i trzymaj się ich.

#3 Rozmawiaj z osobami, z którymi dzielisz przestrzeń

Chodzi tu o wejście w dany temat, a nie rzucanie pytań „co tam?”, na które odpowiedzieć zawsze brzmi „dobrze”. Takie rozmowy nic nie wnoszą, są powierzchowne i powodują izolację domowników. To, że rodzice robią wiele dla dzieci nie oznacza, że mają z nimi emocjonalną więź. Często można się zdziwić, jak wiele rzeczy pociechy potrafią ukryć, bo boją się reakcji rodziców, krzyku i wypominania błędów. Nie chodzi o ilość rzeczy, jakie robimy dla dzieci, ale o jakość poświęconego im czasu.
Zobacz więcej: „Będziecie żyć w brudzie”… ta mama postawiła swojej rodzinie ultimatum

#4 Zwróć uwagę na swoje myślenie

Zwróć uwagę na to, jakie myśli najczęściej pojawiają się w twojej głowie – są negatywne czy pozytywne? Postaraj się odwrócić negatywne myśli i szukać ich pozytywnego odpowiednika. Szukanie przeciwstawnych myśli pomoże oswoić się z tym, że rodzicielstwo i różne decyzje z nim związane są często trudne do podjęcia, ale nie można żyć w ciągłym strachu.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie