Jak nauczyć dziecko pozytywnego myślenia?

Nawet, gdy wszystko wokół jest przygnębiające.
Jak nauczyć dziecko pozytywnego myślenia?
fot. istock.com
25.01.2021
Dominika Stanisławska

Pozytywne nastawienie ułatwia samorozwój i podnosi samoświadomość. Jest to przekonanie, że możesz rozwijać swoje umiejętności poprzez ciężką pracę i wytrwałość. Kiedy uczy się dzieci tego sposobu myślenia, wpływa to na ich stosunek do uczenia się i pomaga im zmienić sposób, w jaki podchodzą do wyzwań. Jak nauczyć dziecko pozytywnego myślenia?
Zobacz więcej: Jak zapewnić bezpieczeństwo przedszkolakowi?

Jak nauczyć dziecko pozytywnego myślenia?

#1 Wizualizuj przyszły sukces

Nic lepiej nie działa na dziecko niż opowiadanie mu o tym, co może osiągnąć. Niezależnie od tego, czy są to zawody sportowe czy klasówka z matematyki wizja tego, że może wygrać jest naprawdę czymś niezwykłym dla młodego umysłu. Zachęcaj do wyobrażania sobie tego, co można osiągnąć, jak można dobrze się czuć. Dzięki temu dziecko będzie chciało ryzykować i sięgać po sukcesy. Przestanie bać się porażek, które potrafią paraliżować nawet dorosłych.
Przestanie bać się porażek, które potrafią paraliżować nawet dorosłych.
fot. istock.com

#2 Pozwól popełniać błędy

Każdy z nas popełnia błędy. Tym bardziej zrobi je dziecko, które nie ma jeszcze takiego doświadczenia życiowego jak rodzice. Jeśli rodzic będzie karcił za błędy, dziecko nie przestanie ich popełniać. Przestanie się tylko do nich przyznawać, co będzie prowadziło do kłamstw i kompleksów. Zamiast prawić wywody na temat tego, że nie można popełniać błędów, lepiej powiedzieć „w porządku” i dopytać o szczegóły. Podpowiedzieć, co można było zrobić lepiej lub całkowicie inaczej.

#3 Pozwól dziecku na przerwy

Gdy nasz mózg jest przeciążony częściej popełniamy błędy, trudniej nam się skupić na szczegółach i istotnych kwestiach. To, co można zrobić, aby wspomóc rozwój pozytywnego myślenia to zaproponować przerwę. Jak to zrobić? Zachęć dziecko do fizycznego ruchy, odejścia od biurka, chwilowej zmiany otoczenia. Pozwól na wyładowanie frustracji – można się rozpłakać, można pokrzyczeć. Wszystko po to, aby poczuć się lepiej. Ostatnim krokiem jest odpoczynek. Nawe 20 minut relaksu może działać cuda i przenieść nieoczekiwane rezultaty.
Zobacz więcej: 3 rzeczy, o które zawsze martwią się rodzice

#4 Dawaj dobry przykład

Trudno dawać dobry przykład, gdy samemu myśli się o sobie i wszystkim wokół w najgorszych kategoriach. Ciężko także rozmawiać i słuchać rodzica, który wiecznie narzeka i ma pretensje do dziecka, partnera i wszystkich wokół. Nastawienie na samorozwój pokazuje dziecku, jak można radzić sobie z porażkami, jak celebrować sukcesy, i w jaki sposób podchodzić do trudnych zadań.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie