Dziecko krzyczy i płacze, gdy zwracasz mu uwagę?

Co można zrobić, aby uspokoić dziecko?
Dziecko krzyczy i płacze, gdy zwracasz mu uwagę?
fot. istock.com
18.01.2021
Dominika Stanisławska

Niektóre dzieci są bardziej wrażliwe na zwracanie uwagi, a im młodsze tym bardziej wygląda to na bunt. Dzieje się tak, bo ludzie, których kochają i mają za autorytet mogą postrzegać ich jako „złych”. Ta myśl wyzwala w dzieciach silne emocje, których nie umieją jeszcze opanować, dlatego sytuacja kończy się płaczem i krzykiem. Zrozumienie, w jaki sposób funkcjonują dzieci pomoże rodzicom reagować w odpowiedni sposób.
Zobacz więcej: Jak sprawić, żeby pasierby zaczęły słuchać?

Co robić, gdy dziecko krzyczy i płacze, gdy zwraca się mu uwagę?

#1 Nawiąż kontakt wzrokowy z dzieckiem

Spójrz dziecku prosto w oczy, żebyś miał pewność, iż jesteś słuchany Trzymanie rąk dziecka lub obejmowanie go ramieniem wykorzystuje dotyk, aby uspokoić układ nerwowy. Jest to jedna z technik regulacji emocjonalnej.
Jest to jedna z technik regulacji emocjonalnej.
fot. istock.com

#2 Panuj nad swoimi emocjami

Zachowaj spokój, bo bez niego twoje dziecko będzie płakać i krzyczeć jeszcze głośniej. Wczuj się w jego emocje, a następnie wyjaśnij problem np.: „Wygląda na to, że poczułeś się bardzo sfrustrowany zachowaniem swojej siostry, a potem zepsułeś jej zabawkę. Problem polega na tym, że ona ma zepsutą zabawkę i to sprawia, że ​​jest naprawdę smutna”. Takie podejście sprawia, że dziecko ​​czuje się zrozumiane. Łatwiej mu odpowiedzieć na problem, zamiast na twoje emocje. Ważne jest, aby powiedzieć dziecku, że ty lub inni czują się smutni lub źli. Dla dorosłych może się to wydawać oczywiste, ale dzieci mogą interpretować różnie nasze zachowania.

#3 Daj dziecku szanse na poprawę zachowania

Jeśli dziecko zachowa się źle, powinno dostać od rodziców szansę na poprawę. Na przykład, jeśli dziecko rzuca zabawkami, musi mieć szansę na naprawienie błędu, czyli pozbieranie zabawek. Po kilku takich sytuacjach, można nawet powiedzieć dziecku „Wiesz, co możesz teraz zrobić.”
Zobacz więcej: Co kolejność urodzeń mówi o twoich dzieciach?

#4 Zawsze kończ interakcje z uczuciem

Zawsze chwal dobre zachowania, bo to powoduje, że będzie chciało je powtarzać. Uczucie podczas słuchania pochwały jest jak nagroda, która pomaga z czasem zastąpić krzyki i płacz. Pochwała może brzmieć „Naprawdę podobało mi się, jak mnie słuchałeś, mimo że byłeś zdenerwowany. Świetnie sobie radziłeś z podnoszeniem tych zabawek, więc teraz możemy zrobić coś super.”

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie