Jak zmieniają się relacje rodzeństwa, gdy dzieci dorastają?

Co rodzice mogą zrobić, aby wspierać przyjaźnie między dziećmi?
Jak zmieniają się relacje rodzeństwa, gdy dzieci dorastają?
fot. istock.com
20.01.2021
Dominika Stanisławska

W miarę dorastania rodzeństwo przechodzi różne fazy – od rywalizacji do przyjaźni. Niezależnie od tego, czy rodzeństwo od początku ze sobą rywalizuje, czy się przyjaźni domownicy mogą odczuć spore zmiany w zachowaniu dzieci. Ważne, aby zrozumieć, w jaki sposób zmieniają się relacje między dziećmi. Czego mogą się spodziewać rodzice?
Zobacz więcej: Co kolejność urodzeń mówi o twoich dzieciach?

Jak zmieniają się relacje między rodzeństwem?

Rodzeństwo jest bardzo denerwujące, gdy jesteśmy młodzi. Chociaż w przypadku dzieci dwa lata różnicy to nic, to potem dwa lata w przypadku nastolatków, to ogromna przepaść. Rodzeństwo chce mieć niezależność – własnych przyjaciół, hobby i uwagę rodziców. Czasami może się wydawać, że brat lub siostra staje na drodze. Ponadto w wielu przypadkach nawet dwie osoby, które lubią spędzać czas ze sobą, niekoniecznie muszą mieć o czym rozmawiać każdego dnia. Przy tak małej różnicy wieku jak np.: dwa lata, dochodzi do ciągłej walki o uwagę rodzicieli. Przejawia się to na wszelkie sposoby – od kłótni po ciche dni. Chęć rywalizacji sprawia, że rodzeństwo odkrywa też swoje hobby i pasje, które później towarzyszą im przez resztę życia.
Chęć rywalizacji sprawia, że rodzeństwo odkrywa też swoje hobby i pasje, które później towarzyszą im przez resztę życia.
fot. istock.com

Różnica wieku zanika im starsze są dzieci

Im dzieci są starsze, tym łatwiej znaleźć im wspólny język, bo zaczynają mieć te same problemy. Ponadto ich życie towarzyskie – jeśli są w jednej szkole – jest bardzo podobne. Często mogą mieć nawet tych samych znajomych. Rady wymieniane między rodzeństwem, są bliższe niż, gdy rozmawiają z przyjaciółmi. Chociażby dlatego relacje między dziećmi z czasem stają się coraz lepsze. Porady związane z różnymi aspektami życia mogą na stałe połączyć rodzeństwo, budując fundament, który doprowadzi do tego, że będą ze sobą rozmawiać częściej niż kiedykolwiek, nawet jeśli będą mieszkać w innych miastach. W dorosłym życiu problemy z własnymi dziećmi, czy problemy w małżeństwie mogą rozwiązywać dzięki wspieraniu siebie nawzajem.
Zobacz więcej: Rodziny z trójką dzieci są szczęśliwsze?

Pozwalając dzieciom rozwijać się we własnym tempie i wdrażając zasady, które wspierają zdrowe więzi między rodzeństwem, rodzice mogą poprowadzić swoje dzieci do pomyślnej i wzajemnie korzystnej przyjaźni.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie