Co kolejność urodzeń mówi o twoich dzieciach?

Czy kolejność urodzenia ma wpływ na cechy osobowości?
Co kolejność urodzeń mówi o twoich dzieciach?
fot. istock.com
15.01.2021
Dominika Stanisławska

Rodzice często się zastanawiają, dlaczego ich dzieci są aż tak różne, skoro mają wspólne geny. Odpowiedź na to pytanie może być całkiem prosta – wszystko zależy od kolejności, w jakiej urodziły się dzieci. Co kolejność urodzenia mówi o twoich dzieciach? Jakie cechy mogą dominować u najstarszego, średniego i najmłodszego dziecka?
Zobacz więcej: Jak skłonić dziadków do przestrzegania zasad rodzicielskich?

Co kolejność urodzenia mówi o twoich dzieciach?

#1 Najstarsze dziecko

Pierwsze dziecko – chcąc czy nie chcąc – zawsze będzie mieszanką prób i błędów rodziców, ale także będzie tym dzieckiem, które przetrze szlaki młodszemu rodzeństwu. Rodzice często kierują się nie tylko intuicją, ale też zasadami z podręczników i są bardzo rygorystyczni oraz wymagający w kwestiach przestrzegania zasad i neurotyczni w kwestii drobiazgów. Pierwsze dziecko zawsze jest w centrum uwagi rodziców i jest traktowane w królewski sposób nawet mimo rygorów i surowych zasad. Chociaż najstarsze dzieci są często dużo bardziej odpowiedzialne, sumienne i ostrożne, to mogą być także częściej zestresowane, narzucać sobie samym presję. Często mogą być mało elastyczni w dorosłym życiu. Przez to, że najstarsze dzieci zazwyczaj mają więcej obowiązków – sprzątanie lub opieka nad młodszym rodzeństwem, mogą być apodyktyczni.
Przez to, że najstarsze dzieci często mają więcej obowiązków – sprzątanie lub opieka nad młodszym rodzeństwem, przez co mogą być apodyktyczni.
fot. istock.com

#2 Średnie dziecko

Gdy rodzice decydują się na drugie dziecko wiedzą już, jakie błędy zostały popełnione, dlatego inaczej podchodzą do młodszego rodzeństwa. Średnie dzieci są zdecydowanie bardziej zbuntowane niż najstarsze dziecko, są bardziej towarzyscy, mają wielu znajomych. Przez to, że dostają mniej uwagi od rodziców, są bardziej samodzielne. Gdy tylko pojawia się młodsze rodzeństwo szybko uczą się negocjować, bo okazuje się, że do tej pory miały łatwiej – starsze rodzeństwo częściej ustępowało. Średnie dzieci często mogą czuć się pomijane, bo z czasem najwięcej uwagi poświęca się najmłodszemu potomkowi.
Zobacz więcej: Nowa darmowa eko gra komputerowa dla najmłodszych

#3 Najmłodsze dzieci

Najmłodsze dzieci mają najwięcej swobody ze względu na luźne podejście rodziców do wychowania. Wszystkich błędów nauczyli się na pierwszym i drugim dziecku, dlatego trzecie ma najbardziej poluzowane zasady. Najmłodsze dziecko jest zazwyczaj najbardziej towarzyskie, ale też egocentryczne. Często uważa, ze to ono jest najważniejsze, bo jest najmłodsze i jemu należy ustąpić. Może też mieć poczucie, że nic co robi, jest oryginalne. Rodzeństwo zrobiło już wiele rzeczy, które według młodszych są tylko kopią. Rodzice często rozpieszczają najmłodszych, jeśli chodzi o obowiązki i zasady i nie wymagają tego samego, co od starszego rodzeństwa.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie