Twoje dzieci zawsze się kłócą, gdy tylko znikniesz im z pola widzenia?

Zobacz, co możesz zrobić w tej sprawie.
Twoje dzieci zawsze się kłócą, gdy tylko znikniesz im z pola widzenia?
fot. istock.com
20.01.2021
Dominika Stanisławska

Każde rodzeństwo ma swoje tajemnice, spory i określone zachowania, których wobec siebie przestrzega, a do których rodzice nie mają wglądu. Sytuacja pogarsza się, gdy dzieci kłócą się za każdym razem, gdy zostają same, biją się i krzyczą. Jest to normalna sprawa, ale też dobry moment do rozwiązania konfliktu, który między nimi narasta, dyplomatycznymi sposobami. Co można zrobić, gdy rodzeństwo ciągle się między sobą kłóci?
Zobacz więcej: Jak powiedzieć dziecku, że będzie miało rodzeństwo?

Co robić, gdy rodzeństwo ciągle się ze sobą kłóci?

#1 Naucz ich dyplomacji

Nie chodzi o to, aby karać i wyciągać konsekwencje przy rodzinnym obiedzie, ale porozmawiać z każdym dzieckiem osobno podczas wspólnego spędzania czasu. Naucz swoje dzieci, że mogą ze sobą negocjować, a potem pokaż im kilka technik – najpopularniejsza to „coś za coś” oraz odpuszczanie w imię wyższego dobra, czyli np.: ciszy i zgody.
Naucz swoje dzieci, że mogą ze sobą negocjować, a potem pokaż im kilka technik – najpopularniejsza to „coś za coś” oraz odpuszczanie w imię wyższego dobra, czyli np.: ciszy.
fot. istock.com

#2 Wkraczaj do akcji, gdy dzieci się biją

To, co najbardziej może denerwować dzieci, to ingerencja dorosłych w ich sprawy. Jednak to, co naprawdę powoduje kłótnie to opowiadanie się za jedną ze stron. Gdy dzieci się biją nie ma znaczenia kto zaczął i dlaczego. Można się kłócić, być na siebie złym, ale nie wolno się bić. Gdy atmosfera robi się gorąca, warto interweniować.

#3 Rób coraz mniej wraz z ich wiekiem

W wieku przedszkolnym trzeba praktykować umiejętności rozwiazywania konfliktów, bo dzięki temu dzieci uczą się rozpoznawania emocji i odpowiedniego reagowania na nie. W przypadku młodszych dzieci warto postawić pytania „jak czuje się twój brat/siostra?”, „jak można rozwiązać ten konflikt?”. Rodzic odgrywa tu ważną stronę mediatora, bo nazywa problem i zachęca do znalezienia rozwiązania, ale bez niego. W przypadku starszych dzieci, które potrafią poradzić sobie z konfliktem wystarczy powiedzieć „musicie wspólnie to rozwiązać” i odejść.
Zobacz więcej: Rodziny z trójką dzieci są szczęśliwsze?

Większość konfliktów między rodzeństwem to sprawa zupełnie normalna. Nawet gdy w ciągu dnia kłótni jest sporo to dotyczą one tak prostych spraw, jak wybór samochodu, którym chcą się bawić dzieci lub zabawy, w którą mają zagrać. To, że takie zjawisko jest normalne, nie oznacza, że jest przyjemne. Kluczem do rozwiązania jest jak najmniejsza ingerencja rodziców. W przyszłości dzieci będą zupełnie inaczej ze sobą rozmawiać, gdy poznają swoje mocne i słabe strony oraz nauczą się negocjować.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie