4 kroki do poradzenia sobie z napadami złości u dziecka

Jak rodzice powinni reagować?
4 kroki do poradzenia sobie z napadami złości u dziecka
fot. istock.com
07.01.2021
Dominika Stanisławska

Napady złości u dzieci są czymś zupełnie normalnym. Chociaż wszyscy rodzice o tym wiedzą, to i tak drżą na samą myśl o histerycznym krzyku głównie dlatego, że nie znają dnia ani godziny napadu furii. Wielu rodziców zupełnie inaczej radzi sobie ze złym zachowaniem dziecka w domu, a inaczej w miejscach publicznych. Ataki złości mogą się zdarzyć z powodu przerwanej zabawy albo odmówienia wykonania jakiejś czynności. Oto 4 kroki, dzięki którym poradzisz sobie ze złością swojego dziecka.
Zobacz więcej: 4 problemy w zachowaniu dziecka, których nie należy ignorować

4 kroki do poradzenia sobie z napadami złości u dziecka

#1 Zauważ złość

Dziecko, które jest ignorowane będzie krzyczało jeszcze głośnej, a jego złość potrwa jeszcze dłużej. Warto zakomunikować dziecku, że widzisz, jak bardzo zależy mu na kontynuowaniu zabawy lub wykonywaniu innej czynności.
Warto zakomunikować dziecku, że widzisz, jak bardzo zależy mu na kontynuowaniu zabawy lub wykonywaniu innej czynności.
fot. istock.com

#2 Wytłumacz, co się dzieje

Drugim krokiem jest powiedzenia, że nie wydarzyło się nic złego i zaskakującego. Nie ma nic złego w tym, że zabawa się kończy. To samo tyczy się zabawek w sklepie – nie ma nic złego w tym, że dziś nie kupujecie zabawki.

#3 Pokaż granice

Warto budować autorytet dzięki wskazywaniu na pozytywne zachowanie. To, że zabaw się skończyła niektórzy przyjmują ze spokojem, dlatego warto o tym wspomnieć. Tak samo w przypadku złości w sklepie. Nie każde dziecko płacze z powodu odmówienia kupna zabawki.

#4 Przejdź do słowa „tak”

Chodzi o to, by pokazać dziecku, jak może wyglądać jutrzejszy dzień, np.: jutro będziemy się dłużej bawić przed snem. Zadawaj pytania dotyczące zabawy kolejnego dnia, aby odwrócić uwagę dziecka.
Zobacz więcej: Twoje dziecko ma problemy z pewnością siebie?

Trzeba pamiętać, że kluczem do sukcesu jest zachowanie spokoju u rodzica. Chociaż wiele osób w sklepie lub na placu zabaw może oceniać i komentować, nie ma sensu się tym przejmować. Każdy z nas był dzieckiem i wiele osób wychowywało dzieci – o czym często się zapomina. Tak naprawdę wiele zależy od naszego podejścia. Jeśli zaczniemy mówić do dziecka przez zęby albo obleje nas pot ze strachu przed histerią, dziecko szybko to wyczuje i będzie krzyczało jeszcze głośniej. Pamiętaj, że ty jesteś rodzicem i wiesz, jak wychować swoje dziecko nawet jeśli ono na chwile straci nad sobą panowanie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie