Co zrobić, aby dziecko było bardziej empatyczne?

Kilka prostych sposobów.
Co zrobić, aby dziecko było bardziej empatyczne?
fot. istock.com
05.01.2021
Dominika Stanisławska

Empatia jest ważna w rozwoju społeczno-emocjonalnego dziecka. Jak się okazuje, zdolność do lepszego rozumienia uczuć innych jest czymś, czego można nauczyć. Dzięki empatii możemy odnosić się do uczyć, ale nie tracimy kontroli nad własnymi emocjami. Dzieci dopiero ok. 5 roku życia potrafią zrozumieć, co czują inni. Jakie są sposoby, na nauczenia dziecka empatii?
Zobacz więcej: Jak ćwiczyć w domu z małym dzieckiem?

Sposoby na nauczenie dziecka empatii

#1 Dyskusja i rozmowy od najmłodszych lat

Dyskusje i rozmowy o ulubionym jedzeniu, zwierzętach i roślinach pokazują dziecku, że można mieć wiele perspektyw na temat jednej rzeczy. Dzieci często mogą się dziwić, że rodzice mogą mieć inne zdanie na temat ulubionej zupy, ale im częściej pokazujemy różnice, tym lepiej one radzą sobie z przyjmowaniem opinii innych ludzi. Gdy dziecko zrozumie, że ktoś ma swoje zdanie na dany temat, szybciej zacznie pojmować cudze uczucia.
Gdy dziecko zrozumie, że ktoś ma swoje zdanie na dany temat, szybciej zacznie pojmować cudze uczucia.
fot. istock.com

#2 Teoria i praktyka

Nie tylko mówienie i opowiadanie jest ważne, ale też to, jak rodzice traktują swoje dziecko. Jeśli potrafią postawić się w jego sytuacji i zrozumieć emocje dziecka, ono będzie miało przykład w praktyce. Chodzi o to, jakie wartości rodzice uosabiają, a nie tylko o to, co mówią. Dzieci szybko wyczują fałsz, więc jeśli rodzice pouczają dziecko na temat uprzejmości, ale sami tacy nie są w stosunku do dziecka i innych, to ono nie przyswoi dobrych wartości. Ponadto, dzieci uczą się poprzez obserwację dorosłych. Jeśli widzimy, że komuś coś upadło lub wypadło, warto zwrócić na to uwagę i oddać zgubę właścicielowi. W ten sposób dajemy dzieciom dobry przykład.
Zobacz więcej: Jak wychować dziecko dwujęzyczne?

#3 Pozwól swoim dzieciom na uczucia

Okłamywanie dziecka na temat śmierci kogoś bliskiego albo unikanie rozmowy na temat choroby bliskiej osoby, może wydawać się sposobem na oszczędzenie dziecku złych emocji, ale prawda jest nieco inna. Takie zachowania ograniczają rozwój emocjonalny dziecka, pozbawiają go przeżywania skrajnych emocji, jak smutek czy żal. Jeśli są izolowane od negatywnych uczyć, to później ciężej jest im sobie poradzić z negatywnymi zdarzeniami i trudniej zrozumieć uczucia innych.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie