Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, ale ok. 2 roku życia dochodzi do buntu. Wtedy dziecku uczy się mówić „nie”, a rodzice często nie wiedzą, co z tym fantem zrobić. Do tego w późniejszym okresie dziecko bierze przykład z dorosłych, którzy nie zawsze zdają sobie sami sprawę z własnych zachowań. Oto 4 problemy w zachowaniu dziecka, których nie należy ignorować.
Zobacz więcej: 3 sposoby, aby pomóc dzieciom wyrazić uczucia
Dzieci są często podekscytowane, kiedy o czymś opowiadają lub zadają pytania. Jednak wiele z tych opowieści to przerywanie twojej wypowiedzi i nie danie ci możliwość dojścia do głosu. Przerywanie lub wtrącanie się do rozmów uczy dziecko, że jego zdanie jest najważniejsze, a w przyszłości wcale nie będzie się liczyło ze zdaniem innych. Jak temu zaradzić? Gdy istnieje ryzyko, że złe zachowanie się powtórzy, powiedz dziecku, że teraz ty jesteś zajęty i ma zająć się swoją zabawą i nie przeszkadzać. Jeśli dziecko jest agresywne, powiedz, że nie dostanie tego, czego oczekuje ze względu na swoje zachowanie.
fot. istock.com
Zaczyna się niewinnie – od szturchania lub szczypania, a później przeradza się w bicie innych dzieci. Jeśli nie będziesz interweniować, dziecko nauczy się, że takie zachowania są w porządku oraz, że ma przyzwolenie na krzywdzenie innych. Gdy tylko widzisz, że twoje dziecko jest agresywne natychmiast skonfrontuj je z rzeczywistością. Powiedz, że takie działania krzywdzą innych, sprawiają ból, a inni są smutni z tego powodu i nie chcą się bawić z agresorem. Przed kolejną zabawą z dziećmi przypomnij o zasadach, jak spokojna zabawa bez agresji.
Powtarzasz jedno zdanie kilkukrotnie, bo dziecko udaje, że cię nie słyszy? To daje mu solidne podstawy do tego, że to ono dyktuje warunki, a nie ty. Ponadto dziecko sprawdza granice twojej wytrzymałości, dlatego trzeba uważać, aby nie dać się sprowokować. Aby takie sytuacje się nie powtarzały podejdź do dziecka zamiast krzyczeć z drugiego końca pomieszczenia i powiedz raz, co masz do powiedzenia. Upewnij się, że dziecko patrzy ci prosto w oczy. Możesz też dotknąć jego ramienia lub je przytulić.
Zobacz więcej: Co zrobić, gdy twoje dziecko podsłuchuje?
Twoje dziecko ma problemy z prawdomównością? To typowe dla małych dzieci. Jednak trzeba zwracać na to uwagę, bo w przyszłości możesz wychować kłamcę, który narazi się wielu osobom. Jeśli twoje dziecko mówi, że zrobiło porządek w pokoju, ale okazuje się, że wepchnęło klocki pod łóżko, a z drugiej strony opowiada z zaangażowaniem, jak leciało samolotem – chociaż to kłamstwo – koniecznie reaguj. Co robić w takiej sytuacji? Powiedz, że bardzo się cieszysz, że maluch chciałby polecieć samolotem, ale jeszcze tego nie doświadczył, więc nie może opowiadać o tym innym, bo to kłamstwo.