4 problemy w zachowaniu dziecka, których nie należy ignorować

Rodzice często ich nie widzą…
4 problemy w zachowaniu dziecka, których nie należy ignorować
fot. istock.com
30.12.2020
Dominika Stanisławska

Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, ale ok. 2 roku życia dochodzi do buntu. Wtedy dziecku uczy się mówić „nie”, a rodzice często nie wiedzą, co z tym fantem zrobić. Do tego w późniejszym okresie dziecko bierze przykład z dorosłych, którzy nie zawsze zdają sobie sami sprawę z własnych zachowań. Oto 4 problemy w zachowaniu dziecka, których nie należy ignorować.
Zobacz więcej: 3 sposoby, aby pomóc dzieciom wyrazić uczucia

4 problemy w zachowaniu dziecka, których nie należy ignorować

#1 Przerywanie, kiedy mówisz

Dzieci są często podekscytowane, kiedy o czymś opowiadają lub zadają pytania. Jednak wiele z tych opowieści to przerywanie twojej wypowiedzi i nie danie ci możliwość dojścia do głosu. Przerywanie lub wtrącanie się do rozmów uczy dziecko, że jego zdanie jest najważniejsze, a w przyszłości wcale nie będzie się liczyło ze zdaniem innych. Jak temu zaradzić? Gdy istnieje ryzyko, że złe zachowanie się powtórzy, powiedz dziecku, że teraz ty jesteś zajęty i ma zająć się swoją zabawą i nie przeszkadzać. Jeśli dziecko jest agresywne, powiedz, że nie dostanie tego, czego oczekuje ze względu na swoje zachowanie.
Jeśli dziecko jest agresywne, powiedz, że nie dostanie tego, czego oczekuje ze względu na swoje zachowanie.
fot. istock.com

#2 Agresywna zabawa

Zaczyna się niewinnie – od szturchania lub szczypania, a później przeradza się w bicie innych dzieci. Jeśli nie będziesz interweniować, dziecko nauczy się, że takie zachowania są w porządku oraz, że ma przyzwolenie na krzywdzenie innych. Gdy tylko widzisz, że twoje dziecko jest agresywne natychmiast skonfrontuj je z rzeczywistością. Powiedz, że takie działania krzywdzą innych, sprawiają ból, a inni są smutni z tego powodu i nie chcą się bawić z agresorem. Przed kolejną zabawą z dziećmi przypomnij o zasadach, jak spokojna zabawa bez agresji.

#3 Dziecko udaje, że cię nie słyszy

Powtarzasz jedno zdanie kilkukrotnie, bo dziecko udaje, że cię nie słyszy? To daje mu solidne podstawy do tego, że to ono dyktuje warunki, a nie ty. Ponadto dziecko sprawdza granice twojej wytrzymałości, dlatego trzeba uważać, aby nie dać się sprowokować. Aby takie sytuacje się nie powtarzały podejdź do dziecka zamiast krzyczeć z drugiego końca pomieszczenia i powiedz raz, co masz do powiedzenia. Upewnij się, że dziecko patrzy ci prosto w oczy. Możesz też dotknąć jego ramienia lub je przytulić.
Zobacz więcej: Co zrobić, gdy twoje dziecko podsłuchuje?

#4 White lies

Twoje dziecko ma problemy z prawdomównością? To typowe dla małych dzieci. Jednak trzeba zwracać na to uwagę, bo w przyszłości możesz wychować kłamcę, który narazi się wielu osobom. Jeśli twoje dziecko mówi, że zrobiło porządek w pokoju, ale okazuje się, że wepchnęło klocki pod łóżko, a z drugiej strony opowiada z zaangażowaniem, jak leciało samolotem – chociaż to kłamstwo – koniecznie reaguj. Co robić w takiej sytuacji? Powiedz, że bardzo się cieszysz, że maluch chciałby polecieć samolotem, ale jeszcze tego nie doświadczył, więc nie może opowiadać o tym innym, bo to kłamstwo.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie