W idealnym świecie, kiedy twoje dziecko otrzymuje prezent, jakiekolwiek, to z szerokim uśmiechem mówi „dziękuję” i z zapartym tchem ogląda to, co dostało. Jednak realia wyglądają zupełnie inaczej. Dziecko ledwo pod nosem mruknie jakieś słowa, po czym rzuci w kąt podarunek. Święta to taki okres, w którym – niestety – widać wiele naszych błędów wychowawczych. Jak budować w dziecku wdzięczność i nauczyć je przyjmowania prezentów?
Zobacz więcej: Przesądy bożonarodzeniowe, które nadal mają się dobrze!
Wdzięczność to uczucie, a nie zachowanie. Można oczywiście pokazać dziecku, jak taktowanie się zachowywać i grzecznie reagować, ale lepiej po prostu wzbudzać w nim poczucie doceniania drobnych rzeczy i gestów innych ludzi. Jednak zanim rodzice zrozumieją, jak wzbudzać wdzięczność, najpierw muszą zrozumieć, co dzieje się w głowie dziecka. Przede wszystkim, jeśli zamiast wymarzonej zabawki dostaje sweter to ciężko oczekiwać, że nie będzie rozczarowane. W końcu nie tego się spodziewało, a negatywne uczucia towarzyszą nie tylko dzieciom. Dorośli również czują rozczarowanie, ale potrafią to ukryć. Innymi słowy, Twoje dziecko musi nauczyć się regulować swoje poczucie zawodu, że nie otrzymało tego, chciało, aby zrobić miejsce na wdzięczność za to, co otrzymało.
Zobacz więcej: Święta, święta, a po świętach… nadprogramowe kilogramy
fot. istock.com
Zanim nastąpi wręczanie prezentów przygotuj swoje dziecko na odczuwanie skrajnie różnych emocji. Ważne, aby dać do zrozumienia, że można odczuwać rozczarowanie, złość, smutek, że prezent nie jest tym, czego chciało. Trzeba wyrobić w dziecku podejście, iż nieważne, co się dostało. Ważne, że bliska osoba o nas pamiętała i robiła wszystko, aby nas uszczęśliwić.
Jak zachować się w trakcie wręczania prezentów? Jeśli twoje dziecko krzyczy i płacze, że nie tego oczekiwało, to zamiast mówić „jesteś taki niegrzeczny” lub „powiedz dziękuję”, lepiej wziąć dziecko na bok. Wyjaśnienie całej sytuacji pomoże uregulować emocje dziecka. W tym momencie rodzic powinien się wykazać zrozumieniem emocji malucha. Można powiedzieć „Wiem, że nie tego się spodziewałeś i jesteś zły oraz rozczarowany, ale wiem też, że jesteś wdzięczny, bo ktoś o tobie pomyślał”. Dzięki temu nastąpi podkreślenie wdzięczności i utrwalanie pozytywnych uczyć i zachowań.