Jak zachęcić dziecko do dobrego zachowania?

Spróbuj tych trzech sposobów.
Jak zachęcić dziecko do dobrego zachowania?
fot. istock.com
23.12.2020
Dominika Stanisławska

Jest wiele sposobów, aby zachęcić dziecko do pozytywnego zachowania. Rodzice często są zmęczeni codziennymi konfliktami z dziećmi, co zniechęca ich do podjęcia jakichkolwiek prób zmiany stylu rodzicielstwa. Może się wydawać, że napady złości małych dzieci i negatywne postawy starszych nigdy się nie skończą. Rodzice powinni budować pozytywne relacje ze swoimi dziećmi i podkreślać ich dobre zachowanie. W przeciwnym razie relacja z rodzicami ukształtuje się poprzez negatywne działania dzieci. Oto trzy sposoby, aby zachęcić dziecko do pozytywnego zachowania.
Zobacz więcej: Jak radzić sobie z małym frustratem w domu?

Trzy sposoby, aby zachęcić dziecko do pozytywnego zachowania

#1 Cotygodniowy wykres punktowy

Cotygodniowe wykresy punktowe koncentrują się na zmianie istniejących zachowań, a nie na uczeniu się nowych. Za pozytywne działania dzieci otrzymują jakieś drobne nagrody. Ten sposób najlepiej sprawdza się w przypadku dzieci w wieku szkolnym, ponieważ w przeciwieństwie do małych dzieci i przedszkolaków, starsze dzieci nie będą motywowane przez same naklejki. Dziecko zbiera punkty za np.: punktualne wstawanie, nakrywanie do stołu, zmywanie po sobie. Za złe zachowanie można odbierać punkty.
Za złe zachowanie odbierasz punkty.
fot. istock.com

#2 Naklejki

Jest to jeden z klasycznych sposobów zachęcenia do właściwego zachowania. Można go zrobić samodzielnie w postaci wielkiej kolorowej kartki lub albumu z naklejkami. Najlepiej stosować go u dzieci do 6 roku życia. Nagrodą jest naklejka za każde właściwe zachowanie, czyli np.: powiedzenie proszę lub dziękuję albo pomoc w sprzątaniu. Wykres jest przeznaczony dla dzieci, które wolą pochwały niż nagrody materialne, dlatego jest idealny dla najmłodszych. To, co może wzmocnić pozytywną postawę dziecka, to naklejki z jego ulubionym motywem – superbohaterami lub zwierzętami. Małe dzieci nie rozumieją też, czemu ma służyć taki album, dlatego należy podkreślać za co i dlaczego dostaje się nagrody.
Zobacz więcej: 10 zdań, które budują zaufanie dzieci do rodziców

#3 Kolorowy wykres

Ten wykres ma za zadanie śledzić ogólne zachowanie dzieci, a nie utrwalać lub zmieniać nawyki. Wykres może być pionowy i zaczynać się od czerwonego koloru, który jest najgorszym zachowaniem, aż po samą górę, która jest zaznaczona na zielono i oznacza najbardziej pożądane zachowania. Wykres jest pionowy, można go zrobić samemu z pomocą karki papieru i spinacza od bielizny. Kolorowy wykres jest odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych, od małych dzieci po dzieci w wieku szkolnym.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie